ile trwa oczyszczenie organizmu z alkoholu - detoks alkoholowy

Detoks alkoholowy w Warszawskiej klinice Ile trwa oczyszczenie organizmu z alkoholu?

Do kliniki Vita Libera w Warszawie na detoks alkoholowy zapraszamy wszystkie osoby, które chcą przerwać ciąg, odtruć swój organizm po długotrwałym piciu i rozpocząć terapię odwykową. Zapewniamy kompleksową i profesjonalną opiekę, a przede wszystkim fachową pomoc lekarską pozwalającą zminimalizować nieprzyjemne objawy odstawienia alkoholu, czyli zespołu abstynencyjnego.

Na czym polega detoks alkoholowy?

Przewlekłe spożywanie alkoholu, podobnie jak wypicie go w dużej ilości, prowadzi do szeregu niekorzystnych zmian w organizmie. Przede wszystkim gromadzą się w nim toksyny, ale także dochodzi do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej i pracy wielu narządów m.in. wątroby, nerek, trzustki i mózgu. Detoks alkoholowy jest procedurą medyczną, którego celem jest odtrucie organizmu i przywrócenie jego prawidłowego funkcjonowania. Polega on na całkowitym odstawieniu alkoholu i działaniach wspomagających oczyszczanie ciała ze szkodliwych substancji oraz jego regeneracji. Działania te skupiają się przede wszystkim na uzupełnianiu płynów, elektrolitów i witamin, ale często obejmują również łagodzenie objawów zespołu abstynencyjnego. Związane z nim dolegliwości utrudniają wytrwanie w abstynencji, mogą też być niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta.

Kiedy konieczny jest detoks alkoholowy?

Detoksykacja zalecana jest głównie osobom uzależnionym od alkoholu, które są zdecydowane rozpocząć proces leczenia swojego nałogu. Do podjęcia psychoterapii niezbędne jest pozbycie się fizycznego przymusu sięgania po trunki i właśnie w tym pomaga detoks. Po oczyszczeniu organizmu z pozostałości substancji odurzających niknie głód fizyczny. Jest to więc także skuteczny sposób na przerwanie ciągu alkoholowego, czyli stanu nietrzeźwości utrzymującego się dłużej niż 48 godzin. U osób w takim stanie często dochodzi do zatrucia alkoholem, natomiast po jego odstawieniu pojawiają się silne objawy. Właśnie z tego względu detoks alkoholowy przeprowadzany jest pod opieką lekarzy, którzy potrafią złagodzić takie dolegliwości, a w wielu przypadkach po prostu ratują życie.

Jak przebiega detoksykacja i jak długo trwa?

Proces odtruwania organizmu z toksyn może trwać od kilku godzin do nawet kilku dni. Zależy to od stanu zdrowia pacjenta, ilości wypitych trunków, długości ciągu, a także okresu i stopnia uzależnienia od alkoholu. Warto podkreślić, że na detoks mogą zdecydować się zarówno osoby będące pod wpływem alkoholu, jak i pozostające od niedawna w stanie trzeźwości. W tym drugim wypadku detoksykacja będzie miała na celu zapobieżenie pojawienia się głodu fizycznego oraz przygotowanie organizmu do terapii odwykowej.

Przed rozpoczęciem detoksu pacjent jest badany przez lekarza w celu oceny stanu zdrowia i wyboru właściwego postępowania leczniczego, które w zależności od potrzeby może być oparte wyłącznie na uzupełnianiu płynów, elektrolitów i witamin, bądź na stosowaniu uzupełniającej farmakoterapii, której celem jest łagodzenie objawów abstynencyjnych i zapobieganie powikłaniom odstawienia substancji psychoaktywnej po długim okresie jej przyjmowania. Przy przyjęciu zazwyczaj niezbędna jest ocena pracy wątroby i nerek, a także wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych, takich jak morfologia krwi, czy badania poziomu cukru i elektrolitów. Pacjenci przybywający do ośrodka pod wpływem alkoholu mają również określany poziom ten substancji we krwi lub w wydychanym powietrzu. Pacjenci pod wpływem innych środków odurzających – tzw. “testy narkotykowe”. Dopiero taka diagnostyka pozwala wybrać najlepszą metodę detoksykacji.

Zadzwoń teraz: +48 538 455 505

Co to jest alkoholowy zespół abstynencyjny?

Z detoksem alkoholowym ściśle związany jest zespół abstynencyjny (AZA), który pojawia się u osób uzależnionych w momencie, gdy w organizmie zaczyna brakować substancji uzależniającej. Przyzwyczajone do niej ciało domaga się jej dostarczenia w dość przykry sposób, ponieważ do najczęstszych objawów AZA zalicza się:

  • skoki ciśnienia krwi,
  • przyśpieszoną akcję serca,
  • nudności, bóle brzucha (w okolicach trzustki i wątroby),
  • nadmierna potliwość,
  • drżenie rąk lub drgawki całego ciała,
  • uczucie niepokoju, stany lękowe i depresyjne,
  • drażliwość, napady agresji,
  • nadwrażliwość na światło,
  • ataki padaczki,
  • majaczenia, omamy słuchowe i wzrokowe.

Najcięższe objawy występują zazwyczaj po długim ciągu lub po zatruciu alkoholem i wymagają pomocy lekarskiej, ponieważ mogą zagrażać zdrowiu i życiu pacjenta. Właśnie z tego względu detoks powinno przeprowadzać się w ośrodku leczenia uzależnień lub szpitalu, gdzie nad bezpieczeństwem procesu czuwa kadra specjalistów mających dostęp do sprzętu ratującego życie i odpowiednich medykamentów. W warunkach domowych odtruwanie alkoholowe jest nieefektywne, a nawet niebezpieczne.

Jakie jest postępowanie po detoksie alkoholowym?

Przeprowadzenie detoksykacji jest dobrą okazją do tego, by osoby uzależnione podjęły decyzję o kontynuowaniu terapii odwykowej. Samo oczyszczenie organizmu z alkoholu i toksyn niestety nie leczy alkoholizmu. Jest jednak potrzebne, ponieważ tłumi fizyczną potrzebę picia i wzmacnia organizm, który dzięki temu jest lepiej przygotowany do walki z nałogiem na poziomie psychologicznym.

Terapia alkoholowa w klinice Vita Libera – Warszawa

W naszej klinice oferujemy kompleksowy program terapeutyczny, który pozwala skutecznie uporać się z nałogiem. Na początku polecamy terapię stacjonarną trwającą do kilku tygodni, która odbywa się w naszej placówce w Wilanowie. Obejmuje ona zajęcia indywidualne i grupowe oraz rozmaite warsztaty prowadzone przez doświadczonych terapeutów i psychologów. Dzięki nim pacjenci są motywowani do wytrwania w abstynencji i przygotowywani do życia bez alkoholu poprzez naukę asertywności (odmawiania wypicia choćby jednego kieliszka), a także radzenia sobie z konkretnymi sytuacjami, które do tej pory inicjowały picie. Po zakończeniu podstawowej stacjonarnej terapii odwykowej zalecane jest kontynuowanie leczenia poprzez terapię pogłębioną, która odbywa się stacjonarnie lub na zasadzie regularnych spotkań z terapeutą oraz grupą wsparcia (np. AA). Jest to konieczne dla utrwalania motywacji chorego do pozostania w abstynencji.

Program terapeutyczny dla współuzależnionych

Dla zwiększenia skuteczności procesu terapeutycznego proponujemy specjalne programy dla rodzin i bliskich osoby uzależnionej. Osoby współuzależnione potrzebują wsparcia psychologicznego, ale także nabycia umiejętności odpowiedniego postępowania z alkoholikiem. Niestety alkoholizm jest chorobą przewlekłą, w której zdarzają się nawroty do picia – w zapobieganiu im bardzo duże znaczenie ma właściwa postawa najbliższych. W naszym ośrodku, klinice Vita Libera w Warszawie nasz personel ma wieloletnie doświadczenie w terapii uzależnień i jesteśmy doskonale przygotowani do przeprowadzania detoksu alkoholowego. Nasza placówka zapewnia komfortowe warunki pobytu i pełną dyskrecję przez cały czas trwania odtrucia alkoholowego. Wyposażona jest w odpowiednie zaplecze diagnostyczne, a także dysponuje świetną kadrą lekarzy, terapeutów, pielęgniarek i ratowników medycznych, którzy czuwają nad bezpieczeństwem każdego pacjenta i potrafią skutecznie łagodzić objawy zespołu odstawiennego. Zapraszamy do nas na profesjonalne odtrucie alkoholowe i terapię odwykową wszystkie osoby, które chcą raz na zawsze pozbyć się destrukcyjnego nałogu i rozpocząć na nowo normalne i szczęśliwe życie. Leczenie uzależnienia w tym leczenia alkoholizmu, z nami może być prostsze.

Może Cię zainteresować: