Terapia DDA

Choroba alkoholowa rodziców często powoduje, że najmłodsi członkowie rodziny dorastają z bagażem trudnych doświadczeń. Dorosłe Dzieci Alkoholików nierzadko nie zdają sobie sprawy z tego, jak bardzo potrzebują specjalistycznej pomocy. Terapie DDA mają na celu zdefiniowanie objawów fizycznych i psychicznych tego syndromu i nauczenie się radzenia sobie z nimi.

Terapia DDA w Warszawie

W ośrodku Vita Libera w Warszawie terapia DDA jest ważną częścią leczenia osób dotkniętych problemem alkoholizmu. Dotyczy ona jednak nie uzależnionych, lecz tzw. Dorosłych Dzieci Alkoholików, które negatywne konsekwencje traumatycznego dzieciństwa odczuwają do dzisiaj i nie potrafią sobie z nimi poradzić. Dzięki profesjonalnej psychoterapii indywidualnej i grupowej nasi pacjenci mogą skutecznie uwolnić się od przeszłości i zacząć żyć szczęśliwie bez tego obciążającego bagażu.

Dla kogo jest przeznaczona psychoterapia DDA?

Specjalna terapia DDA przeznaczona jest dla osób cierpiących na tzw. syndrom Dorosłych Dzieci Alkoholików. Chodzi o osoby, które ze względu na dorastanie pod opieką rodziców uzależnionych od alkoholu borykają się z szeregiem problemów w dorosłym życiu. Niskie poczucie własnej wartości, nadwrażliwość emocjonalna, trudności w nawiązywaniu bliskich relacji, a często wręcz izolowanie się od świata to najczęstsze skutki traumatycznych przeżyć z dzieciństwa, z jakimi muszą się mierzyć DDA. Rozpoznanie objawów psychicznych i fizycznych tego syndromu pozwala podjąć terapię.

O tym, że wychowywanie się w rodzinie alkoholików powoduje trwałe dysfunkcje, po raz pierwszy zaczęto mówić w Stanach Zjednoczonych w latach 70. ubiegłego wieku. Niedługo potem problem został dostrzeżony w innych krajach, również w Polsce. W latach 80. powstały u nas pierwsze grupy samopomocowe DDA, natomiast dzisiaj osoby potrzebujące wsparcia mogą uczęszczać nie tylko na spotkania grupowe, ale także korzystać z terapii indywidualnych prowadzonych przez profesjonalnych psychoterapeutów. Taka psychoterapia okazuje się często niezbędna do tego, by Dorosłe Dziecko Alkoholika mogło w ogóle zacząć normalnie funkcjonować w społeczeństwie.

Co to jest syndrom DDA?

Pod pojęciem syndromu DDA należy rozumieć zespół utrwalonych schematów myślenia i działania, które kształtują się w dzieciństwie u osób wychowywanych w domach, w których przynajmniej jedno z rodziców było alkoholikiem. Dorastanie w takich warunkach zazwyczaj wiąże się z wieloma negatywnymi emocjami i traumatycznymi przeżyciami, a objawy psychiczne i fizyczne DDA mogą pojawić się też później. Dzieci od małego czują się samotne i niekochane (dla rodzica alkoholika na pierwszym miejscu jest alkohol), często doświadczają przemocy psychicznej lub fizycznej, latami borykają się z życiem w nieustannym napięciu, poczuciem lęku, niepewności, wstydu, a nawet winy. Niestety rodzic „topiący smutki w alkoholu” często obarcza winą dzieci swoimi niepowodzeniami i problemami lub po prostu wyładowuje na nich swoje frustracje.

Młode osoby wychowujące się w takich warunkach wypracowują pewne mechanizmy obronne, dzięki którym udaje im się przetrwać. W wielu przypadkach muszą bardzo szybko dorosnąć, by zadbać o swoje podstawowe potrzeby, których nie potrafią zaspokoić pijani dorośli. W takim przypadku uczą się, że nie mogą na nikogo liczyć, lecz tylko dla siebie. Emocjonalny chłód oraz fizyczne krzywdy doznane od najbliższej osoby, jaką jest rodzic, uczy je z kolei, by nie ufać i nie angażować się w miłość. Niektóre dzieci nabierają przekonania, że zasługują na takie traktowanie – na brak uczucia, krzyki, pretensje i bicie. Ta niska samoocena zostaje im na całe życie. To właśnie dlatego jednym z największych problemów osób cierpiących na syndrom DDA jest nieumiejętność stworzenia trwałej relacji partnerskiej, a także nieustanna potrzeba udowadniania innym swojej wartości np. poprzez skupianie się wyłącznie na osiągnięciu sukcesów zawodowych.

W swoim dorosłym życiu dzieci alkoholików nierzadko bezwiednie powtarzają błędy swoich rodziców (np. są oschłe wobec swoich dzieci i partnerów, popadają w uzależnienia) lub chcąc ich uniknąć, popadają w inne skrajności – są nadopiekuńcze i nadodpowiedzialne.
Wiele osób przed rozpoczęciem terapii latami nie może także wyzbyć się uczucia bycia ofiarą, co przekłada się na problemy w kontaktach z innymi ludźmi. DDA są często przewrażliwione na swoim punkcie, nieufne i podejrzliwe, często zachowują się wobec innych nieprzyjemnie lub wręcz agresywnie.

Niektóre dzieci alkoholików spędzają całe dzieciństwo w poczuciu samotności, dlatego w dorosłości również izolują się od świata, unikając bliższych kontaktów towarzyskich i relacji partnerskich. Osoby z syndromem DDA zwykle nie potrafią się rozluźnić ani bawić (w rodzinnym domu nie miały do tego odpowiednich warunków), często czują się nierozumiane i wyalienowane. To powoduje, że borykają się z depresją, lękami lub wahaniami nastroju, a nierzadko także ze znacznie poważniejszymi zaburzeniami psychicznymi.

Zadzwoń teraz: +48 538 455 505

Pierwsze grupy wsparcia i terapie DDA

W II połowie XX wieku w USA dużą popularnością cieszyły się rodzinne grupy wsparcia, w których uczestniczyły osoby zmagające się z chorobą alkoholową oraz ich najbliżsi. Właśnie na takich spotkaniach, organizowanych w Nowym Jorku na Manhattanie w latach 70., zaczęto tworzyć osobne sesje, na które zapraszano wyłącznie dzieci alkoholików. Pierwsze terapie grupowe DDA cieszyły się rosnącą popularnością, ponieważ dały możliwość podzielenia się z codziennymi wyzwaniami z innymi osobami o zbliżonych problemach. Uczestnicy zauważali m.in., że mają podobne objawy psychiczne i fizyczne.

W Polsce o problemach DDA i konieczności prowadzenia dla nich specjalnych terapii jako pierwszy mówił psycholog Jerzy Mellibruda. Na początku sesje grupowe organizowane od 1986 roku miały podobną formę jak klasyczne spotkania Anonimowych Alkoholików, bazujące na programie 12 kroków. Z czasem ta formuła uległa modyfikacji, zaczęto bowiem prowadzić intensywne badania nad tym syndromem i dostrzegać powtarzające się objawy fizyczne i psychiczne wśród dzieci osób z chorobą alkoholową. 

Jak się objawia DDA?

Opisane wyżej skutki dorastania w rodzinie z problemem alkoholowym są tylko namiastką tego, z czym zmagają się ludzie cierpiący na syndrom dziecka alkoholika. Tak naprawdę każda osoba z DDA ma zupełnie inne doświadczenia, a więc także inne objawy psychiczne i fizyczne syndromu w dorosłym życiu. Należy też pamiętać, że nie występują one u wszystkich wychowujących się pod opieką rodzica-alkoholika. Z traumatycznymi wspomnieniami jedni radzą sobie lepiej, inni gorzej, choć trzeba przyznać, że w zasadzie u wszystkich zostawiają one jakiś ślad i mogą być powodem rozpoczęcia terapii.

Doświadczenia terapeutów w pracy z osobami DDA pozwoliły sformułować najczęściej występujące u nich objawy świadczące o istnieniu problemu. Są to między innymi:

  • niskie poczucie własnej wartości i nieprawidłowe postrzeganie własnej osoby,
  • nieufność wobec innych ludzi, nadmierna ostrożność w kontaktach z nimi, lęk przed odrzuceniem lub doznaniem krzywdy ze strony innych,
  • trudności w nawiązywaniu relacji społecznych,
  • nieumiejętność zaangażowania się emocjonalnego i stworzenia trwałego związku partnerskiego,
  • nadmierne poczucie odpowiedzialności, potrzeba kontrolowania siebie i innych, nadopiekuńczość wobec bliskich,
  • trudności w radzeniu sobie z problemami i własnymi emocjami,
  • częste wahania nastroju, nadwrażliwość emocjonalna, stany depresyjne i lękowe, nieustanne poczucie zagrożenia,
  • nieumiejętność odprężenia się, zabawy, odczuwania radości i beztroski,
  • nieustanna chęć udowadniania innym swojej wartości, chęć przypodobania się, zasłużenia na uznanie, przyjaźń, czy miłość.

Powyższe symptomy rzadko występują jednocześnie i mogą ujawnić się na różnym etapie dorosłego życia.

Objawy fizyczne DDA

Jest to zaburzenie psychiczne, ale mogą mu towarzyszyć symptomy somatyczne. Objawy fizyczne DDA to

m.in.:

  • lęk i bezsenność,
  • uderzenia gorąca i omdlenia,
  • ból głowy,
  • kołatanie serca, tachykardia,
  • osłabienie,
  • drżenie rąk i ciała,
  • problemy z oddychaniem w sytuacjach stresowych.

DDA – niepozorne objawy fizyczne

Zaburzenia psychiczne mogą mieć duży wpływ również na ciało. Nie inaczej jest w przypadku syndromu DDA, który daje objawy fizyczne charakterystyczne dla chorób układu krwionośnego, neurologicznego czy pokarmowego. Jeśli jeden z rodziców danej osoby zmagał się z chorobą alkoholową, powinna obserwować swój organizm i w razie zauważenia niepokojących symptomów zgłosić się na diagnozę i terapię grupową lub indywidualną. 

Ataki paniki o różnym natężeniu, problemy z bezsennością czy kołatanie serca to objawy fizyczne, które często łączone są z syndromem Dorosłych Dzieci Alkoholików. Warto rozważyć terapię DDA np. w klinice w Warszawie, jeśli wyuczone w dzieciństwie mechanizmy obronne przestają działać i ma się coraz większy problem z radzeniem sobie w relacjach z bliskimi czy codziennym funkcjonowaniem. Zespół lekarzy i pracowników medycznych pokieruje podopiecznego przez cały proces leczenia i zwiększy jego szanse na wygranie walki z zaburzeniem.

Kiedy szukać pomocy i terapii?

Dla niektórych osób wychowanych w rodzinach z problemem alkoholowym wypracowane w dzieciństwie mechanizmy obronne stają się pułapką w dorosłym życiu. Jednak dorosłe dzieci alkoholików zazwyczaj długo nie są świadome przyczyn swoich problemów lub wręcz ich nie dostrzegają niepokojących objawów fizycznych czy psychicznych DDA. Dopiero bolesne przeżycia i poważne sytuacje skłaniają je do refleksji nad swoim życiem i poszukania pomocy u specjalisty. Najczęstszym impulsem do wizyty u terapeuty jest rozpad związku, kłopoty małżeńskie, problemy z uzależnieniem bądź zaburzenia psychiczne utrudniające codzienną egzystencję.

Profesjonalna psychoterapia w Warszawie wskazana jest dla tych dorosłych dzieci alkoholików, które w jakikolwiek sposób odczuwają konsekwencje bolesnych doświadczeń z dzieciństwa i które przez wyuczone w tamtym czasie schematy postępowania nie radzą sobie z różnymi aspektami życia. Leczenie Leczenie objawów fizycznych i psychicznych może pomóc w szczególności osobom, które:

  • chcą uwolnić się od traumatycznych wspomnień z dzieciństwa,
  • mają zaburzony obraz samego siebie oraz niską samoocenę, która rzutuje na ich życie osobiste i zawodowe,
  • mają problemy z utrzymaniem relacji z osobami, na których im zależy,
  • nie umieją odczuwać radości ani się rozluźnić, czują za to nieustanne napięcie i zagrożenie,
  • miewają stany depresyjne i wahania nastroju,
  • izolują się od społeczeństwa, pomimo że czują się samotne,
  • mają skłonności do zachowań autodestrukcyjnych.

Metody leczenia syndromu DDA

Ze względu na różne doświadczenia i problemy każda osoba z syndromem DDA potrzebuje przede wszystkim terapii indywidualnej. Poprzedza ją diagnoza na podstawie objawów psychicznych i fizycznych. Dzięki pomocy psychoterapeuty w Warszawie może gruntownie przeanalizować swoje przeżycia z dzieciństwa i zrozumieć wynikające z nich destrukcyjne mechanizmy postępowania przeniesione do dorosłości. Dokonanie samodzielnego rozliczenia się z przeszłością i zrozumienie samego siebie (swoich emocji, zaburzonych relacji z rodzicami, skrywanych krzywd itp.) jest punktem wyjścia do przewartościowania i uporządkowania obecnego życia.

Indywidualna terapia dorosłych dzieci alkoholików ma dać impuls do zmian w życiu poprzez uświadomienie źródła problemów i ich fizycznych i psychicznych objawów. W wypracowaniu nowych sposobów myślenia i postępowania pomagają natomiast spotkania z grupą wsparcia. Podczas nich osoby cierpiące na DDA mogą wymieniać się doświadczeniami z teraźniejszości i przeszłości. To pozwala im lepiej zrozumieć nieprawidłowe wzorce rodzinne, z jakimi mieli do czynienia we własnym domu, a także spojrzeć oczami innych na swoje aktualne problemy, które okazują się często bardzo podobne. Wspólnota doświadczeń zbliża do siebie członków grupy wsparcia – dzięki temu uczą się prawidłowych interakcji społecznych, otwarcia się na innych ludzi i zaufania.

Profesjonalna psychoterapia DDA dorosłych dzieci alkoholików w Warszawie w ośrodku Vita Libera prowadzona jest przez doświadczonych specjalistów, którzy świadczą kompleksową pomoc osobom w każdym wieku i z różnymi objawami fizycznymi i psychicznymi. Każdy może liczyć na indywidualnie dobraną metodę terapeutyczną, adekwatnie do potrzeb oraz problemów, z jakimi się boryka. Zapraszamy na konsultacje wszystkich, którzy jako dorosłe dzieci alkoholików borykają się od wielu lat ze skutkami traumatycznego dzieciństwa. Dzięki naszej pomocy mają Państwo szansę uporać się z przeszłością i znacznie poprawić jakość swojego życia.

Może Cię też zainteresować:

  • Leczenie uzależnień alkoholowych
  • Hazard leczenie
  • Leczenie uzależnień narkotykowych