Detoks alkoholowy

Detoks alkoholowy w Warszawskiej klinice

Samodzielna walka z nałogiem bywa bardzo trudna i rzadko kończy się powodzeniem. Wychodząc naprzeciw potrzebom osób uzależnionych, nasza klinika w Warszawie zapewnia profesjonalne oczyszczenie organizmu z alkoholu (detoksykację),  stanowiące pierwszy krok ku walce z chorobą alkoholową. Odtrucie umożliwia przeprowadzenie dalszej terapii przy zminimalizowaniu przykrych skutków wynikających z odstawienia substancji uzależniającej.

Ile trwa oczyszczenie organizmu z alkoholu?

Do kliniki Vita Libera w Warszawie na odtrucia alkoholowe, których cena jest bardzo przystępna,  zapraszamy wszystkie osoby, które chcą przerwać ciąg, odtruć swój organizm po długotrwałym piciu, przeprowadzić skuteczne oczyszczanie z toksyn i rozpocząć terapię odwykową. Zapewniamy kompleksową i profesjonalną opiekę podczas detoksykacji, a przede wszystkim fachową pomoc lekarską pozwalającą zminimalizować nieprzyjemne objawy odstawienia alkoholu, czyli zespołu abstynencyjnego.

Na czym polega detoks alkoholowy?

Przewlekłe spożywanie alkoholu, podobnie jak wypicie go w dużej ilości, prowadzi do szeregu niekorzystnych zmian w organizmie. Cena uzależnienia jest bardzo wysoka. Przede wszystkim w ciele gromadzą się toksyny, ale także dochodzi do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej i pracy wielu narządów m.in. wątroby, nerek, trzustki i mózgu. Detoks alkoholowy jest procedurą medyczną, którego celem jest odtrucie organizmu i przywrócenie jego prawidłowego funkcjonowania. Polega on na całkowitym odstawieniu alkoholu i działaniach wspomagających oczyszczanie ciała ze szkodliwych substancji oraz jego regeneracji. Działania te skupiają się przede wszystkim na uzupełnianiu płynów, elektrolitów i witamin, ale często obejmują również łagodzenie objawów zespołu abstynencyjnego. Związane z nim dolegliwości utrudniają wytrwanie w abstynencji, mogą też być niebezpieczne dla zdrowia, a w skrajnych przypadkach ich ceną jest życia pacjenta. Stąd też tak ważne jest, by detoksykacja alkoholowa zawsze odbywała się pod opieką specjalistów. Tylko wtedy odtrucie i reakcja organizmu na oczyszczanie na nie mogą być w pełni kontrolowane.

Jak objawia się alkoholizm?

Picie alkoholu jest głęboko zakorzenione w polskiej kulturze. Dla większości osób jest to rytuał towarzyszący spotkaniom ze znajomymi, imprezom rodzinnym lub świętowaniu sukcesów. Niekiedy trudno jest uświadomić sobie, że spożywanie napojów alkoholowych w pewnym momencie wymyka się spod kontroli i w sposób niekorzystny zaczyna oddziaływać na cały organizm. Tymczasem cena takiego postępowania może być naprawdę bardzo wysoka. Po czym rozpoznać uzależnienie? Kiedy zgłosić się na detoksykację? Jak powinno przebiegać odtrucie? Czy oczyszczanie wystarczy, by pozbyć się nałogu?

Podstawowymi znakami ostrzegawczymi są:

 • trudności w kontrolowaniu ilości i częstotliwości spożywanych trunków,
 • rosnąca tolerancja na alkohol, stopniowe zwiększanie wypijanych porcji,
 • zaniedbywanie obowiązków w pracy lub na uczelni,
 • negowanie problemów związanych z piciem napojów alkoholowych,
 • dyskomfort pojawiający się podczas detoksu.

W przypadku uzależnienia oczyszczenie organizmu z alkoholu może okazać się sporym wyzwaniem. Pacjent musi bowiem zmierzyć się z nieprzyjemnymi dolegliwościami spowodowanymi odtruciem alkoholowym, które często są ceną całkowitego odstawienia. Bezpieczna detoksykacja powinna odbywać się pod okiem lekarza. Warto podkreślić, że nałóg czasami przybiera różne formy. Spożywanie napojów alkoholowych w celu wyeliminowania stresu i smutku również powinno budzić niepokój. Traktowanie alkoholu jako leku na smutek lub trudności życiowe często bywa początkiem problemów. W rzeczywistości to równia pochyła, która bardzo często kończy się koniecznością poddania odtruciu w celu powrotu do normalnego funkcjonowania.

