Uzależnienie od marihuany

Do naszego ośrodka Vita Libera trafia wiele osób wykazujących uzależnienie od marihuany. Wbrew panującej opinii o nieszkodliwości tego miękkiego narkotyku jego regularne zażywanie prowadzi do występowania objawów zespołu abstynencyjnego. Może również negatywnie wpływać nie tylko na zdrowie psychiczne oraz fizyczne, ale także na wiele aspektów życia. Warto wiedzieć, jaki ma wpływ na organizm palenie marihuany oraz jakie są objawy uzależnienia, aby w porę podjąć się leczenia.

Skutki palenia marihuany i uzależnienie od niej
Pod pojęciem marihuany należy rozumieć susz kwiatostanów żeńskich konopi indyjskich (łac. Cannabis indica Lam.). Roślina ta w odróżnieniu od pozostałych przedstawicieli rodziny konopiowatych charakteryzuje się wysoką zawartością THC, czyli tetrahydrokannabinolu. Jest to substancja psychoaktywna z grupy kannabinoidów, która odpowiada za narkotyczne działanie marihuany. Jej zażywanie polega najczęściej na paleniu suszu w formie ręcznie zwijanych papierosów tzw. jointów. Są one popularne w wielu krajach, jednak w większości z nich marihuana jest uznawana za nielegalny narkotyk. Ze względu na stosunkowo niską szkodliwość wiele państw zezwala na jej posiadanie na własny użytek – tak jest m.in. w Portugalii, Czechach i we Włoszech. Z wyjątkowo liberalnego podejścia do zażywania tego narkotyku słynie Holandia oraz Szwajcaria. W Polsce używka ta jest zakazana, a za jej posiadanie grozi do 3 lat pozbawienia wolności. Istnieje jednak możliwość umorzenia postępowania, jeśli znaleziony susz był w nieznacznej ilości i przeznaczony na użytek własny.

Jak działa THC na organizm ludzki – długotrwałe palenie marihuany?

Wszystkie konopie pochodzą z Azji i to tam najwcześniej odkryto ich właściwości. W starożytnych Chinach wytwarzano z tych roślin włókna oraz medykamenty, a w Indiach uważano za jedno z 5 świętych ziół. Dość szybko susz (marihuana) oraz żywica (haszysz) stały się również popularnymi używkami – najpierw w Azji, a potem także w Europie. Informacje o euforycznym działaniu cannabis znaleźć można w żydowskim Talmudzie, a zażywanie marihuany zalecał swoim wyznawcom podobno sam Mahomet zamiast zakazanego w islamie alkoholu.

Swoje narkotyczne działanie konopie indyjskie zawdzięczają THC. Jest to jeden z około 100 występujących w roślinie kanabinoli, który ma spośród nich wyjątkowe działanie. Przede wszystkim stymuluje komórki mózgu do produkcji dopaminy. Jest ona nazywana neuroprzekaźnikiem szczęścia, ponieważ w związku z jej zwiększoną ilością w organizmie odczuwana jest euforia, satysfakcja i przyjemność.

Fazy po marihuanie

Odczucia po jej zażyciu zależą od zawartości THC w suszu – zwykle nie przekracza ona 10%, jednak są rośliny modyfikowane genetycznie, które mogą zawierać znacznie więcej substancji psychoaktywnych. Działanie marihuany można podzielić na następujące fazy:

  • I faza – uczucie euforii, radości i beztroski, którym towarzyszy nadmierna gadatliwość,
  • II faza – stan relaksu, spokoju, często także oderwania od rzeczywistości,
  • III faza – izolacja objawiająca się apatią, nadmierną sennością i obniżeniem aktywności.

Łączny czas oddziaływania THC na ludzki organizm może wynieść nawet 6 godzin.

Negatywne skutki palenia marihuany

W ostatnim czasie słychać coraz częściej głosy, że palenie marihuany jest stosunkowo bezpieczne i powinno być dozwolone. Zwolennicy konopi indyjskich podkreślają niską szkodliwość zażywania tego miękkiego narkotyku, porównując go z rujnującym zdrowie alkoholem, który jest legalny i dostępny w niemal każdym sklepie. Prawda jest jednak taka, że jest to substancja odurzająca, która nie jest wcale bezpieczna, ponieważ, oprócz przyjemnego stanu w chwilę po zapaleniu, powoduje także szereg negatywnych objawów i może być szkodliwa dla zdrowia.

Do takich negatywnych skutków palenia suszu należy zaliczyć m.in.:

  • rozwinięcie się uzależnienia psychicznego,
  • napady lęku lub paniki – występują u niektórych osób zaraz po przyjęciu narkotyku,
  • pogorszenie koordynacji ruchowej, słabszy refleks – dlatego po zażyciu narkotyków nie powinno się prowadzić pojazdów mechanicznych,
  • osłabienie pamięci i koncentracji,
  • zaburzenia snu,
  • zwiększony apetyt i przybieranie na wadze,
  • występowanie u niektórych osób różnych zaburzeń psychicznych, lękowych i depresyjnych,
  • zaburzenia psychotyczne np. omamy, urojenia, labilny nastrój,
  • zespół amotywacyjny – występuje u osób regularnie i od dłuższego czasu palących marihuanę, a polega na obniżeniu aspiracji życiowych, zobojętnienie, utrata zainteresowań oraz niechęć do jakiejkolwiek aktywności,
  • zmniejszenie sprawności intelektualnej (zauważalne jest również u osób długotrwale zażywających konopie),
  • dolegliwości somatyczne – przyśpieszone tętno, wzrost ciśnienia krwi, ryzyko zawału serca, choroby gardła, stany zapalne układu oddechowego, kaszel,
  • obniżenie płodności (szczególnie u mężczyzn),
  • skutki społeczne – trudności w nawiązaniu trwałej relacji z partnerem, zamykanie się na znajomości wyłącznie z osobami palącymi,
  • rezygnacja z dotychczasowych aktywności i zainteresowań.

Odczuwanie poszczególnych skutków zależy od czasu palenia marihuany, a także zawartości substancji psychoaktywnej w narkotyku. Najwięcej negatywnych objawów występuje u osób sięgających po marihuanę syntetyczną, która ma najczęściej postać suszu wzbogaconego dodatkowymi środkami chemicznymi. Są też dopalacze wytworzone z syntetycznych kannabinoidów, które potrafią być wręcz groźne dla zdrowia i życia – w 2015 roku doszło do serii zatruć taką substancją, która sprzedawana była pod nazwą „Mocarz”.

Zadzwoń teraz: +48 538 455 505

Objawy uzależnienia od marihuany

Według obowiązującej również w Polsce Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Przyczyn Zgonów ICD-10 regularne palenie marihuany może prowadzić do zespołu uzależnienia. Problem pojawia się niemal wyłącznie u osób przyjmujących narkotyk systematycznie i od dłuższego czasu. Co ważne, nałóg ma podłoże wyłącznie psychicznie. Fizycznie kanabinole nie oddziałują w takim stopniu na organizm, by wystąpiły silne fizjologiczne objawy zespołu abstynencyjnego. Głód narkotykowy ma charakter psychologiczny i objawia się dość łagodnymi dolegliwościami:

  • wzmożoną potliwością,
  • drżeniem mięśni,
  • nudnościami lub biegunką,
  • brakiem apetytu,
  • bezsennością,
  • bólem głowy,
  • depresją.

Objawy odstawienia marihuany

Występowanie zespołu abstynencyjnego po odstawieniu narkotyku jest jednym z symptomów nałogu. Pozostałe objawy uzależnienia od marihuany to między innymi:

  • silna potrzeba przyjęcia kolejnej dawki narkotyku,
  • poświęcanie czasu na zdobycie suszu,
  • trudności w kontrolowaniu ilości i częstotliwości zażywania,
  • rezygnacja z innych aktywności na rzecz palenia marihuany (czynność ta staje się głównym źródłem przyjemności),
  • zaniedbywanie obowiązków domowych, a także tych związanych z nauką lub pracą,
  • zaburzenia psychiczne (np. stany lękowe),
  • problemy z koncentracją i pamięcią,
  • obniżenie aktywności życiowej.

Warto dodać, że osoby uzależnione od marihuany zazwyczaj prowadzą normalne życie – chodzą do szkoły lub na studia, zakładają rodziny, a także realizują się zawodowo. Problem z uzależnieniem wcześniej czy później jednak daje o sobie znać, gdy pojawiają się objawy somatyczne długotrwałego zażywania narkotyku lub problemy natury psychologicznej. Wówczas podejmowane są próby odstawienia „trawki”, które niestety nie zawsze kończą się sukcesem.

Jak wygląda terapia uzależnienia od marihuany?

Chcąc skutecznie zerwać z nałogiem, warto zwrócić się o pomoc do specjalistów w ośrodku leczenia uzależnień takim jak Vita Libera. Pomimo że marihuana nie uzależnia fizycznie, jej długotrwałe przyjmowanie może powodować dość nieprzyjemne objawy po odstawieniu. Wiele osób nie jest w stanie przetrwać tego trudnego okresu i dla złagodzenia dolegliwości ponownie po nią sięga. Dotyczy to w szczególności tych, którzy zażywają narkotyk regularnie od wielu lat.

Leczenie uzależnienia od marihuany wygląda nieco inaczej niż terapia dla osób przyjmujących twarde narkotyki. Przede wszystkim w większości przypadków nie jest konieczna detoksykacja. W naszym ośrodku proponujemy ją wyłącznie osobom, które zażywały THC przez bardzo długi czas, ponieważ w ich organizmie mogło dojść do skumulowania się toksycznych substancji. Tylko u nich najczęściej okazują się także potrzebne medykamenty łagodzące nieprzyjemne dolegliwości odstawienne np. leki nasenne czy przeciwlękowe.

Główną metodą leczenia uzależnienia jest psychoterapia, która ma na celu wzbudzenie w pacjencie chęci do zmian i nauczenia się żyć bez substancji psychoaktywnych. Zazwyczaj wystarczające okazują się spotkania indywidualne z terapeutą oraz grupą wsparcia w trybie ambulatoryjnym, choć w Vita Libera mamy również programy stacjonarne odbywające się w naszej kameralnej placówce w Wilanowie. W ramach programu stosujemy najczęściej różne metody terapeutyczne m.in. rozmowy motywujące, warsztaty czy też terapię behawioralno-poznawczą.

Odrębnym zagadnieniem jest uzależnienie od marihuany wśród młodzieży, która zazwyczaj nie chce porzucić używek. W ich przypadku stosuje się więc specjalne programy terapeutyczne mające przede wszystkim na celu wzbudzenie motywacji do walki z nałogiem, a także uświadomienie szkodliwości zażywania narkotyków.

Może Cię też zainteresować: