Spis treści

Nadmierne spożywanie alkoholu oraz innego typu substancji odurzających niesie ze sobą wiele konsekwencji zdrowotnych. Zagrożenie stanowi zarówno jednorazowe zatrucie, jak i wieloletnie uzależnienie. Tematem naszego artykułu jest proces detoksykacji alkoholowej – prezentujemy jego przyczyny, przebieg, a także ewentualne skutki uboczne. Zapraszamy do zapoznania się z korzyściami, jakich dostarcza detoks alkoholowy lub narkotykowy, dostępny również w naszym ośrodku w Warszawie.

Zatrucie alkoholowe i lekowe – coraz częstszy problem medyczny

Zatrucia alkoholem, lekami i substancjami psychoaktywnymi stanowi coraz większy odsetek tego rodzaju dolegliwości. Chociaż ich objawy różnią się w zależności od przyjętej substancji, do najczęstszych symptomów intoksykacji należą:

  • nudności i wymioty,
  • zaburzenia równowagi,
  • ogólne osłabienie organizmu,
  • zaburzenia świadomości lub objawy psychotyczne,
  • utrata kontroli nad własnym zachowaniem.

Występowanie powyższych problemów zdrowotnych związane jest ze spożyciem nadmiernej ilości toksyn – takiej, której organizm nie potrafi samodzielnie zneutralizować. Nasilenie objawów zależy od wieku, płci, masy ciała, a także indywidualnej zdolności organizmu do metabolizmu określonego typu substancji.

Detoksykacja – proces, który pomaga

Niezależnie od przyczyn zatrucia (ciąg lub jednorazowe spożycie) pomocne rozwiązanie stanowi detoksykacja alkoholowa, polegająca na oczyszczeniu organizmu ze szkodliwych substancji chemicznych. Odtruwanie organizmu z toksyn jest pierwszym etapem walki z nałogiem, poprzedzającym rozpoczęcie odwyku. Podczas trwania kuracji pacjent całkowicie rezygnuje ze spożywania alkoholu, dodatkowo przyjmując elektrolity oraz szereg preparatów witaminowych. W razie potrzeby podawane są również leki łagodzące fizyczne i psychiczne objawy zatrucia.

Skuteczność detoksu alkoholowego bądź narkotykowego w dużej mierze zależy od warunków, w jakich się odbywa. Ważna jest bieżąca opieka specjalistów, którzy będą na bieżąco monitorować stan zdrowia pacjenta. Od profesjonalnej oceny personelu zależy czas trwania detoksykacji oraz zastosowane środki farmakologiczne.

Kiedy konieczna jest detoksykacja?

Oczyszczanie organizmu z toksyn staje się konieczne w sytuacji występowania silnych objawów zatrucia, a także negatywnych skutków zdrowotnych długotrwałego spożywania określonego typu substancji. Na dobrowolną detoksykację powinny zdecydować się osoby, które chcą wykonać pierwszy krok w stronę całkowitego zerwania z nałogiem.

Warto nadmienić, że pewnych sytuacjach detoks stanowi wymóg prawny. Na przymusową detoksykację alkoholową muszą udać się osoby, których zachowanie prowadzi do demoralizacji dzieci, rozkładu życia rodzinnego, łamania prawa bądź utraty pracy. W takim wypadku podjęcie leczenia jest motywowane nie tylko poprawą stanu zdrowia samego uzależnionego, lecz także ochroną życia i zdrowia jego najbliższego otoczenia.

Skutki uboczne detoksykacji

W przypadku detoksu prowadzonego u pacjentów długotrwale uzależnionych z dużym prawdopodobieństwem może dojść do objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego (AZA). Już kilka godzin po odstawieniu mogą pojawić się następujące symptomy:

  • bóle brzucha, biegunka, nudności lub wymioty,
  • drżenie mięśni i zawroty głowy,
  • uczucie niepokoju lub rozdrażnienia,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • stany lękowe i depresyjne,
  • w zaawansowanych przypadkach – padaczka alkoholowa.

Pojawienie się powyższych objawów powoduje u uzależnionego nieodpartą chęć sięgnięcia po określoną substancję. To właśnie dlatego tak ważne jest to, aby detoks lub odwyk (w początkowej fazie) odbywał się w całkowitej izolacji od otoczenia, pod ciągłą kontrolą wykwalifikowanego personelu.

Profesjonaliści radzą

Przywrócenie zatrutego organizmu do równowagi to proces, w którego trakcie pacjent wymaga stałej opieki specjalistów. Opinia lekarzy jest niezbędna do tego, aby właściwie ocenić stan uzależnionego, a także odpowiednio zareagować w przypadku wystąpienia zespołu abstynencyjnego. Ośrodek odwykowy Vita Libera oferuje profesjonalny detoks i odwyk alkoholowy bądź narkotykowy pacjentom z Warszawy i okolicznych miejscowości. Zapewniamy komfort, dyskrecję oraz stałą opiekę wykwalifikowanego personelu medycznego. Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami.

Tekst powstał pod nadzorem merytorycznym

Sebastian Nowakowski
Od wielu lat pracuje jako specjalista psychoterapii uzależnień prowadząc terapię grupową i indywidualną dla osób uzależnionych , współuzależnionych i z syndromem DDA.

Sebastian Nowakowski
Od wielu lat pracuje jako specjalista psychoterapii uzależnień prowadząc terapię grupową i indywidualną dla osób uzależnionych , współuzależnionych i z syndromem DDA.