Kiedy konieczny jest detoks alkoholowy?

Profesjonalna detoksykacja alkoholowa organizmu zalecana jest głównie osobom uzależnionym od alkoholu, które są zdecydowane rozpocząć proces leczenia swojego nałogu. Do podjęcia psychoterapii niezbędne jest pozbycie się fizycznego przymusu sięgania po trunki i właśnie w tym pomaga odtrucie, czyli detoks. Po oczyszczeniu organizmu z pozostałości substancji odurzających niknie głód fizyczny. Jest to więc także skuteczny sposób na przerwanie ciągu alkoholowego, czyli stanu nietrzeźwości utrzymującego się dłużej niż 48 godzin. U osób w takim stanie często dochodzi do zatrucia alkoholem, natomiast po jego odstawieniu pojawiają się silne objawy. Właśnie z tego względu detoks alkoholowy przeprowadzany jest pod opieką lekarzy, którzy potrafią złagodzić przykre dolegliwości związane z oczyszczaniem, a w wielu przypadkach po prostu ratują życie pacjenta, który poddaje się odtruciu. Warto zdawać sobie z tego sprawę, zwłaszcza jeśli ktoś miał w planach samodzielne przeprowadzenie detoksykacji alkoholowej w domowych warunkach.

Jak przebiega detoksykacja i jak długo trwa?

Proces oczyszczania organizmu z toksyn może trwać od kilku godzin do nawet kilku dni. Zależy to od stanu zdrowia pacjenta, ilości wypitych napojów alkoholowych, długości ciągu, a także okresu i stopnia uzależnienia od alkoholu. Warto podkreślić, że na detoks mogą zdecydować się zarówno osoby będące pod wpływem alkoholu, jak i pozostające od niedawna w stanie trzeźwości. W tym drugim wypadku detoksykacja alkoholowa będzie miała na celu zapobieżenie pojawienia się głodu fizycznego oraz przygotowanie organizmu do terapii odwykowej poprzez odtrucie.

Przed rozpoczęciem detoksu pacjent jest badany przez lekarza w celu oceny stanu zdrowia i wyboru właściwego postępowania leczniczego, które w ramach oczyszczania organizmu z alkoholu, w zależności od potrzeby, może być oparte wyłącznie na uzupełnianiu płynów, elektrolitów i witamin, bądź na stosowaniu uzupełniającej farmakoterapii, której celem jest łagodzenie objawów abstynencyjnych i zapobieganie powikłaniom odstawienia substancji psychoaktywnej po długim okresie jej przyjmowania.

Przy przyjęciu na detoks alkoholowy, a przed właściwym odtruciem zazwyczaj niezbędna jest ocena pracy wątroby i nerek, a także wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych, takich jak morfologia krwi, czy badania poziomu cukru i elektrolitów, pozwalające określić stan organizmu uzależnionego przed oczyszczaniem. Pacjenci przybywający do ośrodka pod wpływem alkoholu mają również określany poziom ten substancji we krwi lub w wydychanym powietrzu. Pacjenci pod wpływem innych środków odurzających – tzw. “testy narkotykowe”. Dopiero taka diagnostyka pozwala wybrać najlepszą metodę detoksykacji alkoholowej i dopasowanie przebiegu odtrucia do potrzeb konkretnej osoby.

Zadzwoń teraz: +48 538 455 505

Co to jest alkoholowy zespół abstynencyjny?

detoksem alkoholowym ściśle związany jest zespół abstynencyjny (AZA), który pojawia się u osób uzależnionych w momencie, gdy w organizmie wskutek odtrucia zaczyna brakować substancji uzależniającej, czyli alkoholu. Przyzwyczajone do niej ciało domaga się jej dostarczenia w dość przykry sposób. Ceną za oczyszczenie organizmu może być szereg trudnych do zniesienia objawów. Do najczęstszych objawów AZA zalicza się:

 • skoki ciśnienia krwi,
 • przyśpieszoną akcję serca,
 • nudności, bóle brzucha (w okolicach trzustki i wątroby),
 • nadmierna potliwość,
 • drżenie rąk lub drgawki całego ciała,
 • uczucie niepokoju, stany lękowe i depresyjne,
 • drażliwość, napady agresji,
 • nadwrażliwość na światło,
 • ataki padaczki,
 • majaczenia, omamy słuchowe i wzrokowe.

Najcięższe objawy związane z detoksykacją występują zazwyczaj po długim ciągu lub po zatruciu alkoholem i wymagają pomocy lekarskiej oraz profesjonalnego oczyszczania, ponieważ mogą zagrażać zdrowiu i życiu pacjenta. Właśnie z tego względu detoks bez względu na cenę powinno przeprowadzać się w ośrodku leczenia uzależnień lub szpitalu, gdzie nad bezpieczeństwem procesu czuwa kadra specjalistów mających dostęp do sprzętu ratującego życie i odpowiednich medykamentów. W warunkach domowych odtrucie alkoholowe oraz oczyszczanie organizmu jest nieefektywne, a nawet niebezpieczne. Ceną takiego domowego detoksu przeprowadzanego bez odpowiedniego przygotowania mogą być poważne problemy zdrowotne, a nawet śmierć.

Jakie jest postępowanie po detoksie alkoholowym?

Przeprowadzenie detoksykacji jest dobrą okazją do tego, by osoby uzależnione podjęły decyzję o kontynuowaniu terapii odwykowej. Samo oczyszczenie organizmu z alkoholu i toksyn niestety nie leczy alkoholizmu. Odtrucie jest jednak potrzebne, ponieważ tłumi fizyczną potrzebę picia i wzmacnia organizm, który dzięki temu jest lepiej przygotowany do walki z nałogiem na poziomie psychologicznym.

Terapia alkoholowa w klinice Vita Libera – Warszawa

W naszej klinice w Warszawie poza doraźnym oczyszczaniem organizmu z alkoholu  oferujemy kompleksowy program terapeutyczny, który pozwala skutecznie uporać się z nałogiem. Na początku polecamy terapię stacjonarną trwającą do kilku tygodni, która odbywa się w naszej placówce w Wilanowie. Obejmuje ona zajęcia indywidualne i grupowe oraz rozmaite warsztaty prowadzone przez doświadczonych terapeutów i psychologów. Dzięki nim pacjenci po odtruciu są motywowani do wytrwania w abstynencji i przygotowywani do życia bez alkoholu poprzez naukę asertywności (odmawiania wypicia choćby jednego kieliszka), a także radzenia sobie z konkretnymi sytuacjami, które do tej pory inicjowały picie. Po zakończeniu oczyszczania i podstawowej stacjonarnej terapii odwykowej zalecane jest kontynuowanie leczenia poprzez terapię pogłębioną, która odbywa się stacjonarnie lub na zasadzie regularnych spotkań z terapeutą oraz grupą wsparcia (np. AA). Jest to konieczne dla utrwalania motywacji chorego do pozostania w abstynencji i utrzymania efektów odtrucia. Zapraszamy do kontaktu w celu przedstawienia szczegółów, rozwiania ewentualnych wątpliwości i ustalenia konkretnej ceny całej terapii.

Podtrzymywanie dobrych nawyków po terapii

Często słyszymy, że alkoholikiem pozostaje się przez całe życie – nawet jeśli uzależniony jest abstynentem. Stwierdzenie to ma w sobie dużo prawdy, ponieważ bardzo łatwo wrócić do starych przyzwyczajeń i ponownie sięgnąć po alkohol, jeśli nadarzy się ku temu okazja. Warto zatem zadbać o nowe nawyki i kontrolować swoje zachowania już po zakończeniu oczyszczania organizmuOdtrucia alkoholowe to nie koniec zmagań z nałogiem. Po detoksykacji warto:

 • kontynuować terapię – regularne spotkania pomagają lepiej radzić sobie z pokusami,
 • otaczać się ludźmi, którzy świadomie wspierają Twoją trzeźwość,
 • unikać sytuacji, które prowadzą do spożywania alkoholu,
 • zadbać o dobrą kondycję fizyczną za pomocą lekkich treningów i zbilansowanej diety,
 • zaplanować harmonogram dnia uwzględniający Twoje potrzeby.

