Jeśli się wahasz

Wahasz się czy ośrodek terapii uzależnień jest dla Ciebie?

Problem alkoholizmu, narkomanii i innych nałogów dotyczy zarówno samych uzależnionych, jak i członków ich najbliższej rodziny. W ośrodku terapeutycznym Vita Libera zdajemy sobie z tego sprawę. Dlatego udzielamy wsparcia wszystkim pacjentom, którzy chcą podjąć leczenie odwykowe, a także ich krewnym zainteresowanym uzyskaniem informacji na ten temat.

Zazwyczaj lekarze i psycholodzy prowadzący terapię uzależnień przygotowują indywidualny program leczenia dla każdego chorego. Towarzyszą oni danej osobie na każdym etapie wyzwalania się od szkodliwych nawyków, czuwając nad prawidłowością przebiegu procesu detoksykacji organizmu. W ośrodku prowadzone są sesje psychoterapeutyczne dla alkoholików, narkomanów, lekomanów i innych uzależnionych. Udział w terapii uzależnień może pomóc chorym i ich najbliższym w wyjściu z nałogu.

Wahasz się, czy ośrodek terapii uzależnień jest dla Ciebie?

Decyzja o podjęciu leczenia odwykowego zwykle nie jest łatwa. Korzystanie z pomocy psychoterapeuty często jest odbierane w społeczeństwie jako słabość i niemożność poradzenia sobie z własnymi problemami. Tymczasem odpowiednio wcześnie rozpoczęte leczenie może pozwolić uniknąć dalszego wyniszczania organizmu i daje szansę na powrót do normalnego życia.

Decyzję o odwiedzeniu kliniki odwykowej mogą dodatkowo utrudniać niesłusznie powtarzane mity na temat uzależnień. Jednym z nich jest przekonanie, że ośrodki terapeutyczne są przeznaczone wyłącznie dla osób zmagających się z poważnymi zaburzeniami psychicznymi. W rzeczywistości po pomoc zgłaszają się coraz młodsi pacjenci, którzy szukają wsparcia, potrzebują zwiększenia własnej samoświadomości oraz odzyskania kontroli nad własnym życiem. Jak również osoby nie zadowolone ze swojego życia.

Na czym polega leczenie odwykowe w naszym ośrodku?

Założony przez nas w Warszawie ośrodek terapii uzależnień Vita Libera zatrudnia medyków zajmujących się przeprowadzaniem kuracji odwykowych. Proces leczenia nałogu w większości przypadków przebiega według ściśle określonego schematu. Jeśli chcesz wziąć w nim udział, w pierwszej kolejności musisz liczyć się z koniecznością przerwania ciągu picia bądź przyjmowania określonych substancji (np. narkotyków albo środków farmakologicznych). Później przystępuje się do stopniowego odtruwania organizmu. W zależności od indywidualnych okoliczności detoksykacja narządów wewnętrznych może trwać od paru dni do nawet kilku bądź kilkunastu tygodni.

Terapia uzależnień najczęściej prowadzona jest w trybie stacjonarnym. Organizowane w jej ramach sesje psychoterapeutyczne odbywają się przez co najmniej miesiąc zarówno w formie indywidualnych spotkań, jak i zajęć w większym gronie osób. Po zakończeniu tego etapu zalecamy pacjentom naszego ośrodka uczestnictwo w różnych grupach wsparcia, takich jak np. mityngi AA lub NA. W razie potrzeby przeprowadzamy także leczenie pogłębione. Jest to rozwiązanie skierowane do chorych, u których obserwuje się nawroty do szkodliwych przyzwyczajeń.

Kto może skorzystać z leczenia w klinice odwykowej Vita Libera?

Nasz ośrodek zapewnia wsparcie osobom, które borykają się z różnymi nałogami takimi jak alkoholizm, narkomania, hazard, lekomania itp. Zdajemy sobie sprawę, że tylko wielokierunkowo prowadzona terapia może przynieść skutki. Program terapeutyczny dostosowujemy do indywidualnych potrzeb pacjenta, a specjalistyczną pomocą obejmujemy nie tylko osobę uzależnioną, ale także jej najbliższą rodzinę. Na psychoterapię może zdecydować się każdy, kto jest świadomy swojego nałogu i pragnie się z nim rozstać jak również osoby chcące polepszyć zadowolenie ze swojego życia. W klinice odwykowej zajmujemy się leczeniem nałogów zarówno od substancji psychoaktywnych, jak i tych o podłożu behawioralnym. Do naszej placówki przyjmujemy także osoby, które podejmowały już wcześniej próbę leczenia, ale z różnych powodów wracały do nałogu.

Czas trwania leczenia

Kuracje odwykowe w prowadzonym przez nas ośrodku terapii uzależnień odbywają się w trybie zamkniętym oraz dochodzącym. W tym pierwszym przypadku pacjent pozostaje pod stałym nadzorem lekarzy i nie może kontaktować się z żadnymi osobami z zewnątrz (nawet z najbliższą rodziną). Takie leczenie trwa minimum cztery tygodnie, w większości sytuacji czas ten przedłuża się jednak do przynajmniej dwóch miesięcy.

Jeśli natomiast w określonych okolicznościach terapia uzależnień prowadzona jest w formie ambulatoryjnej, musisz mieć świadomość konieczności uczestnictwa w regularnych spotkaniach z psychoterapeutą organizowanych w ustalone dni tygodnia przez około 12 miesięcy. Taką formę odwyku w naszym ośrodku stosujemy jednak relatywnie rzadko. Chcemy bowiem uniknąć stałego narażania uczestniczących w kuracji uzależnionych na różne pokusy wynikające z przebywania w danym środowisku.

Czy należy obawiać się pobytu w ośrodku terapii uzależnień?

Pacjenci zgłaszający się na terapię odwykową stają przed trudnym zadaniem, jakim jest otwarcie się przed obcą osobą. Wielu z nich obawia się, że psychoterapeuta będzie oceniać ich zachowanie, przekonania oraz emocje. Z tego względu niektóre osoby zwlekają z podjęciem decyzji o rozpoczęciu leczenia. Warto mieć świadomość, że specjalista nie ma prawa krytykować oraz wydawać ocen. Psychoterapeuci muszą uczciwie i rzetelnie wykonywać swoją pracę, okazując szacunek i życzliwość każdemu pacjentowi. Dzięki temu stwarzają bezpieczną przestrzeń, która pozwala na zagłębienie własnych myśli oraz przepracowanie doświadczanych trudności.

Nie musisz także obawiać się spotkań z innymi pacjentami organizowanymi w ramach grupowej terapii uzależnień. Osoby borykające się z różnymi nałogami zwykle udzielają sobie wzajemnego wsparcia na drodze do wyzwolenia się ze szkodliwych nawyków.

Jak można pomóc osobie, która nie chce się leczyć?

Krycie osoby uzależnionej i udawanie, że nie widzi się problemu, z reguły tylko pogarsza sytuację. Dlatego powinno się rozmawiać z bliską osobą o możliwości terapii. Bardzo ważna jest dobrowolna chęć uzależnionego do podjęcia leczenia. W naszej klinice odwykowej prowadzimy terapię tak długo, jak jest to konieczne. Pacjent może otrzymywać wsparcie i pomoc do momentu, aż nie zacznie radzić sobie z problemem. Po zakończeniu leczenia może uczestniczyć zarówno w grupowych, jak i indywidualnych spotkaniach z psychoterapeutą.

Zachęcamy Cię abyś sam ZE sobą odpowiedział sobie na kilka pytań z tego testu, jeśli odpowiedzi Twoje wzbudzą dalszą Twoją ciekawość lub niepokój – to zapraszamy Cię na DARMOWĄ konsultację ze specjalistą psychoterapii uzależnień.

Koszty terapii odwykowej w naszym ośrodku

Prowadzona przez nas klinika Vita Libera to prywatna placówka. Obowiązuje tutaj zatem określony cennik świadczonych usług medycznych. Całkowite koszty terapii uzależnień w naszym ośrodku zależą od różnych czynników. Na ich wysokość wpływa przede wszystkim zakres wdrożonego leczenia oraz jego tryb. Zgodnie z obowiązującymi w całej Polsce przepisami realizujemy podstawowy program strategiczno-strukturalny odnoszący się do procesu wyzwalania uzależnionych z nałogów. Jeśli jednak w danej sytuacji pojawia się potrzeba przeprowadzenia dodatkowych czynności leczniczych, np. w ramach terapii nerwicy lub depresji, podejmujemy się tego zadania. To zaś przekłada się na cenę pomocy.

Kuracja ambulatoryjna w naszym ośrodku z reguły jest tańsza. W tym przypadku nie można jednak liczyć na całodobowe wsparcie psychologa- specjalisty od uzależnień ani personelu medycznego i pielęgniarskiego.

Test Rozpoznawania Zaburzeń Związanych z Piciem Alkoholu

Przeczytaj dokładnie kolejne pytania. Zastanów się nad odpowiedzią.

  1. Jak często pije Pan/Pani napoje zawierające alkohol?

  2. Ile alkoholu wypija Pan/Pani w trakcie typowego dnia picia?

  3. Jak często wypija Pan/Pani więcej dawek alkoholu niż Pan/ Pani wcześniej zamierzał(a) podczas jednej okazji?

  4. Jak często w ciągu ostatniego roku stwierdzał/a Pan/Pani, że nie może zaprzestać picia po jego rozpoczęciu?

  5. Jak często w ciągu ostatniego roku zdarzyło się Panu/Pani z powodu picia alkoholu zrobić coś niewłaściwego, co naruszałoby normy i zwyczaje przyjęte w Pana/ i środowisku?

  6. Jak często w ciągu ostatniego roku musiał/a się Pan/Pani rano napić, aby móc dojść do siebie po „dużym piciu” z poprzedniego dnia?

  7. Jak często w ciągu ostatniego roku doświadczał/a Pan/Pani poczucia winy lub wyrzutów sumienia po wypiciu alkoholu?

  8. Jak często w czasie ostatniego roku nie był Pan/Pani w stanie z powodu picia przypomnieć sobie co wydarzyło się poprzedniego wieczoru?

  9. Czy zdarzyło się, że Pan/Pani lub jakaś inna osoba doznała urazu w wyniku Pana/i picia?

  10. Czy zdarzyło się, że krewny, przyjaciel albo lekarz interesował się Pana/Pani piciem lub sugerował jego ograniczenie?

Za: J. Fudała: „Czy moje picie jest bezpieczne”, PARPAMEDIA, 2007

Jeśli na większość z wyszczególnionych powyżej pytań odpowiedziałeś „TAK”, może to oznaczać, że borykasz się z problemem uzależnienia od alkoholu. Medycy z naszego ośrodka pomogą Ci w potwierdzeniu wstępnej diagnozy. Podejmują się także zorganizowania procesu terapii zgodnie z Twoimi indywidualnymi potrzebami i wymaganiami.