Odwyk alkoholowy
Terapia odwykowa prowadzona przez ośrodek dla alkoholików, z założenia przeznaczona jest dla osób, u których zdiagnozowano alkoholizm. Zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją opracowaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) pod pojęciem tym rozumie się tzw. zespół uzależnienia od alkoholu objawiający się zmianami psychicznymi, somatycznymi i behawioralnymi spowodowanymi jego nadużywaniem. Rozpoznanie choroby wymaga potwierdzenia występowania konkretnych objawów nałogu – dopiero wtedy są podstawy do tego, by skierować pacjenta na leczenie odwykowe.
Odwyk alkoholowy i leczenie alkoholizmu w prywatnym warszawskim ośrodku dla uzależnionych od alkoholu
W klinice leczenia uzależnień Vita Libera w Warszawie można odbyć odwyk alkoholowy, czyli terapię mającą na celu uwolnienie się od nałogu. Jest to wieloetapowy proces, który zazwyczaj trwa kilka tygodni i ma za zadanie przygotować pacjenta do skutecznej walki z alkoholizmem, z którym będzie się musiał mierzyć już do końca życia, nawet gdy skończy się kuracja i pobyt na przykład w takich miejscach jak ośrodki odwykowe.
Jak rozpoznać uzależnienie od alkoholu?
Niewątpliwie alkoholizm jest chorobą o charakterystycznych objawach, a więc nie dotyczy wszystkich osób nadmiernie spożywających napoje wyskokowe. Według oficjalnych kryteriów diagnostycznych o uzależnieniu można mówić dopiero wtedy, gdy u alkoholika w ciągu ostatniego roku wystąpiły co najmniej 3 z następujących symptomów:
- silna potrzeba spożywania trunków (tzw. głód alkoholowy),
- utrata kontroli nad piciem – trudność w powstrzymaniu się od sięgnięcia po kolejną porcję napoju, picie bez umiaru,
- zwiększenie tolerancji organizmu na alkohol – w celu wywołania określonych efektów osoba uzależniona musi go spożywać w coraz większej ilości,
- sięganie po trunki pomimo świadomości o ich szkodliwym działaniu i konieczności podjęcia leczenia,
- utrata zainteresowania innymi czynnościami przynoszącymi wcześniej zadowolenie i zastąpienie ich spożywaniem alkoholu.
- Objawy abstynencyjne
Wówczas może pojawić się konieczność, jaką jest pobyt w takich miejscach jak ośrodki dla alkoholików i leczenie, które trwa przez długi czas.
Czym skutkuje nieleczone uzależnienie od alkoholu?
Warto zwrócić uwagę negatywne skutki uzależnienia od alkoholu. Są one widoczne wśród nałogowców, którzy decydują się na odwyk w ośrodku leczenia alkoholizmu. Stwierdzono, że nadmierne spożywanie takich napojów może prowadzić między innymi do marskości wątroby czy trwałego uszkodzenia mięśnia sercowego. Istotne są nie tylko szkody fizyczne, ale też i psychiczne, jakie są następstwem choroby alkoholowej. Jeśli nie zostanie podjęty odwyk, pojawiają się takie objawy jak niepokój, depresja i zaburzenia snu.
Zanim alkoholik zwróci się po pomoc na przykład do odwykowych ośrodków kuracji od alkoholu, rozpadowi ulegają zazwyczaj także inne obszary jego życia. Choroba powoduje często, że cała rodzina staje się współuzależniona. Bywa, że dzieci uzależnionych osób radzą sobie z traumami dopiero na terapii w dorosłym życiu.
Związki człowieka chorego kończą się z powodu nałogu. Zdarza się także, że traci on pracę z przez zaniedbania obowiązków i alkoholizm. Trunki i ich nadużywanie mają więc destrukcyjny wpływ na każdy aspekt życia alkoholików cierpiących z powodu uzależnienia, jeśli nie udadzą się oni na odwyk.
Na czym polega i ile trwa leczenie alkoholizmu?
Standardowa kuracja alkoholowa w odwykowym ośrodku uzależnienia od alkoholu trwa kilka tygodni, jednak jej długość oraz metody terapeutyczne powinny być dostosowane indywidualnie do potrzeb alkoholika. Głównym celem leczenia jest uwolnienie pacjenta od nałogu, a więc odczuwania przymusu picia na poziomie psychicznym i fizycznym.
W pierwszej kolejności przeprowadzany jest więc detoks, czyli eliminacja z organizmu szkodliwych substancji nagromadzonych w wyniku długotrwałego spożywania trunków i uzależnienia. Podczas procesu detoksykacji zatrzymujemy również przymus dalszego picia. Odtruwanie odbywa się pod kontrolą lekarzy i z zastosowaniem środków farmakologicznych, aby zminimalizować objawy zespołu abstynencyjnego oraz zapobiec jego groźnym dla zdrowia powikłaniom.
Dopiero po odtruciu następuje właściwy odwyk alkoholowy przeprowadzany w ośrodku leczenia, który polega głównie na terapii psychologicznej odbywającej się podczas sesji grupowych i indywidualnych. Leczenie uzależnienia od alkoholu na tym etapie skupia się przede wszystkim na uświadomieniu pacjentowi źródła jego alkoholizmu oraz nauczenia radzenia sobie z sytuacjami sprzyjającymi sięganiu po trunki wysokoprocentowe. Zajęcia pomagają przełamać nieprawidłowe schematy postępowania prowadzące do picia (np. kontrolować negatywne emocje), uczą asertywności i znajdowania przyjemności w innych aktywnościach.
Zadzwoń teraz: +48 538 455 505
Gdzie można odbyć odwyk alkoholowy w Warszawie?
W Polsce leczeniem alkoholizmu zajmują się specjalne ośrodki odwykowe – publiczne i niepubliczne. Oferują one zarówno terapie w trybie stacjonarnym jak i ambulatoryjnym (dochodzącym).
Coraz więcej osób decyduje się odbyć odwyk alkoholowy prywatnie w takich placówkach jak nasza klinika. Do największych zalet takich miejsc należą przede wszystkim:
- najwyższe standardy opieki,
- komfortowe warunki pobytu w ośrodku (estetyczne wnętrza, dostęp do wszelkich wygód, doskonała obsługa, smaczne posiłki),
- indywidualne podejście do pacjenta i jego leczenia,
- stosowanie najnowszych metod terapeutycznych,
- wyjątkowa dbałość o anonimowość i dyskrecję.
W Vita Libera mogą Państwo liczyć na wszystkie powyższe udogodnienia w czasie odwyku, a przede wszystkim na pomoc najlepszych specjalistów, którzy do problemu uzależnienia i alkoholizmu podchodzą kompleksowo i indywidualnie. Mają taki stosunek do każdego, kto zechce podjąć się leczenia, otaczając opieką nie tylko alkoholików, ale również ich rodziny i bliskich. Tak, aby odwykowa terapia uzależnień w Warszawie nie była przykrym przeżyciem.
Odwyk przymusowy i dobrowolny
W większości przypadków osoba uzależniona zdaje sobie sprawę ze swojego problemu i decyduje się na leczenie dobrowolnie lub pod wpływem namowy rodziny i bliskich w wybranym odwykowym ośrodku uzależnienia od alkoholu. Przymusowy odwyk jest możliwy wyłącznie poprzez uzyskanie stosownego orzeczenia sądowego o alkoholizmie. W tym celu należy udać się do gminnej komisji rozwiązywania problemów z nałogiem, która po zbadaniu sprawy może skierować wniosek do sądu o zastosowaniu wobec danej osoby obowiązku poddania się terapii odwykowej. Podstawą do tego jest zazwyczaj określone zachowanie chorego niezgodne z obowiązującymi normami i przepisami np. przemoc wobec rodziny, demoralizacja dzieci, czy zakłócanie spokoju i porządku publicznego, które trwa od dłuższego czasu. Skierowanie na przymusowe leczenie w ośrodku odwykowym wymaga również opinii biegłego, który musi stwierdzić chorobę alkoholową.
Społeczne koszty spożycia alkoholu i kultura picia
W Polsce spożycie alkoholu jest wysokie i część społeczeństwa uważa, że ma do czynienia ze specyficzną kulturą picia. Trunki pojawiają się przy wielu okazjach i są elementem celebracji ważnych wydarzeń w życiu człowieka, takich jak na przykład wesele. Zdarza się, że takie powszechne spożywanie trunków przekłada się na uzależnienie, pobyt w ośrodkach odwykowych, w których przeprowadza się leczenie i na występowanie syndromu Dorosłego Dziecka Alkoholika. Pacjent chorujący z powodu alkoholizmu wpływa destrukcyjnie na swoje najbliższe otoczenie, miewa problemy w pracy, może także spowodować wypadek samochodowy.
Warto docenić alkoholików, którzy zdecydują się sięgnąć po pomoc w takiej sytuacji, na przykład korzystając z oferty ośrodków odwykowych i leczenia alkoholizmu. Przed rozpoczęciem pobytu w placówce dobrze jest dowiedzieć się, ile trwa odwyk alkoholowy i jak wygląda przebywanie w tego typu ośrodku leczenia uzależnienia.
Jak wygląda odwyk alkoholowy w prywatnym ośrodku Vita Libera?
W naszej klinice odwykowej można liczyć zarówno na bezpieczny detoks, jak i profesjonalną terapię uzależnienia przeprowadzoną przez najlepszych specjalistów. Skuteczność odwyku alkoholowego w dużym stopniu zależy także od zaangażowania się w proces leczenia rodziny i bliskich alkoholika, dlatego w Vita Libera także dla nich proponujemy programy terapeutyczne.
W zależności od potrzeb można u nas skorzystać z terapii stacjonarnej lub ambulatoryjnej. Każdą osobę uzależnioną otaczamy kompleksową i profesjonalną opieką, której celem jest pomoc w trwałym wyjściu z nałogu, tak aby pobyt w ośrodku odwykowym był miłym doświadczeniem. Ponieważ alkoholizm jest chorobą, z którą trzeba zmagać się do końca życia, naszym pacjentom proponujemy również specjalne metody terapeutyczne pomagające zapobiegać nawrotom uzależnienia.
Vita Libera to nie tylko prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu czy temat kuracji i odtrucia. To także ludzie, którzy pomogą w przejściu tej drogi. Jest on dostępny dla chorych, którzy potrzebują wsparcia w pokonaniu uzależnienia. W przypadku pytań, na przykład o to, ile trwa odwyk alkoholowy, postaramy się udzielić wyczerpujących odpowiedzi. Zależy nam na tym, by osoby zainteresowane pobytem w specjalistycznym ośrodku nie miały żadnych wątpliwości i zdecydowały się na przyjęcie oferowanej pomocy.
Vita Libera to nie tylko prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu czy temat odwyku alkoholowego. To także ludzie, którzy pomogą w przejściu tej drogi.
Może Cię też zainteresować: