Odwyk narkotykowy

Odwyk narkotykowy w Warszawie

W naszym ośrodku leczenia uzależnień w Warszawie odwyk narkotykowy proponujemy wszystkim osobom, które chcą w sposób bezpieczny przerwać ciąg i rozpocząć walkę z wyniszczającym nałogiem. Naszym pacjentom zapewniamy komfortowe warunki pobytu, profesjonalną opiekę lekarską, pełną dyskrecję i przyjazną atmosferę. Po zakończeniu detoksykacji oferujemy autorski program terapeutyczny pomagający skutecznie pozbyć się uzależnienia.

Odwyk narkotykowy – pierwszy etap leczenia narkomanii

Narkomania to bardzo silne uzależnienie, ponieważ dotyczy substancji psychoaktywnych, które uzależniają fizycznie i psychicznie oraz wpływają na czynności mózgu. Jest to przewlekła choroba centralnego układu nerwowego, która nieleczona może prowadzić nawet do śmierci.

Do najczęściej stosowanych narkotyków w Polsce należą:

  • kokaina,
  • heroina,
  • amfetamina,
  • marihuana,
  • dopalacze.

Najgroźniejsze są narkotyki twarde, takie jak kokaina czy heroina. Osoba uzależniona od nich nie jest w stanie powstrzymać głodu narkotykowego i dodatkowo potrzebuje coraz większych dawek środków odurzających ze względu na rosnącą tolerancję organizmu na ich działanie. Skutkuje to często ich przedawkowaniem, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. Bez względu na rodzaj stosowanych środków odurzających ich regularne przyjmowanie zawsze degraduje życie osobiste i zawodowe oraz przede wszystkim zdrowie. Tym negatywnym konsekwencjom można zapobiec, decydując się na odwyk narkotykowy, który jest pierwszym etapem leczenia narkomanii.

Jaki cel ma odwyk narkotykowy?

Głównym celem odwyku jest przerwanie głodu narkotykowego, który wiąże się z bardzo nieprzyjemnymi dolegliwościami zwanymi łącznie zespołem abstynencyjnym. Ta biochemiczna potrzeba zażycia kolejnej dawki środka odurzającego jest na tyle silna, że narkoman zwykle nie jest w stanie jej pokonać swoją siłą woli. Jedynym sposobem powstrzymania go przed sięgnięciem po kolejne, często zabójcze, porcje narkotyku jest właśnie odwyk. W pierwszej kolejności sprowadza się on do detoksykacji, czyli oczyszczenia organizmu z pozostałości szkodliwych substancji, jakie się w nim nagromadziły podczas ostatniego ciągu. Kolejnym etapem jest psychoterapia, która pozwala zainicjować proces uwalniania się od psychicznego uzależnienia od narkotyków. Aby całkowicie wyrwać się z nałogu, po odbytym odwyku niezbędne jest kontynuowanie leczenia w trybie stacjonarnym lub ambulatoryjnym.

Zadzwoń teraz: +48 538 455 505

Na czym polega odwyk narkotykowy w naszym warszawskim ośrodku?

Najprościej tłumacząc, leczenie odwykowe polega na eliminacji u pacjenta potrzeby sięgania po narkotyki. W pierwszej kolejności chodzi o potrzebę fizyczną, dlatego głównym elementem odwyku jest detoks. Polega on na całkowitym odstawieniu substancji odurzających i oczyszczeniu z nich organizmu. Pozbycie się pozostałości środków uzależniających oraz toksyn pozwala stłumić fizyczny głód i ułatwia wytrwanie w dalszej abstynencji.

Przed rozpoczęciem odwyku pacjent poddawany jest badaniom lekarskim, aby móc określić stan jego zdrowia i kondycji psychofizycznej. Przeprowadza się z nim także szczegółowy wywiad na temat rodzaju, ilości oraz czasu przyjmowanych substancji. Wszystko po to, by wybrać najlepszą metodę odtruwania oraz zapobiec jego skutkom ubocznym. Detoksykacja wymaga zastosowania odpowiednich działań wspomagających, takich jak podawanie płynów, witamin oraz przede wszystkim leków łagodzących objawy zespołu odstawiennego – zarówno tych fizycznych, jak i psychicznych. Niezbędnym elementem odwyku jest również psychoterapia, której celem jest wzmacnianie motywacji osoby uzależnionej do walki z nałogiem.

Odwyk narkotykowy w prywatnym ośrodku w Warszawie

Ile trwa odwyk i leczenie narkomanii?

Podstawowy odwyk narkotykowy, czyli detoks, może trwać od kilku dni do 2 tygodni. Wszystko zależy od kondycji psychofizycznej pacjenta, długości i stopnia uzależnienia od narkotyków, a także rodzaju stosowanych przez niego substancji. Najkrócej trwa odtruwanie w przypadku osób zażywających marihuanę i kokainę (średnio około 7 dni), nieco dłużej może natomiast trwać odwyk po heroinie, czy amfetaminie. Warto też pamiętać, że na ostateczny czas terapii wpływają również współistniejące choroby, a także reakcja organizmu na odstawienie środków odurzających.

Po zakończonym odwyku pacjent powinien podjąć terapię, która jest niezbędna, by zapobiec nawrotom choroby. Leczenie narkomanii najpierw odbywa się w trybie stacjonarnym i trwa od 8 tygodni do kilku miesięcy. W skrajnych przypadkach osoby uzależnione spędzają w ośrodku nawet 2 lata.

Dlaczego ważne jest wsparcie specjalistów podczas odwyku?

Terapia odwykowa osoby uzależnionej od narkotyków powinna odbywać się w specjalistycznym ośrodku. W warunkach domowych detoks narkotykowy jest zwykle nieefektywny, ale także niebezpieczny. Większość osób nie jest w stanie samodzielnie wytrzymać silnych dolegliwości związanych z zespołem abstynencyjnym – część z nich przerywa więc terapię i sięga po substancje psychoaktywne, od których są uzależnieni, by wreszcie poczuć się lepiej. Inni w niekontrolowany sposób przyjmują przepisane przez lekarzy leki, co może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

W naszej klinice w Warszawie odwyk narkotykowy odbywa się w taki sposób, by wyeliminować wszystkie powyższe zagrożenia. Nasi podopieczni mają zapewnioną całodobową opiekę wykwalifikowanego personelu medycznego i mogą liczyć na wsparcie w najtrudniejszych momentach związanych z detoksykacją. Terapia wspomagana jest odpowiednimi środkami farmakologicznymi, a stan zdrowia i samopoczucie pacjenta jest stale monitorowany przez lekarzy.

Po skutecznym detoksie proponujemy stacjonarną terapię odwykową z wykorzystaniem najlepszych metod, które zawsze dostosowujemy indywidualnie do pacjenta. Zespół doświadczonych terapeutów i psychologów podczas różnych zajęć i warsztatów dąży do tego, by pacjenci skutecznie pokonali psychiczne uzależnienie, nauczyli się asertywności i szczęśliwego życia bez substancji psychoaktywnych.

W skutecznej walce z nałogiem pomagają doskonałe warunki, jakie udało nam się stworzyć w naszej placówce w Wilanowie. Nasi goście mogą liczyć na spokój, ciszę, dyskrecję, a także komfortowo wyposażone pokoje i przestrzeń rekreacyjną, które sprzyjają różnym aktywnościom.

Zobacz więcej: