Regularne zażywanie substancji psychoaktywnych może mieć niekorzystne, długofalowe konsekwencje dla zdrowia psychicznego. Objawy odstawienia marihuany, chociaż nie tak dotkliwe, jak w przypadku narkotyków twardych, przeważnie obniżają komfort życia osoby uzależnionej. Jeśli palenie trawy należy do Twoich częstych aktywności, lecz chcesz uniknąć negatywnych skutków działania THC na organizm, możesz zgłosić się po pomoc do psychoterapeuty. Przeczytaj też poniższy tekst, aby poznać m.in. metody terapii i fazy charakterystyczne dla zażywania konopi indyjskiej.

Do naszego ośrodka Vita Libera trafia wiele osób wykazujących uzależnienie od marihuany. Wbrew panującej opinii o nieszkodliwości tego miękkiego narkotyku jego regularne zażywanie prowadzi do występowania objawów zespołu abstynencyjnego, pojawiających się w momencie odstawienia używki. Może również negatywnie wpływać nie tylko na zdrowie psychiczne oraz fizyczne, ale także na wiele aspektów życia palacza i powodować stany lękowe i inne skutki. Warto wiedzieć, jaki wpływ na organizm ma palenie marihuany oraz jakie są objawy uzależnienia, aby w porę podjąć działania.

Skutki palenia marihuany i uzależnienie od niej

Pod pojęciem marihuany należy rozumieć susz kwiatostanów żeńskich konopi indyjskich (łac. Cannabis indica Lam.). Roślina ta w odróżnieniu od pozostałych przedstawicieli rodziny konopiowatych charakteryzuje się wysoką zawartością THC, czyli tetrahydrokannabinolu. Jest to substancja psychoaktywna z grupy kannabinoidów, która odpowiada za narkotyczne działanie marihuany. Jej zażywanie polega najczęściej na paleniu suszu w formie ręcznie zwijanych papierosów tzw. jointów. Są one popularne w wielu krajach, jednak w większości z nich jest ona uznawana za nielegalny narkotyk.

Ze względu na stosunkowo niską szkodliwość i łagodne objawy odstawienia wiele państw zezwala na jej posiadanie na własny użytek – tak jest m.in. w Portugalii, Czechach i we Włoszech. Z wyjątkowo liberalnego podejścia do zażywania tego narkotyku słynie Holandia oraz Szwajcaria. W Polsce używka ta jest zakazana, a za jej posiadanie grozi do 3 lat pozbawienia wolności. Istnieje jednak możliwość umorzenia postępowania, jeśli znaleziony susz był w nieznacznej ilości i przeznaczony na użytek własny.

Jak działa THC na organizm ludzki – długotrwałe palenie marihuany?

Wszystkie konopie pochodzą z Azji i to tam najwcześniej odkryto ich właściwości. W starożytnych Chinach wytwarzano z tych roślin włókna oraz medykamenty, a w Indiach uważano za jedno z 5 świętych ziół. Dość szybko susz (marihuana) oraz żywica (haszysz) stały się również popularnymi używkami – najpierw w Azji, a potem także w Europie. Informacje o euforycznym działaniu cannabis znaleźć można w żydowskim Talmudzie, a palenie trawy zalecał swoim wyznawcom podobno sam Mahomet zamiast zakazanego w islamie alkoholu.

Swoje narkotyczne działanie konopie indyjskie zawdzięczają THC. Jest to jeden z około 100 występujących w roślinie kanabinoli, który ma spośród nich wyjątkowe działanie. Przede wszystkim stymuluje komórki mózgu do produkcji dopaminy. Jest ona nazywana neuroprzekaźnikiem szczęścia, ponieważ w związku z jej zwiększoną ilością w organizmie palacza odczuwana jest euforia, satysfakcja i przyjemność.

Fazy po marihuanie

Odczucia po jej zażyciu zależą od zawartości THC w suszu – zwykle nie przekracza ona 10%, jednak są rośliny modyfikowane genetycznie, które mogą zawierać znacznie więcej substancji psychoaktywnych. Działania i odczucia po marihuanie można podzielić na następujące fazy:

 • I faza – uczucie euforii, radości i beztroski, którym towarzyszy nadmierna gadatliwość,
 • II fazastan relaksu, spokoju, często także oderwania od rzeczywistości,
 • III faza – izolacja objawiająca się apatią, nadmierną sennością i obniżeniem aktywności.

Łączny czas oddziaływania THC na organizm palacza może wynieść nawet 6 godzin.

Negatywne skutki palenia marihuany

W ostatnim czasie słychać coraz częściej głosy, że palenie marihuany jest stosunkowo bezpieczne i powinno być dozwolone. Zwolennicy trawy podkreślają niską szkodliwość zażywania tego miękkiego narkotyku, porównując go z rujnującym zdrowie alkoholem, który jest legalny i dostępny w niemal każdym sklepie. Prawda jest jednak taka, że jest to substancja odurzająca, która nie jest wcale bezpieczna, ponieważ, oprócz przyjemnego stanu w chwilę po zapaleniu, powoduje także szereg negatywnych objawów i może być szkodliwa dla zdrowia.

Do takich negatywnych skutków palenia trawy należy zaliczyć m.in.:

 • rozwinięcie się uzależnienia psychicznego,
 • napady lęku lub paniki – występują u niektórych palaczy zaraz po przyjęciu narkotyku,
 • pogorszenie koordynacji ruchowej, słabszy refleks – dlatego po zażyciu narkotyków nie powinno się prowadzić pojazdów mechanicznych,
 • osłabienie pamięci i koncentracji,
 • zaburzenia snu,
 • zwiększony apetyt i przybieranie na wadze,
 • występowanie u niektórych osób różnych zaburzeń psychicznych, lękowych i depresyjnych,
 • zaburzenia psychotyczne np. omamy, urojenia, labilny nastrój,
 • zespół amotywacyjny – występuje u osób regularnie i od dłuższego czasu palących marihuanę, a polega na obniżeniu aspiracji życiowych, zobojętnienie, utrata zainteresowań oraz niechęć do jakiejkolwiek aktywności,
 • zmniejszenie sprawności intelektualnej (zauważalne jest również u osób długotrwale zażywających konopie),
 • dolegliwości somatyczne – przyśpieszone tętno, wzrost ciśnienia krwi, ryzyko zawału serca, choroby gardła, stany zapalne układu oddechowego, kaszel,
 • obniżenie płodności (szczególnie u mężczyzn),
 • skutki społeczne – trudności w nawiązaniu trwałej relacji z partnerem, zamykanie się na znajomości wyłącznie z osobami palącymi,
 • rezygnacja z dotychczasowych działań i zainteresowań.

Odczuwanie poszczególnych skutków zależy od czasu palenia marihuany, a także zawartości substancji psychoaktywnej w narkotyku. Najwięcej negatywnych objawów występuje u osób sięgających po marihuanę syntetyczną, która ma najczęściej postać suszu wzbogaconego dodatkowymi środkami chemicznymi. Są też dopalacze wytworzone z syntetycznych kannabinoidów, które potrafią być wręcz groźne dla zdrowia i życia – w 2015 roku doszło do serii zatruć taką substancją, która sprzedawana była pod nazwą „Mocarz”.

Zadzwoń teraz: +48 538 455 505

Stany lękowe po marihuanie

Często mówi się, że palenie trawy odpręża. Dla niektórych palaczy jednak skutkiem zażywania narkotyku jest niepokój, a nawet doświadczenie paranoi. Każda osoba może reagować w inny sposób. Stany lękowe po marihuanie objawiają się przyśpieszonym biciem serca, drżeniem, uczuciem dezorientacji, poceniem się oraz paniką.

Ważnym czynnikiem, który wpływa na reakcję palacza, jest środowisko. Przebywanie w nieprzyjaznym lub nieznanym miejscu znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia stanu lękowego. Co powinien zrobić palacz, który zmaga się z takimi objawami? Przede wszystkim skoncentrować się na oddechu i znalezieniu dla siebie bezpiecznej przestrzeni. Warto pamiętać, że jest to tymczasowa faza, a dolegliwości miną w ciągu kilku godzin.

Palenie trawy może prowadzić do uzależnienia i występowania nawracającego silnego niepokoju. W tym przypadku należy potraktować sprawę poważnie i zgłosić się na profesjonalną terapię.

Jak palenie marihuany wpływa na kontakty społeczne?

Rutynowe palenie trawy, jak każde uzależnienie, utrudnia życie nie tylko pacjentowi, ale również jego bliskim. Choć na pierwszy rzut oka inne narkotyki wydają się groźniejsze, nigdy nie należy bagatelizować tego problemu. Skutki tego nałogu mogą znacząco wpłynąć także na zdrowie palacza.

Długotrwałe używanie marihuany może utrudnić działanie i nawiązywanie zdrowych relacji. Uzależnienie zwykle staje się priorytetem pacjentów, co może być odczuwalne dla ich przyjaciół, rodziny lub partnera. Co więcej, w późniejszych fazach nawykowego stosowania tej substancji może ona spowodować spadek koncentracji i motywacji oraz zaburzenia pamięci. Wymienione skutki palenia trawy utrudniają komunikację z uzależnionym. Nie każda osoba zmaga się z takimi objawami, jednak istnieje spore ryzyko wystąpienia niepokojących zachowań wśród nałogowych palaczy.

Do skutecznych metod walki z uzależnieniem zaliczamy psychoterapię oraz terapię odwykową. Ważne, aby pacjent był świadomy sytuacji, a także wykazywał szczerą chęć do działania. Niezastąpione jest również wsparcie bliskich. Warto skorzystać z fachowej pomocy i poprawić komfort swojego życia.

Objawy uzależnienia od marihuany

Według obowiązującej również w Polsce Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Przyczyn Zgonów ICD-10 regularne palenie marihuany może prowadzić do zespołu uzależnienia. Problem pojawia się niemal wyłącznie u palaczy przyjmujących narkotyk systematycznie i od dłuższego czasu. Co ważne, nałóg ma podłoże wyłącznie psychicznie. Fizycznie kanabinole nie działają w takim stopniu na organizm, by wystąpiły silne fizjologiczne objawy zespołu abstynencyjnego. Głód narkotykowy ma charakter psychologiczny i objawia się dość łagodnymi dolegliwościami:

 • wzmożoną potliwością,
 • drżeniem mięśni,
 • nudnościami lub biegunką,
 • brakiem apetytu,
 • bezsennością,
 • bólem głowy,
 • depresją.

Objawy odstawienia marihuany

Występowanie zespołu abstynencyjnego po odstawieniu narkotyku jest jednym z symptomów nałogu. Pozostałe objawy odstawienia marihuany to między innymi:

 • silna potrzeba przyjęcia kolejnej dawki narkotyku,
 • poświęcanie czasu na zdobycie suszu,
 • trudności w kontrolowaniu ilości i częstotliwości zażywania,
 • rezygnacja z innych aktywności na rzecz palenia marihuany (czynność ta staje się głównym źródłem przyjemności),
 • zaniedbywanie obowiązków domowych, a także tych związanych z nauką lub pracą,
 • zaburzenia psychiczne (np. stany lękowe),
 • problemy z koncentracją i pamięcią,
 • obniżenie aktywności życiowej.

Warto dodać, że osoby uzależnione od palenia marihuany zazwyczaj prowadzą normalne życie – chodzą do szkoły lub na studia, zakładają rodziny, a także realizują działania zawodowe. Skutki uzależnienia wcześniej czy później jednak dadzą o sobie znać, gdy pojawiają się objawy somatyczne długotrwałego zażywania narkotyku lub problemy natury psychologicznej. Wówczas podejmowane są próby odstawienia „trawki”, które niestety nie zawsze kończą się sukcesem.

Jak wygląda terapia uzależnienia od marihuany?

Chcąc skutecznie zerwać z nałogiem, warto zwrócić się o pomoc do specjalistów w ośrodku leczenia uzależnień takim jak Vita Libera. Pomimo że marihuana nie uzależnia fizycznie, jej długotrwałe palenie może powodować dość nieprzyjemne objawy po odstawieniu. Wiele osób nie jest w stanie przetrwać tego trudnego okresu i dla złagodzenia nieprzyjemnych skutków ponownie po nią sięga. Dotyczy to w szczególności tych, którzy zażywają narkotyk regularnie od wielu lat.

Leczenie uzależnienia od marihuany wygląda nieco inaczej niż terapia dla osób przyjmujących twarde narkotyki. Przede wszystkim w większości przypadków nie jest konieczna detoksykacja. W naszym ośrodku proponujemy ją wyłącznie osobom, które zażywały THC przez bardzo długi czas, ponieważ w ich organizmie mogło dojść do skumulowania się toksycznych substancji. Tylko u nich najczęściej okazują się także potrzebne medykamenty łagodzące nieprzyjemne dolegliwości związanych z odstawieniem np. leki nasenne czy przeciwlękowe.

Główną metodą leczenia uzależnienia jest psychoterapia, która ma na celu wzbudzenie w pacjencie chęci do zmian i nauczenia się żyć bez substancji psychoaktywnych. Zazwyczaj wystarczające okazują się spotkania indywidualne z terapeutą oraz grupą wsparcia w trybie ambulatoryjnym, choć w Vita Libera mamy również programy stacjonarne odbywające się w naszej kameralnej placówce w Wilanowie. W ramach programu stosujemy najczęściej różne metody terapeutyczne m.in. rozmowy motywujące, warsztaty czy też terapię behawioralno-poznawczą.

Odrębnym zagadnieniem jest uzależnienie od palenia marihuany wśród młodzieży, która zazwyczaj nie chce porzucić używek. W ich przypadku stosuje się więc specjalne działania i programy terapeutyczne mające przede wszystkim na celu wzbudzenie motywacji do walki z nałogiem, a także uświadomienie szkodliwości i poważnych skutków zażywania narkotyków.

Faza po marihuanie – palenie trawy przez nastolatków

W USA ostatnimi laty nastała ogromna zmiana w podejściu do zażywania narkotyków przez społeczeństwo. Legalizacja konopi indyjskiej dotyczy coraz większej liczby stanów, a popularyzacja przyjmowania tzw. trawy ma wpływ również na Polaków, zwłaszcza młodzież. Skutki palenia marihuany są szczególnie niebezpieczne dla nastolatków, których psychika dopiero się rozwija. Euforia związana z pierwszą fazą działania narkotyku może w ich przypadku prowadzić do silnego uzależnienia i negatywnych konsekwencji społecznych, np. pogorszenia wyników w szkole.

Wokół konopi indyjskiej wytworzyła się swego rodzaju subkultura, przez co zażywanie suszu z tej roślinny jest atrakcyjne dla młodzieży. Tak zwana faza po marihuanie jest działaniem pożądanym zwłaszcza w trakcie spotkań towarzyskich, dlatego wielu nastolatków rozpoczyna przygodę z paleniem trawy, kiedy zachęcą ich do tego rówieśnicy. Po intensywnym przyjmowaniu substancji i nagłym przerwaniu ich rodzice mogą dostrzec objawy odstawienia, które powinny ich zaalarmować.

Sięgnij po profesjonalną pomoc

Niezależnie czy preferujesz palenie trawy, czy przyjmowanie THC w formie pary wodnej, nie lekceważ potencjalnych skutków swoich działań. Zamiast czekać na nieprzyjemne objawy odstawienia, zapisz się na terapię u psychoterapeuty, aby zwiększyć swoje szanse na wyjście z nałogu.

Ośrodki leczenia uzależnień oferują profesjonalną pomoc dla osób, które chcą podjąć terapię. Ich pracownicy pomagają wyjść z nałogu i zacząć nowe życie. Skutki palenia marihuany są poważne, dlatego warto wyeliminować tę substancję ze swojej codzienności. Na konsultacjach terapeuci podpowiadają, jakie działania należy podjąć, aby zadbać o swoje zdrowie.

Może Cię też zainteresować: