Uzależnienie od leków określane jest mianem lekomani. Chory, który znajduje się w szponach nałogu, doświadcza wielu objawów psychicznych i fizycznych. Utrata zdrowia wynika z interakcji substancji aktywnej z organizmem osoby uzależnionej. Jak wygląda leczenie lekomanii?
W klinice Vita Libera w Warszawie zapewniamy profesjonalne i indywidualne podejście do każdego pacjenta. Naszym celem jest przeprowadzenie skutecznego leczenia (detoksu lekowego) i wsparcie chorego w szybkim powrocie do pełni zdrowia.
Czym jest lekomania?
Długotrwała lekomania doprowadza do poważnych problemów ze zdrowiem. Chory odczuwa chęć ciągłego zażywania leku w większej dawce niż rekomendacje lekarza. Ponieważ długie przyjmowanie środków farmakologicznych najczęściej prowadzi do obniżenia skuteczności ich działania, chory zaczyna brać ich coraz więcej. Konsekwencją jest utrata zdrowia, co ma miejsce w wyniku nagromadzenia toksyn w organizmie. Leczenie powinno zostać wdrożone jak najszybciej.
Nagłe odstawienie leku nie jest korzystne dla zdrowia, dlatego lekarze zwykle nie zalecają takiej formy terapii. Zwiększa się wówczas ryzyko rozwoju tzw. zespołu abstynencji. Poza dolegliwościami psychicznymi może dojść do manifestacji objawów somatycznych, w tym najczęściej zaburzeń ciśnienia krwi, funkcjonowania układu pokarmowego i oddechowego. W konsekwencji stanowi to zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia. Leczenie jest zatem niezbędne, aby pozbyć się nałogu.
Objawy lekomanii
Problem lekomanii najczęściej dotyczy leków przeciwbólowych, nasennych i antydepresantów. Najważniejszym elementem podjęcia skutecznej terapii jest uświadomienie sobie problemu. Odpowiednia motywacja to klucz do sukcesu i im jest ona wyższa, tym lepiej. Nie mniej istotne wydaje się wsparcie ze strony rodziny i najbliższych.
Typowymi objawami uzależnienia od leku są:
- zawroty i bóle głowy,
- uczucie rozdrażnienia,
- problemy ze snem,
- lęk,
- zmiany nastroju i osobowości,
- drżenie mięśni,
- spadek masy ciała, co związane jest ze zmniejszeniem się apetytu,
- anhedonia.
Jeśli doświadczasz wyżej wymienionych symptomów, a ponadto bezustannie sięgasz po leki, to znak, aby udać się na wizytę u lekarza. Może okazać się, że cierpisz na lekomanię, a to wymaga podjęcia natychmiastowego leczenia lekomanii.
Do czego prowadzi lekomania?
Lekomania jest bezpośrednim zagrożeniem zdrowia i życia chorego. Osoby uzależnione mogą przedawkować substancję farmakologiczną, co w skrajnych przypadkach kończy się zatrzymaniem akcji serca i zgonem. Uzależnienie od leku najczęściej wiąże się ze stanami manii, lęku i nerwicy. Wówczas, farmaceutyk to narzędzie do zagłuszania negatywnych emocji i uczuć. Tym samym pojawia się mechanizm błędnego koła, co doprowadza do jeszcze gorszego samopoczucia psychicznego i fizycznego.
Jak leczyć się lekomanię?
Skuteczne leczenie lekomanii jest procesem długotrwałym i wymagających zaangażowania ze strony osoby uzależnionej. Nie zaleca się nagłego ostawienia leku, ponieważ najczęściej kończy się to rozwojem zespołu abstynencji.
Pierwszym krokiem jest detoks lekowy. Polega on na stopniowym zmniejszaniu dawki substancji aktywnej i zastępowaniu jej środkiem alternatywnym, który nie wywołuje działań niepożądanych. W niektórych przypadkach (np. silnego zatrucia) lekarz może zadecydować o wykonaniu kroplówki. Pozwoli to skutecznie nawodnić organizm i szybciej usunąć z niego zalegające toksyny. Równowaga wodno-elektrolitowa stanowi dobry punkt wyjścia do szybszej regeneracji całego ciała.
Uzależnienie od leku może nawrócić, nawet po długim czasie abstynencji. W związku z tym ważne jest, aby chory poddał się psychoterapii – indywidualnej lub grupowej. Leczenie ma zbudować w osobie uzależnionej poczucia solidarności z innymi pacjentami. Dzielenie się swoją historią najczęściej wywołuje motywację i pozwala wytrwać bez leku w okresie odstawienia. A stąd już nieduży krok do życia w zdrowiu.
W Vita Libera dbamy o to, aby proces detoksykacji przebiegał w przyjaznej atmosferze. Osoba uzależniona odczuwa wsparcie ze strony naszego personelu, co zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Warto wykonać pierwszy krok. Zapraszamy do kontaktu.