Zaburzenie behawioralne

 

Zgodnie ze statystykami zaburzenia behawioralne stanowią największy odsetek problemów natury psychicznej. Zachowania wynikające z dysfunkcji układu nerwowego, w większości przypadków wpływają destrukcyjnie na całe życie chorego – począwszy od relacji międzyludzkich, a skończywszy na sytuacji ekonomicznej. Problemy behawioralne, w tym uzależnienia bez względu na ich pierwotną przyczynę, wymagają podjęcia natychmiastowego leczenia. Im wcześniej chory zauważy patologiczne zmiany i uda się po pomoc, tym większa szansa na wdrożenie skutecznej terapii. Poniżej opisano najczęściej pojawiające się przykłady nałogów.

Przykłady uzależnień behawioralnych

Termin zaburzenia behawioralne jest bardzo rozległy. Tym mianem określa się dużą grupę nawyków lub czynności, które wykonuje się pod wewnętrznym przymusem. Każdorazowo podczas ich realizacji chory odczuwa dużą przyjemność, uczucie spełnienia, a nawet euforię. Na pierwszy rzut oka, w takim zachowaniu nie ma nic złego. Jednakże problemy zaczynają się w momencie, gdy prowadzą one do destrukcyjnych następstw. Przykłady obejmują m.in. rozpad rodziny, utratę stabilności finansowej, skłonność od przyjmowania silnych substancji psychotropowych, czy też zagrożenie życia (swojego lub innych).

Najlepsze przykłady uzależnień to m.in.

    • alkoholizm,
    • narkomania,
    • seksoholizm,
    • hazard,
    • uzależnienie od jedzenia prowadzące do rozwoju takich chorób jak anoreksja i bulimia,
    • nimfomania,
    • zakupoholizm,
    • pracoholizm.

Zaburzenia behawioralne – jak rozpoznać?

Jednym z najtrudniejszych kroków do wykonania przez osobę dotkniętą chorobą jest zauważenie swojej słabości. Problemy behawioralne są przez chorego najczęściej ignorowane lub tłumaczone np. przewlekłym zmęczeniem lub chęcią złagodzenia sytuacji stresowych np. w pracy. Warto podkreślić, że zaburzenia takie mogą prowadzić do epizodów nerwicowych. Przykłady można mnożyć, jednak najczęściej uzależnienia powodują nie tylko uczucie konieczności wykonywania określonych zachowań, ale także objawy somatyczne. Osoba, która nie wyobraża sobie życia bez alkoholu, może odczuwać fizyczny ból (np. głowy), gdy nie sięgnie po przysłowiowy kieliszek.

W zdecydowanej większości przypadków uzależnienia behawioralne prowadzą do poważnych konfliktów z osobami bliskimi, a w skrajnych sytuacjach nawet do rozpadu rodziny. Część z nich może rozbudzać w chorym agresję, co nierzadko rodzi zachowania pełne przemocy.

Należy pamiętać, że niektóre zaburzenia psychologiczne są w pełni akceptowane przez społeczeństwo. Przykłady to pracoholizm czy obsesja na punkcie dbania o sylwetkę. Co więcej, są uznawane za atut danej osoby. To pokazuje tylko, jak trudno jest dostrzec problemy  u siebie i innych.

Jak leczyć problemy behawioralne?

Dokładna ścieżka leczenia uzależniona jest od kilku czynników, w tym od przyczyny zaburzenia behawioralnego. Wyjście z nałogu jest możliwe, pod warunkiem wyrażenia chęci pełnego zaangażowania chorego w cały proces. Uzależnienia i inne problemy behawioralne leczy się przy użyciu określonych technik terapeutycznych, głównie terapii poznawczo-behawioralnej. Wymaga ona jednak czasu i cierpliwości, również ze strony bliskich i rodziny osoby uzależnionej.

W naszym prywatnym ośrodku leczenia uzależnień Vita Libera w Warszawie znajdziesz kompleksową pomoc w problemach natury psychologicznej. Wysoko wykwalifikowana i doświadczona kadra podchodzi do każdego przypadku indywidualnie, dzięki czemu szansa na pozytywne zakończenie terapii jest bardzo duża. Psycholog udziela wsparcia zarówno choremu, jak i jego rodzinie. Zapraszamy do kontaktu.