Leczenie alkoholizmu

Leczenie uzależnienia od alkoholu w ośrodku

W prywatnej klinice Vita Libera w Warszawie leczenie alkoholizmu jest przez naszych pacjentów jedną z najczęściej wybieranych terapii. Trudno się temu dziwić, skoro problem z nadużywaniem alkoholu dotyczy nawet 9% polskiego społeczeństwa. Według Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych ponad 2 miliony osób pije szkodliwie lub ryzykownie. Osób zmagających się z uzależnieniem jest natomiast około 800 tysięcy, a więc jakieś 2-3% społeczeństwa. Jakie są zatem objawy alkoholizmu, kiedy można mówić o chorobie i kiedy nadużywanie trunków wymaga leczenia?

Alkoholizm a nadmierne picie – kiedy zaczyna się uzależnienie?

Do picia alkoholu przyznaje się przeszło 90% Polaków powyżej 15. roku życia. Większość z nich robi to okazjonalnie i w bezpieczny sposób. Spożywanie napojów alkoholowych jest wpisane w naszą tradycję. Szczególnie chętnie wznosimy toasty podczas różnych świąt i uroczystości rodzinnych, lubimy także się napić od czasu do czasu dla relaksu czy w towarzystwie znajomych. Problem uzależnienia dotyczy nawet kilku procent wszystkich pijących i tak naprawdę może spotkać każdego bez względu na wiek, płeć, pochodzenie, wykształcenie czy status materialny i społeczny. Należy jednak pamiętać, że wiele osób spożywających wysokoprocentowe trunki w nadmiarze, ryzykownie i szkodliwie nie wymaga leczenia, ponieważ nie ma symptomów świadczących o nałogu. Alkoholizm jest bowiem chorobą o konkretnych objawach, z których najważniejszym jest silne poczucie przymusu picia.

Do ośrodków leczenia uzależnień, świadczących pomoc pacjentom cierpiącym m.in. na chorobę alkoholową, takich jak Vita Libera trafiają często osoby z pozoru prowadzące bardzo uporządkowane życie, które jednak okazuje się niemal całkowicie zdominowane przez alkohol lub inne używki.

Alkoholizm to choroba, którą należy leczyć

Według Światowej Organizacji Zdrowia alkoholizm jest chorobą, która znajduje się na oficjalnej liście Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób, Urazów i Przyczyn Zgonów. Jej najważniejszą cechą jest uzależnienie alkoholowe, czyli od napojów zawierających etanol. Jego objawem jest silna potrzeba fizyczną i psychiczną ich spożycia w celu poprawy lub uniknięcia złego samopoczucia. Jeśli organizmowi alkoholika nie zostanie dostarczona ta substancja, mogą pojawić się różnego rodzaju zmiany w zachowaniu, ale i reakcje fizyczne, np. mdłości, bezsenność, drżenie rąk. Choroba alkoholowa ma kilka charakterystycznych cech, ponieważ jest:

  • przewlekła – często mówi się, że alkoholikiem zostaje się do końca życia nawet pomimo występowania wieloletnich okresów abstynencji,
  • pierwotna – jest przyczyną wielu innych schorzeń psychicznych i fizycznych np. marskości wątroby, depresji, miażdżycy,
  • postępująca – uzależnienie od alkoholu rozwija się zazwyczaj latami,
  • śmiertelna – nieleczona choroba alkoholowa prowadzi niemal zawsze do zgonu – najczęściej dochodzi do niego wskutek zatrucia etanolem, nieszczęśliwego wypadku podczas upojenia czy też z powodu powstałych w wyniku nałogu innych schorzeń.

Choć uważa się, że alkoholizm jest chorobą nieuleczalną, wymaga leczenia. Walka z nią jest procesem niełatwym – wymaga włożenia ogromnego wysiłku zarówno przez osobę zmagającą się z uzależnieniem alkoholowym, jak i jej najbliższych. Trud ten warto jednak podjąć, ponieważ dzięki niemu można pozbyć się nieprzyjemnych objawów oraz ograniczyć szkody wywołane nałogiem (zdrowotne i społeczne). Mimo przewlekłości tego schorzenia ci, którym uda się je opanować, mają nawet szansę na powrót do w miarę normalnego życia. Należy również podkreślić, że podjęcie terapii jest także jedyną szansą na ograniczenie ryzyka śmierci, które jest na stałe wpisane w tę chorobę.

Zadzwoń teraz: +48 538 455 505

Jak rozpoznać alkoholizm?

W Polsce tzw. zespół uzależnienia od alkoholu diagnozuje się na podstawie kryteriów zawartych w Klasyfikacji Zaburzeń Psychicznych i Zaburzeń Zachowania w ICD-10. Wiele objawów tej choroby bywa widocznych nawet dla bliskich pacjenta zmagającego się z nałogiem, jednak diagnozę może postawić wyłącznie lekarz, który musi stwierdzić występowanie w określonym czasie co najmniej 3 z wymienionych niżej symptomów.

Objawy uzależnienia od alkoholu

  1. Głód alkoholowy – rozumiany jest jako silne uczucie przymusu wypicia napoju na bazie etanolu (uczucie to ma charakter fizyczny i psychiczny).
  2. Trudności lub całkowity brak umiejętności kontrolowania zachowań związanych z piciem – problem z powstrzymaniem się od picia, niemożność zaprzestania spożywania alkoholu lub w ograniczonej ilości.
  3. Objawy zespołu abstynencyjnego – chodzi tu o fizjologiczne dolegliwości pojawiające się w sytuacji zaprzestania lub przerwy w piciu. Do najczęstszych objawów należą: mdłości, bezsenność, niepokój, drżenie rąk, drgawki, skoki ciśnienia, majaczenie).
  4. Zmieniająca się tolerancja organizmu na alkohol – alkoholik zwykle musi pić coraz więcej, by odczuć podobne efekty.
  5. Koncentrowanie się na piciu alkoholu kosztem obowiązków rodzinnych i zawodowych. Objawem uzależnienia alkoholowego może być też zaniechanie dotychczas lubianych form spędzania czasu wolnego.
  6. Picie alkoholu pomimo świadomości jego szkodliwego wpływu na zdrowie i wiele innych aspektów życia.

Pojawienie się jednego z tych symptomów nie oznacza jeszcze występowania choroby alkoholowej. Każdy z nich jest jednak w pewnym stopniu niepokojący i powinien skłonić osobę spożywającą trunki na bazie etanolu do refleksji nad tym, czy ma pełną kontrolę nad ilością i częstotliwością przyjmowania trunków. Często, aby zauważyć problem, niezbędna jest interwencja bliskich osób. Na jakie objawy, sugerujące uzależnienie od alkoholu należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności? Do najczęstszych z nich należy picie, które ma na celu złagodzenie zespołu abstynencyjnego. Właśnie dlatego alkoholicy często piją już od rana i nawet w samotności. Nałóg powoduje, że robią to, bo muszą, a nie wyłącznie dlatego, że chcą np. w towarzystwie lub dla przyjemności.

Fazy alkoholizmu

Wbrew pozorom do rozwinięcie się nałogu dochodzi nie tylko wskutek częstego spożywania alkoholu w dość dużych ilościach. Jego objawy mogą pojawić się także u osób, które pozornie prowadzą normalny tryb życia. Do naszego ośrodka na leczenie choroby alkoholowej coraz częściej zgłaszają się pacjenci, którzy latami pili regularnie niewielkie ilości piwa lub wina. Robią to, ponieważ zauważają, że czynność ta stała się dla nich przyzwyczajeniem, od którego pomimo prób nie są w stanie samodzielnie odejść. Bez względu na sposób picia można jednak wyróżnić kolejne fazy rozwoju uzależnienia od alkoholu, które jako proces ma charakter progresywny.

  1. Faza wstępna (prealkoholiczna) – w tej fazie nie ma jeszcze uzależnienia alkoholowego, ponieważ praktykowane jest picie okazjonalne, towarzyskie. Zaczynają jednak pojawiać się pewne objawy, świadczące o ryzyku rozwinięcia się nałogu, przede wszystkim coraz częstsze sięganie po alkohol i traktowanie go jako sposób na poprawę samopoczucia.
  2. Faza ostrzegawcza – na tym etapie wzrasta tolerancja na alkohol, co powoduje konieczność spożywania go w coraz większych ilościach. Skutkuje to pojawianiem się luk w pamięci, a także złym samopoczuciem na drugi dzień, co z kolei sprzyja „klinowaniu”.
  3. Faza krytyczna – charakteryzuje się ona utratą kontroli nad piciem, które odbywa się coraz częściej i do osiągnięcia stanu upojenia alkoholowego. Osoba, u której rozwija się uzależnienie, odczuwa już na tym etapie objawy, takie jak fizyczny przymus picia oraz dolegliwości wskutek odstawieniu alkoholu. Dochodzi do zaniedbywania obowiązków rodzinnych i zawodowych, a także niemal całkowicie skoncentrowanie się na piciu.
  4. Faza chroniczna – jej cechą są długotrwałe ciągi alkoholowe, spadek tolerancji na etanol, wyczerpanie fizyczne organizmu oraz pojawienie się innych schorzeń wskutek długotrwałego picia. Objawami tego etapu uzależnienia od alkoholu jest też degradacja społeczna wynikająca z problemów rodzinnych, zawodowych i finansowych.

Jak widać, alkoholizm jest bardzo podstępną chorobą, która rozwija się niepostrzeżenie i stopniowo wpływa destrukcyjnie na życie w każdym jego aspekcie.

Na czym polega leczenie alkoholizmu w ośrodku?

Niestety alkoholizm nie jest chorobą, która po prostu mija. Aby wyrwać się z nałogu, niezbędne jest leczenie uzależnienia od alkoholu, które ma podłoże nie tylko psychologiczne, ale także fizjologiczne. Właśnie dlatego proces terapeutyczny składa się zazwyczaj z dwóch etapów.

Celem pierwszego, czyli detoksu, jest odtrucie organizmu i przez to stłumienie fizycznego objawu schorzenia, czyli głodu alkoholowego. Z kolei drugi etap, oparty na psychoterapii, pomaga w zrozumieniu przyczyn nałogu, nauczenia się radzenia sobie z problemami bez alkoholu czy wreszcie wytrwania w abstynencji poprzez umiejętność nieulegania pokusie napicia się, choćby w towarzystwie.

Leczenie uzależnień alkoholowych odbywa się najczęściej w trybie stacjonarnym. Dopiero po zakończonym detoksie i odwyku chory może kontynuować terapię poprzez regularne uczestnictwo w spotkaniach anonimowych alkoholików (AA) oraz zajęciach indywidualnych i grupowych z psychologiem.

Co jest kluczowe w leczeniu uzależnienia od alkoholu?

Najważniejszym momentem dla osoby uzależnionej jest uświadomienie sobie problemu i decyzja o podjęciu walki z chorobą. Takie podejście zwiększa szanse na skuteczne wyciszenie uzależnienia od alkoholu, pozbycie się uprzykrzających codzienność objawów, a nawet trwałe wyjście z nałogu. Warto pamiętać, że terapia alkoholowa jest dobrowolna – jedynie w wyjątkowych sytuacjach o przymusowym leczeniu alkoholika może zadecydować sąd.

Terapię najlepiej przeprowadzić w specjalistycznym ośrodku leczenia uzależnień, w którym przyjmowane są osoby zmagające się z przymusem spożywania alkoholu, środków odurzających, ale i innymi nałogami. Jednym z miejsc, do których można zgłosić się w przypadku stwierdzenia objawów świadczących o chorobie alkoholowej, jest klinika Vita Libera. Spis wszystkich tego rodzaju placówek w Polsce znaleźć można na stronie internetowej Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Zestawienie to jest podzielone ze względu na lokalizację, a także realizowane przez ośrodki specjalne programy dla osób zmagających się z uzależnieniem od alkoholu, np. dla niesłyszących lub dla młodzieży.

Leczenie choroby alkoholowej w ośrodku Vita Libera

Jeśli zauważą Państwo u siebie lub bliskiej osoby objawy, które mogą świadczyć o rozwoju choroby alkoholowej, nie warto czekać, aż problem stanie się jeszcze trudniejszy do opanowania. Aby przeciwdziałać przykrym konsekwencjom zdrowotnym i społecznym, należy podjąć działania już na wczesnym jej etapie. W przypadku chęci rozpoczęcia leczenia można skorzystać z oferty terapeutycznej naszego ośrodka. Realizujemy kompleksowy program, bazujący na najlepszych metodach leczenia uzależnień od alkoholu.

Na początku proponujemy detoks i odwyk, który pozwala na wyeliminowanie wielu objawów choroby. Odbywa się on w naszej doskonale wyposażonej placówce pod okiem zespołu doświadczonych lekarzy i personelu medycznego. Świadczymy opiekę w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień zlokalizowanym pod adresem ul. Zakamarek 39a. Miejsce to znajduje się w ustronnym miejscu, a jednak blisko centrum miasta. Podczas odtruwania organizmu zapewniamy opiekę medyczną oraz skuteczne sposoby łagodzenia objawów zespołu abstynencyjnego. Podstawową terapię alkoholową oferujemy w trybie stacjonarnym, która opiera się na bardzo rozbudowanym programie zajęć indywidualnych i grupowych. Po jej zakończeniu proponujemy także terapię uzupełniającą, która pomaga wytrwać w dalszej abstynencji.

W Vita Libera w Warszawie każdy pacjent może liczyć pełną dyskrecję i anonimowość, przyjazną atmosferę oraz na indywidualne podejście i terapię prowadzoną do skutku, czyli momentu pokonania nałogu. Celem naszych działań jest pomoc podopiecznym w powrocie do normalnego, szczęśliwego życia bez alkoholu i innych używek.

Ogromna dawka wiedzy – dostępna od ręki

W powyższym tekście zawartych zostało mnóstwo ważnych informacji o alkoholizmie. Jeśli jednak chcecie Państwo dowiedzieć się jeszcze więcej na ten i wiele innych tematów, zapraszamy do lektury treści zamieszczonych na naszym blogu. Można tam zapoznać się z wieloma wartościowymi materiałami na temat uzależnienia od alkoholu, problemów behawioralnych, różnego rodzaju zmian psychicznych i nie tylko.

Omawiamy w nich m.in. przyczyny występowania częstych objawów, które można zauważyć u osób zmagających się z chorobą alkoholową, takich, jak np. agresja lub zaniki pamięci. Radzimy, z jakim specjalistą skonsultować się po ukończeniu leczenia w ośrodku, przypominamy, dlaczego nie wolno łączyć leków z wysokoprocentowymi trunkami oraz omawiamy, jakie możliwości ma ktoś, do kogo zgłosi się po pomoc bliski lub znajomy alkoholik lub osoba uzależniona od innych środków.

Kilkadziesiąt artykułów, które dla Państwa przygotowaliśmy, stanowi potężną dawkę wiedzy na temat radzenia sobie z wyjątkowo trudnymi kwestiami, takimi jak uzależnienie alkoholowe, wpływ środków odurzających na organizm i psychikę człowieka oraz rozpoznawanie objawów choroby.

Może Cię też zainteresować: