Detoks narkotykowy

Detoks narkotykowy w Warszawie

W klinice leczenia uzależnień Vita Libera w Warszawie proponujemy detoks narkotykowy, który przeprowadzany jest pod opieką lekarzy specjalistów i terapeutów. Naszym celem jest profesjonalna pomoc w złagodzeniu skutków nagłego odstawienia substancji psychoaktywnych i oczyszczaniu organizmu oraz przygotowanie pacjenta do dalszej terapii odwykowej.

Na czym polega detoks narkotykowy?

Pod pojęciem detoksu narkotykowego należy rozumieć odtruwanie organizmu poprzez odstawienie substancji uzależniających. Skutkiem eliminacji nagromadzonych toksyn jest przede wszystkim przerwanie ciągu, czyli fizycznej potrzeby przyjmowania narkotyków.

Proces ten jest bardzo trudny dla osoby uzależnionej, ponieważ wskutek niedostarczania substancji psychoaktywnych pojawiają się dolegliwości związane z głodem biochemicznym, które mogą nawet zagrażać życiu. Jest to tzw. zespół odstawienny, który jest najtrudniejszym etapem odtruwania. Jego objawy mogą być bardzo różne, ale zwykle są na tyle silne, że wiele osób nie jest w stanie samodzielnie wytrzymać abstynencji.

Właśnie dlatego detoks narkotykowy powinien być przeprowadzany w specjalistycznych ośrodkach pod opieką lekarzy i terapeutów. Dzięki swojej fachowej wiedzy potrafią złagodzić występujące w czasie tego procesu przykre objawy, zapewnić pacjentowi bezpieczeństwo i przede wszystkim skutecznie doprowadzić go do końca.

Co daje detoks narkotykowy?

Najważniejszym skutkiem detoksu jest to, że odtruwa i oczyszcza organizm, a także likwiduje fizyczny głód narkotykowy. Jest to więc działanie, które jest bardzo ważnym, pierwszym krokiem do podjęcia terapii odwykowej, mającej na celu wyeliminowanie uzależnienia psychicznego od środków odurzających.

Zastosowanie odpowiedniego wsparcia farmakologicznego i suplementacji witaminami w czasie odtruwania pomaga również w ogólnej regeneracji organizmu osoby uzależnionej. Ma to duże znaczenie, ponieważ wskutek wieloletniego przyjmowania narkotyków dochodzi do degradacji wielu narządów wewnętrznych i zaburzenia ich prawidłowego funkcjonowania. W tym kontekście detoks narkotykowy jest więc często kluczowy dla ratowania zdrowia, a nawet życia.

Na skutek terapii oczyszczającej pacjent nabiera sił, zostaje przywrócona równowaga w jego organizmie, zaczyna też normalnie funkcjonować ośrodek nerwowy. Choć nie jest to równoznaczne z pozbyciem się nałogu, ma fundamentalne znaczenie w dalszym leczeniu.

Zapaść po narkotykach objawy

Warto też wspomnieć, że detoksykacja bywa konieczna dla ratowania życia pacjenta. U osób silnie uzależnionych często dochodzi bowiem do przedawkowania substancji psychoaktywnych, czego skutkiem może być tzw. zapaść narkotykowa. Jest to bardzo niebezpieczny stan ostrej niewydolności krążenia, który objawia się najczęściej utratą przytomności i drgawkami, i wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej, ponieważ bez niej może dojść do zgonu. Takie zdarzenie powinno być mocnym sygnałem do rozpoczęcia odtrucia i terapii, aby nie dopuścić do dalszego rozwoju uzależnienia i kolejnych przypadków przedawkowania narkotyków, które mogą skończyć się śmiercią.

Zadzwoń teraz: +48 538 455 505

Jak przebiega detoks narkotykowy?

Osoby decydujące się na detoks narkotykowy w ośrodku leczenia uzależnień, takim jak nasza klinika Vita Libera, mogą liczyć na kompleksową opiekę i profesjonalne przeprowadzenie kolejnych etapów terapii. Pierwszy z nich polega na ocenie stanu zdrowia pacjenta oraz wywiadzie pozwalającym ustalić, jakie substancje psychoaktywne były przez niego przyjmowane. To pomoże określić przybliżony czas trwania procesu odtruwania oraz sposób jego przeprowadzenia, czyli m.in. zdefiniowania ryzyka pojawienia się konkretnych powikłań, a także zastosowania właściwych środków farmakologicznych niezbędnych do złagodzenia objawów zespołu abstynencyjnego.

Kolejny etap, ten najważniejszy, polega na całkowitym odstawieniu substancji uzależniających. W tym czasie pacjent powinien mieć zapewnione komfortowe warunki, czyli spokój, odpowiednią dietę oraz wsparcie specjalistów – zarówno lekarzy, jak i psychoterapeutów. W skutecznym odtruciu organizmu pomagają kroplówki, preparaty witaminowe oraz nawadnianie. W celu eliminacji dolegliwości związanych z abstynencją często niezbędne jest zastosowanie także środków farmakologicznych np. leków przeciwbólowych, uspokajających i nasennych czy obniżających ciśnienie krwi.

Co to jest zespół odstawienny?

Najtrudniejszym etapem detoksu narkotykowego dla pacjenta jest silne uczucie głodu, gdy organizm pozbawiony substancji psychoaktywnej, do której był przyzwyczajony, domaga się jej dostarczenia. Mówiąc obrazowo, nagle poszczególne narządy muszą przestawić się na inny tryb pracy, co okazuje się dość trudne i objawia się bardzo nieprzyjemnymi dolegliwościami.
Do najczęstszych objawów zespołu odstawiennego należą:

  • bóle głowy, czasami także mięśni lub nawet całego ciała,
  • mdłości i wymioty, czasami także biegunka,
  • zaburzenia snu (najczęściej bezsenność),
  • silne uczucie zdenerwowania i rozdrażnienia,
  • stany lękowe I depresyjne,
  • napady agresji,
  • skoki ciśnienia tętniczego krwi,
  • kołatanie serca, arytmia,
  • drżenie rąk,
  • drgawki, czasami także napady padaczkowe,
  • zwidy narkotykowe (omamy).

Niestety niektóre z powyższych objawów mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia, wymagają więc odpowiedniej reakcji specjalistów i zastosowania właściwego leczenia.

Detoks i co potem?

Dla osoby uzależnionej odtrucie organizmu powinno być początkiem terapii odwykowej. Uwolnienie się od toksycznych substancji oraz odzyskanie sił nie jest równoznaczne z wyleczeniem. Konieczny jest dalszy proces terapeutyczny, który ma na celu utrwalenie abstynencji, a więc zlikwidowania nie tylko fizycznego, ale też psychicznego uzależnienia od środków odurzających. Wymaga to pracy z terapeutami i psychologami, którzy uczą różnych metod radzenia sobie z problemami i codziennością bez sięgania po narkotyki oraz umiejętności zwalczania pokusy ich przyjmowania.

Istnieją różne modele terapii (indywidualna, grupowa), które dostosowywane są do danej osoby. Za najskuteczniejsze uważa się stacjonarne programy odwykowe realizowane w specjalistycznych ośrodkach, które prowadzone są wielokierunkowo i z wykorzystaniem różnych metod. Czas leczenia narkomanii wynosi od kilku tygodni do nawet 2 lat.

Detoks narkotykowy w warszawskiej klinice – dlaczego warto?

Na detoksykację w naszej klinice zapraszamy wszystkie osoby, które borykają się z problemem uzależnienia od narkotyków lub dopalaczy. Detoks polecany jest w szczególności przy silnie rozwiniętym nałogu oraz po zatruciu substancjami psychoaktywnymi. Warto pamiętać, że w przypadku uzależnienia od narkotyków twardych, takich jak kokaina czy heroina odpowiednio wczesne podjęcie leczenia jest jedynym sposobem na uratowanie życia. Narkomania nie tylko stopniowo degraduje fizycznie organizm, ale wcześniej czy później prowadzi do przedawkowania substancji odurzających. Skutkiem tego jest np. zapaść po narkotykach i bardzo często śmierć.

W naszym komfortowym ośrodku znajdą Państwo spokój i pełną dyskrecję, a przede wszystkim fachową pomoc podczas trudnego procesu odtruwania. Nasz zespół specjalistów zapewni Państwu kompleksową opiekę i bezpieczeństwo, eliminując dolegliwości związane z abstynencją oraz oferując wsparcie w odzyskiwaniu sił fizycznych. Po udanym procesie detoksykacyjnym zaproponujemy najlepszy model terapeutyczny, dzięki któremu pozbędą się Państwo wyniszczającego nałogu i odzyskają swoje dawne, szczęśliwe życie.