puste butelki na torach

Leczenie uzależnienia od alkoholu w ośrodku

W prywatnej klinice Vita Libera w Warszawie leczenie alkoholizmu jest przez naszych pacjentów jedną z najczęściej wybieranych terapii. Trudno się temu dziwić, skoro problem z nadużywaniem alkoholu dotyczy nawet 9% polskiego społeczeństwa. Według Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych ponad 2 miliony osób pije szkodliwie lub ryzykownie. Osób uzależnionych jest natomiast około 800 tysięcy, a więc jakieś 2-3% społeczeństwa. Jakie są zatem objawy alkoholizmu, kiedy można mówić o chorobie i kiedy nadużywanie trunków wymaga leczenia?

Alkoholizm a nadmierne picie – kiedy zaczyna się uzależnienie?

Do picia alkoholu przyznaje się przeszło 90% Polaków powyżej 15. roku życia, jednak większość z nich robi to okazjonalnie i w bezpieczny sposób. Spożywanie napojów alkoholowych jest wpisane w naszą tradycję – szczególnie chętnie wznosimy toasty podczas różnych świąt i uroczystości rodzinnych, lubimy także się napić od czasu do czasu dla relaksu czy w towarzystwie znajomych. Problem uzależnienia dotyczy nawet kilku procent wszystkich pijących i tak naprawdę może spotkać każdego bez względu na wiek, płeć, pochodzenie, wykształcenie czy status materialny i społeczny. Należy jednak pamiętać, że wiele osób pijących w nadmiarze, ryzykownie i szkodliwie nie wymaga leczenia, ponieważ nie ma symptomów świadczących o nałogu. Alkoholizm jest bowiem chorobą o konkretnych objawach, z których najważniejszym jest silne poczucie przymusu picia. Do ośrodków leczenia uzależnień takich jak Vita Libera trafiają często osoby z pozoru prowadzące bardzo uporządkowane życie, które jednak okazuje się niemal całkowicie zdominowane przez alkohol.

Alkoholizm to choroba, którą należy leczyć

Według Światowej Organizacji Zdrowia alkoholizm jest chorobą, która znajduje się na oficjalnej liście Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób, Urazów i Przyczyn Zgonów. Jej najważniejszą cechą jest uzależnienie od napojów zawierających etanol, które objawia się silną potrzebą fizyczną i psychiczną ich spożycia w celu poprawy lub uniknięcia złego samopoczucia. Choroba alkoholowa ma kilka charakterystycznych cech, ponieważ jest:

 • przewlekła – często mówi się, że alkoholikiem zostaje się do końca życia nawet pomimo występowania wieloletnich okresów abstynencji,
 • pierwotna – jest przyczyną wielu innych schorzeń psychicznych i fizycznych np. marskości wątroby, depresji, miażdżycy,
 • postępująca – nałóg rozwija się zazwyczaj latami,
 • śmiertelna – nieleczony alkoholizm prowadzi niemal zawsze do zgonu – najczęściej dochodzi do niego wskutek zatrucia etanolem, nieszczęśliwego wypadku podczas upojenia czy też z powodu powstałych w wyniku nałogu innych schorzeń.

Choć uważa się, że alkoholizm jest chorobą nieuleczalną, wymaga leczenia, ponieważ pozwala ono ograniczyć szkody wywołane nałogiem (zdrowotne i społeczne), a nawet daje szansę na powrót do w miarę normalnego życia. Podjęcie terapii jest także jedyną szansą na ograniczenie ryzyka śmierci, które jest na stałe wpisane w tę chorobę.

Zadzwoń teraz: +48 538 455 505

Jak rozpoznać alkoholizm?

W Polsce tzw. zespół uzależnienia od alkoholu diagnozuje się na podstawie kryteriów zawartych w Klasyfikacji Zaburzeń Psychicznych i Zaburzeń Zachowania w ICD-10. Diagnozę może postawić wyłącznie lekarz, który musi stwierdzić występowanie w określonym czasie co najmniej 3 z wymienionych niżej symptomów.

Objawy uzależnienia od alkoholu

 1. Głód alkoholowy – rozumiany jest jako silne uczucie przymusu wypicia napoju na bazie etanolu (uczucie to ma charakter fizyczny i psychiczny).
  2. Trudności lub całkowity brak umiejętności kontrolowania zachowań związanych z piciem – problem z powstrzymaniem się od picia, niemożność zaprzestania spożywania alkoholu lub w ograniczonej ilości.
  3. Objawy zespołu abstynencyjnego – chodzi tu o fizjologiczne dolegliwości pojawiające się w sytuacji zaprzestania lub przerwy w piciu. Do najczęstszych objawów należą: mdłości, bezsenność, niepokój, drżenie rąk, drgawki, skoki ciśnienia, majaczenie).
  4. Zmieniająca się tolerancja organizmu na alkohol – alkoholik zwykle musi pić coraz więcej, by odczuć podobne efekty.
  5. Koncentrowanie się na piciu alkoholu kosztem obowiązków rodzinnych i zawodowych, a także dotychczas lubianych form spędzania czasu wolnego.
  6. Picie alkoholu pomimo świadomości jego szkodliwego wpływu na zdrowie i wiele innych aspektów życia.

Do typowych objawów, sugerujących uzależnienie od alkoholu należy picie, które ma na celu złagodzenie zespołu abstynencyjnego. Właśnie dlatego alkoholicy często piją już od rana i nawet w samotności. Nałóg powoduje, że piją, bo muszą, a nie wyłącznie dlatego, że chcą np. w towarzystwie lub dla przyjemności.

Fazy alkoholizmu

Wbrew pozorom do rozwinięcie się nałogu dochodzi nie tylko wskutek częstego spożywania alkoholu w dość dużych ilościach. Do naszego ośrodka na leczenie choroby alkoholowej coraz częściej zgłaszają się osoby, które latami piły regularnie niewielkie ilości piwa lub wina. Bez względu na sposób picia można jednak wyróżnić kolejne fazy rozwoju uzależnienia, które jako proces ma charakter progresywny.

 1. Faza wstępna (prealkoholiczna) – w tej fazie nie ma jeszcze uzależnienia, ponieważ praktykowane jest picie okazjonalne, towarzyskie. Zaczynają jednak pojawiać się pewne symptomy, świadczące o ryzyku rozwinięcia się nałogu, przede wszystkim coraz częstsze sięganie po alkohol i traktowanie go jako sposób na poprawę samopoczucia.
  2. Faza ostrzegawcza – na tym etapie wzrasta tolerancja na alkohol, co powoduje konieczność spożywania go w coraz większych ilościach. Skutkuje to pojawianiem się luk w pamięci, a także złym samopoczuciem na drugi dzień, co z kolei sprzyja „klinowaniu”.
  3. Faza krytyczna – charakteryzuje się ona utratą kontroli nad piciem, które odbywa się coraz częściej i do osiągnięcia stanu upojenia. Osoba uzależniona odczuwa już na tym etapie fizyczny przymus picia oraz dolegliwości wskutek odstawieniu alkoholu. Dochodzi do zaniedbywania obowiązków rodzinnych i zawodowych, a także niemal całkowicie skoncentrowanie się na piciu.
  4. Faza chroniczna – jej cechą są długotrwałe ciągi alkoholowe, spadek tolerancji na etanol, wyczerpanie fizyczne organizmu oraz pojawienie się innych schorzeń wskutek długotrwałego picia, degradacja społeczna wynikająca z problemów rodzinnych, zawodowych i finansowych.
  Jak widać, alkoholizm jest bardzo podstępną chorobą, która rozwija się niepostrzeżenie i stopniowo wpływa destrukcyjnie na życie w każdym jego aspekcie.

Na czym polega leczenie alkoholizmu?

Niestety alkoholizm nie jest chorobą, która po prostu mija. Aby wyrwać się z nałogu, niezbędne jest leczenie uzależnienia od alkoholu, które ma podłoże nie tylko psychologiczne, ale także fizjologiczne. Właśnie dlatego proces terapeutyczny składa się zazwyczaj z dwóch etapów. Celem pierwszego, czyli detoksu, jest odtrucie organizmu i przez to stłumienie fizycznego głodu alkoholowego. Z kolei drugi etap, oparty na psychoterapii, pomaga w zrozumieniu przyczyn nałogu, nauczenia się radzenia sobie z problemami bez alkoholu czy wreszcie wytrwania w abstynencji poprzez umiejętność nieulegania pokusie napicia się, choćby w towarzystwie. Leczenie uzależnień alkoholowych odbywa się najczęściej w trybie stacjonarnym, dopiero po zakończonym detoksie i odwyku chory może kontynuować terapię poprzez regularne uczestnictwo w spotkaniach anonimowych alkoholików (AA) oraz zajęciach indywidualnych i grupowych z psychologiem.

Najważniejszym momentem dla osoby uzależnionej jest uświadomienie sobie problemu i decyzja o podjęciu leczenia. Takie podejście zwiększa szanse na skuteczne wyciszenie choroby, a nawet trwałe wyjście z nałogu. Warto pamiętać, że terapia alkoholowa jest dobrowolna – jedynie w wyjątkowych sytuacjach o przymusowym leczeniu alkoholika może zadecydować sąd.
Terapię najlepiej przeprowadzić w specjalistycznym ośrodku leczenia uzależnień takim jak klinika Vita Libera. Spis wszystkich tego rodzaju placówek w Polsce znaleźć można na stronie internetowej Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Leczenie choroby alkoholowej w ośrodku Vita Libera

Zachęcamy do skorzystania z oferty terapeutycznej naszego ośrodka, która jest kompleksowa i bazująca na najlepszych metodach leczenia uzależnień. Na początku proponujemy detoks i odwyk, który odbywa się w naszej doskonale wyposażonej placówce pod okiem zespołu doświadczonych lekarzy i personelu medycznego. Podczas odtruwania organizmu zapewniamy opiekę medyczną oraz skuteczne sposoby łagodzenia objawów zespołu abstynencyjnego. Podstawową terapię alkoholową oferujemy w trybie stacjonarnym, która opiera się na bardzo rozbudowanym programie zajęć indywidualnych i grupowych. Po jej zakończeniu proponujemy także terapię uzupełniającą, która pomaga wytrwać w dalszej abstynencji.

W Vita Libera w Warszawie każdy pacjent może liczyć pełną dyskrecję i anonimowość, przyjazną atmosferę oraz na indywidualne podejście i terapię prowadzoną do skutku, czyli momentu pokonania nałogu. Celem naszych działań jest pomoc podopiecznym w powrocie do normalnego, szczęśliwego życia bez alkoholu.