Odwyk alkoholowy i leczenie alkoholizmu w prywatnym warszawskim ośrodku dla uzależnionych od alkoholu

W klinice leczenia uzależnień Vita Libera w Warszawie można odbyć odwyk alkoholowy, czyli terapię mającą na celu uwolnienie się od nałogu. Jest to wieloetapowy proces, który zazwyczaj trwa kilka tygodni i ma za zadanie przygotować pacjenta do skutecznej walki z alkoholizmem, z którym będzie się musiał mierzyć już do końca życia.

Kiedy należy przeprowadzić leczenie odwykowe?

Terapia odwykowa z założenia przeznaczona jest dla osób, u których zdiagnozowano alkoholizm. Zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją opracowaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) pod pojęciem tym rozumie się tzw. zespół uzależnienia od alkoholu objawiający się zmianami psychicznymi, somatycznymi i behawioralnymi spowodowanymi jego nadużywaniem. Rozpoznanie choroby wymaga potwierdzenia występowania konkretnych objawów nałogu – dopiero wtedy są podstawy do tego, by skierować pacjenta na leczenie odwykowe.

Jak rozpoznać uzależnienie od alkoholu?

Niewątpliwie alkoholizm jest chorobą o charakterystycznych objawach, a więc nie dotyczy wszystkich osób nadmiernie spożywających napoje wyskokowe. Według oficjalnych kryteriów diagnostycznych o uzależnieniu można mówić dopiero wtedy, gdy u danej osoby w ciągu ostatniego roku wystąpiły co najmniej 3 z następujących symptomów:

  • silna potrzeba spożywania trunków (tzw. głód alkoholowy),
  • utrata kontroli nad piciem – trudność w powstrzymaniu się od sięgnięcia po kolejną porcję napoju, picie bez umiaru,

  • zwiększenie tolerancji organizmu na alkohol – w celu wywołania określonych efektów osoba uzależniona musi go spożywać w coraz większej ilości,
  • sięganie po trunki pomimo świadomości o ich szkodliwym działaniu,
  • utrata zainteresowania innymi czynnościami przynoszącymi wcześniej zadowolenie i zastąpienie ich spożywaniem alkoholu.

Do charakterystycznych objawów uzależnienia należą także: ciągi alkoholowe (nieprzerwane picie przez wiele dni), niepamiętanie co się działo podczas stanu upojenia, picie w samotności i za dnia, zaniedbywanie obowiązków domowych oraz zawodowych, nieustanne szukanie okazji do wypicia.

Na czym polega i ile trwa leczenie alkoholizmu?

Standardowa kuracja alkoholowa trwa kilka tygodni, jednak jej długość oraz metody terapeutyczne powinny być dostosowane indywidualnie do potrzeb osoby uzależnionej. Głównym celem leczenia jest uwolnienie pacjenta od nałogu, a więc odczuwania przymusu picia na poziomie psychicznym i fizycznym.

W pierwszej kolejności przeprowadzany jest więc detoks, czyli eliminacja z organizmu szkodliwych substancji nagromadzonych w wyniku długotrwałego spożywania trunków. Dzięki temu można przygotować pacjenta pod względem fizycznym do walki z uzależnieniem. Odtruwanie odbywa się pod kontrolą lekarzy i z zastosowaniem środków farmakologicznych, aby zminimalizować objawy zespołu abstynencyjnego oraz zapobiec jego groźnym dla zdrowia powikłaniom.

Dopiero po odtruciu następuje właściwy odwyk alkoholowy, który polega głównie na terapii psychologicznej odbywającej się podczas sesji grupowych i indywidualnych. Leczenie uzależnienia od alkoholu na tym etapie skupia się przede wszystkim na uświadomieniu pacjentowi źródła jego nałogu oraz nauczenia radzenia sobie z sytuacjami sprzyjającymi sięganiu po alkohol. Zajęcia pomagają przełamać nieprawidłowe schematy postępowania prowadzące do picia (np. kontrolować negatywne emocje), uczą asertywności i znajdowania przyjemności w innych aktywnościach.

Zadzwoń teraz: +48 538 455 505

Gdzie można odbyć odwyk alkoholowy w Warszawie?

W Polsce leczeniem alkoholizmu zajmują się specjalne ośrodki odwykowe – publiczne i niepubliczne. Oferują one zarówno terapie w trybie stacjonarnym jak i ambulatoryjnym (dochodzącym). Za najskuteczniejsze uznawane są te pierwsze, ponieważ eliminują praktycznie do zera ryzyko sięgnięcia po alkohol przez osobę uzależnioną w trakcie leczenia. Wytrwanie w abstynencji w przypadku terapii ambulatoryjnej zazwyczaj jest bardzo trudne, a jest to najważniejszy warunek pozbycia się nałogu.

Coraz więcej osób decyduje się odbyć odwyk alkoholowy prywatnie w takich placówkach jak nasza klinika. Do największych zalet takich miejsc należą przede wszystkim:

  • najwyższe standardy opieki,
  • komfortowe warunki pobytu w ośrodku (estetyczne wnętrza, dostęp do wszelkich wygód, doskonała obsługa, smaczne posiłki), 
  • indywidualne podejście do pacjenta,
  • stosowanie najnowszych metod terapeutycznych,
  • wyjątkowa dbałość o anonimowość i dyskrecję.

W Vita Libera mogą Państwo liczyć na wszystkie powyższe udogodnienia, a przede wszystkim na pomoc najlepszych specjalistów, którzy do problemu uzależnienia podchodzą kompleksowo i indywidulanie do każdego, kto zechce podjąć się leczenia, otaczając opieką nie tylko pacjentów, ale również ich rodziny i bliskich. Tak aby terapia uzależnień nie była przykrym przeżyciem.

Odwyk przymusowy i dobrowolny

W większości przypadków osoba uzależniona zdaje sobie sprawę ze swojego problemu i decyduje się na leczenie dobrowolnie lub pod wpływem namowy rodziny i bliskich. Przymusowy odwyk jest możliwy wyłącznie poprzez uzyskanie stosownego orzeczenia sądowego. W tym celu należy udać się do gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, która po zbadaniu sprawy może skierować wniosek do sądu o zastosowaniu wobec danej osoby obowiązku poddania się terapii odwykowej. Podstawą do tego jest zazwyczaj określone zachowanie osoby uzależnionej niezgodne z obowiązującymi normami i przepisami np. przemoc wobec rodziny, demoralizacja dzieci, czy zakłócanie spokoju i porządku publicznego. Skierowanie na przymusowe leczenie wymaga również opinii biegłego, który musi stwierdzić chorobę alkoholową.

Jak wygląda odwyk alkoholowy w prywatnym ośrodku Vita Libera?

W naszej klinice można liczyć zarówno na bezpieczny detoks, jak i profesjonalną terapię uzależnienia przeprowadzoną przez najlepszych specjalistów. Skuteczność odwyku alkoholowego w dużym stopniu zależy także od zaangażowania się w proces leczenia rodziny i bliskich pacjenta, dlatego w Vita Libera także dla nich proponujemy programy terapeutyczne. W zależności od potrzeb można u nas skorzystać z terapii stacjonarnej lub ambulatoryjnej. Każdą osobę uzależnioną otaczamy kompleksową i profesjonalną opieką, której celem jest pomoc w trwałym wyjściu z nałogu, tak aby pobyt w ośrodku był miłym doświadczeniem. Ponieważ alkoholizm jest chorobą, z którą trzeba zmagać się do końca życia, naszym pacjentom proponujemy również specjalne metody terapeutyczne pomagające zapobiegać jej nawrotom.

Vita Libera to nie tylko prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu czy temat odwyku alkoholowego. To także ludzie, którzy pomogą w przejściu tej drogi.