Oczyszczanie organizmu poprzez odtrucie wymaga wysiłku, czasu i zaangażowania. Powrót do zdrowia fizycznego i psychicznego to proces, który może trwać latami. Detoks alkoholowy to ważny krok, który pomaga pacjentowi wyjść z uzależnienia. Najważniejsza jest jednak chęć do walki i wprowadzania pozytywnych zmian ze strony alkoholika. Specjalistyczne ośrodki oferują detoksykację alkoholową oraz kompleksową opiekę nad chorymi. Warto sięgnąć po fachową pomoc, jeśli podejrzewasz u siebie lub kogoś ze swoich bliskich problemy z alkoholem i konieczność skorzystania z profesjonalnego oczyszczania.

Programy wsparcia – dlaczego warto z nich skorzystać?

Jedną z metod radzenia sobie z uzależnieniem już po zakończeniu oczyszczania jest korzystanie z programów wsparcia Anonimowych Alkoholików (AA). Spotkania te mogą pomóc pacjentowi odnaleźć się w nowej rzeczywistości po odtruciu i detoksykacji organizmu. Przebywanie w takiej grupie umożliwia zarówno podzielenie się swoimi przeżyciami, jak i korzystanie z doświadczenia innych pacjentów. Klub AA to bezpieczne i sprzyjające zdrowieniu środowisko. Miejsce to zapewnia wsparcie psychiczne ze strony prowadzących oraz uczestników.

Program opiera się również na realizowaniu kroków, które pozwalają:

 • spojrzeć z nowej perspektywy na przyczyny swojego nałogu,
 • zmienić niesprzyjające wzorce myślowe,
 • uporać się z emocjami,
 • wdrożyć nowe nawyki i strategie radzenia sobie po detoksie alkoholowym.

Co ważne, uczestnicy zgromadzenia pozostają anonimowi. Dzięki temu nie musisz obawiać się oceny i konsekwencji społecznych. Program AA gwarantuje spokojną przestrzeń, w której każdy może poczuć się swobodnie. Warto podkreślić, że spotkania są całkowicie bezpłatne. Każdy pacjent może skorzystać z takiej formy pomocy – niezależnie od sytuacji finansowej, nie musi przejmować się jej ceną. Zadbaj o swoje samopoczucie i skorzystaj ze wsparcia grupy, jeśli masz taką potrzebę albo zaproponuj uczestnictwo w spotkaniach komuś ze swoich bliskich!

Program terapeutyczny dla współuzależnionych

Dla zwiększenia skuteczności odtrucia organizmu z alkoholu oraz procesu terapeutycznego proponujemy specjalne programy dla rodzin i bliskich osoby uzależnionej. Osoby współuzależnione potrzebują wsparcia psychologicznego, ale także nabycia umiejętności odpowiedniego postępowania z alkoholikiem, który przeszedł oczyszczanie organizmu. Niestety alkoholizm jest chorobą przewlekłą, w której zdarzają się nawroty do picia – w zapobieganiu im bardzo duże znaczenie ma właściwa postawa najbliższych. Jeśli potrzebujesz bardziej szczegółowych informacji na temat tej formy terapii, zapraszamy do kontaktu.

W naszym ośrodku, klinice Vita Libera w Warszawie nasz personel ma wieloletnie doświadczenie w terapii uzależnień i jesteśmy doskonale przygotowani do przeprowadzania detoksu alkoholowego. Nasza placówka zapewnia komfortowe warunki pobytu podczas procesu oczyszczania organizmu i pełną dyskrecję przez cały czas trwania odtrucia alkoholowego. Wyposażona jest w odpowiednie zaplecze diagnostyczne, a także dysponuje świetną kadrą lekarzy, terapeutów, pielęgniarek i ratowników medycznych, którzy czuwają nad bezpieczeństwem każdego pacjenta i potrafią skutecznie łagodzić objawy zespołu odstawiennego często będącego następstwem oczyszczania ciała z toksyn.

Zapraszamy do nas na terapię odwykową i profesjonalne odtrucia alkoholowe dostępne w atrakcyjnej cenie w naszej klinice w Warszawie wszystkie osoby, które chcą raz na zawsze pozbyć się destrukcyjnego nałogu, przeprowadzić oczyszczanie organizmu z alkoholu i rozpocząć na nowo normalne i szczęśliwe życie. Leczenie uzależnienia w tym leczenia alkoholizmu, z nami może być prostsze.

Może Cię zainteresować: