Detoks lekowy

Dane statystyczne informują o tym, że zjawisko lekomanii zbiera coraz większe żniwo. Po leki sięgają coraz młodsze osoby. Ludzie są najczęściej uzależnieni od środków nasennych, przeciwbólowych i antydepresantów. Jakie są tego konsekwencje dla zdrowia? Jak wyleczyć się z uzależnienia m.in. poprzez detoks lekowy? Co jest niezbędne? Czytaj dalej!

Długotrwałe przyjmowanie substancji aktywnie czynnych ma negatywne konsekwencje dla organizmu, co wywołuje objawy ze strony wielu narządów. Osoba uzależniona może odczuwać m.in. przewlekłe bóle głowy i brzucha. Ponadto rośnie wówczas ryzyko rozwoju innych zaburzeń psychosomatycznych, w tym depresji i stanów lękowych.

Profesjonalnie przeprowadzony detoks lekowy to niezbędne narzędzie walki z lekomanią rozumianą jako uzależnienie od przyjmowania farmaceutyków. W naszej klinice Vita Libera w Warszawie od lat pomagamy wyjść z uciążliwego nałogu i odkryć swoje życie na nowo. Oferujemy wsparcie pacjentom w różnym wieku.

Czym jest lekomania?

Zastanawiasz się, w jaki sposób można zdefiniować uzależnienie od leków? Najczęściej pod pojęciem lekomanii lub lekozależności rozumie się stan spowodowany długotrwałym przyjmowaniem środków farmaceutycznych o właściwościach narkotycznych. Regularne zażywanie wspomnianych substancji w miarę upływu czasu prowadzi do przestrojenia czynności psychicznych oraz somatycznych u danej osoby, co w efekcie powoduje zmianę jej zachowania. Kilkudniowe lub dłuższe zaprzestanie przyjmowania konkretnego specyfiku przyczynia się do zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. W takiej sytuacji pojawia się konieczność przeprowadzenia detoksu lekowego.

Na ogół wyodrębnia się dwa rodzaje uzależnienia od farmaceutyków:

  • psychiczne – symptomem tego stanu jest odczuwanie silnej potrzeby wzięcia danego leku;

  • fizyczne – objawiające się różnorodnymi dysfunkcjami w pracy narządów wewnętrznych.

W klinice Vita Libera przeprowadzamy leczenie osób uzależnionych zarówno od preparatów wydawanych z przepisu lekarza, jak i środków dostępnych bez recepty. Istotnym krokiem na drodze do pozbycia się nałogu zwykle jest detoks lekowy.

Najistotniejsze przyczyny lekozależności

Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, co odpowiada za popadnięcie przez daną osobę w nałóg lekomanii. Do powstania tego stanu rzeczy przyczyniają się rozmaite uwarunkowania psychiczne, społeczne i kulturowe. Zwiększoną podatność na uzależnienie od leków obserwuje się zwłaszcza u osób, które borykają się także z innymi nałogami, np. alkoholizmem lub narkomanią. U lekomanów nierzadko występują także różnorodne zaburzenia w postaci np. stanów lękowych, nerwicy, depresji.

Eliminacja omawianego problemu poprzez detoks lekowy oraz psychoterapię w praktyce nie jest łatwa. Wywołujące uzależnienie farmaceutyki sprzedaje się często bowiem nie tylko w aptekach, ale także w sklepach spożywczych, supermarketach i na stacjach benzynowych. Większość leków można też bez trudu nabyć przez Internet. Ogólna dostępność tego typu substancji przyczynia się do systematycznego wzrostu liczby kobiet i mężczyzn cierpiących na lekozależność.

Jakie są objawy uzależnienia od leków?

Lekomania może przejawiać się na różne sposoby. Najtrudniejszym krokiem w procesie jej eliminowania jest zauważenie własnego problemu. Wielu uzależnionych nie przyznaje się do tego, że jego organizm nie może żyć bez leków. Myśl ta stanowi często wypierana ze świadomości. A warto pamiętać o tym, że chęć wyjścia z nałogu i silna motywacja to motor napędowy każdej terapii, w trakcie której stosowany jest detoks lekowy.

Kiedy mówimy o uzależnieniu od środków nasennych, przeciwbólowych czy psychotropowych? Lekomania to bezustanna potrzeba przyjmowania leków o większych dawkach i z większą częstotliwością, niż przepisał lekarz. Uzależniony nie odczuwa poprawy po przyjęciu standardowej ilości leku, dlatego musi stale je zwiększać. Ma to miejsce nawet wtedy, gdy nic mu nie dolega. Stanowi to poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

Typowe objawy szkodliwego uzależnienia od leków to:

  • bezustanne odczuwanie lęku,

  • zawroty i bóle głowy,

  • problemy ze snem,

  • zaburzenia koncentracji,

  • drżenie mięśniowe,

  • brak apetytu,

  • pogorszenie nastroju.

Jeżeli odczuwasz ciągłą potrzebę przyjmowania leków, a jednocześnie doświadczasz jednego lub więcej z wyżej wymienionych objawów, warto rozważyć detoks lekowy.

Leczenie lekozależności – najważniejsze wskazania

Nadużywanie środków farmakologicznych z reguły prowadzi do uzależnienia od tego typu specyfików. Po ich odstawieniu pojawiają się nasilone objawy zespołu abstynencyjnego, które w praktyce uniemożliwiają osobie borykającej się z nałogiem samodzielne poradzenie sobie z tym problemem.

W naszej klinice Vita Libera za najważniejsze wskazania do przeprowadzenia detoksu lekowego uznajemy zaobserwowane u pacjentów zachowania, takie jak:

  • utrata kontroli nad liczbą zażywanych farmaceutyków;

  • ukrywanie faktu przyjmowania leków przed rodziną i przyjaciółmi;

  • podejmowanie prób fałszowania recept w celu uzyskania dostępu do danego specyfiku.

Uzależnienie od preparatów leczniczych to stan, który wymaga terapii prowadzonej pod okiem lekarza. W jej ramach mieści się detoks lekowy. Dowiedz się czym on jest oraz w jaki sposób się go wykonuje.

Jak wygląda detoks lekowy?

Przerwanie ciągu uzależnienia jest możliwe tylko na drodze detoksykacji w połączeniu z wybranymi metodami psychoterapii. Co jest niezbędne do jej rozpoczęcia? Jak wygląda detoks lekowy w praktyce?

Leczenie uzależnienia zmierza do całkowitego zaprzestania przyjmowania substancji farmakologicznej. Jednakże nagłe odstawienie leku może być niedosłownym szokiem dla organizmu i stanowi duże zagrożenie dla zdrowia i życia. W związku z tym pierwszym krokiem na drodze do wyzdrowienia jest stopniowe zmniejszanie dawki farmaceutyku. Wraz z postępem detoksu lekowego, chory otrzymuje zamiennik, który nie powoduje tak poważnych skutków ubocznych, jak substancja, od której jest uzależniony.

W niektórych przypadkach przy leczeniu uzależnienia konieczne może okazać się zastosowanie kroplówki. Ma to na celu przywrócenie i zachowanie równowagi wodno-elektrolitowej w zniszczonym lekami organizmie. To niezbędne, aby odpowiednio nawodnić komórki i przywrócić ciało do zdrowia.

W żmudnym procesie wyjścia z nałogu konieczne okazuje się wsparcie rodziny. W Vita Libera dbamy o edukację najbliższych osoby uzależnionej.

Co daje detoks lekowy?

Skutecznie przeprowadzony detoks lekowy to początek długotrwałego procesu wychodzenia z nałogu. Po zakończonej detoksykacji pacjent odczuwa wyraźną poprawę samopoczucia i towarzyszy mu lepszy stan fizyczny. Z czasem możliwe staje się normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Należy jednak pamiętać, że detoks lekowy nie kończy procesu leczenia uzależnienia od leków. Kolejnym krokiem jest odbycie psychoterapii indywidualnej lub grupowej. To niezbędne, aby móc spojrzeć na swój problem z innej perspektywy i uświadomić sobie, że boryka się z nim wiele osób.

W Vita Libera przeprowadzamy skuteczny i bezpieczny dla organizmu detoks lekowy. Nasi doświadczeni specjaliści dbają o komfort i intymność każdego z pacjentów. Zapewniamy pełną dyskrecję i profesjonalne podejście do każdego przypadku. Dzięki naszej pracy wolnych od nałogu jest coraz więcej pacjentów. Skontaktuj się z nami już dzisiaj i zadbaj o swoje zdrowie. Gwarantujemy wsparcie, dyskrecję oraz profesjonalne podejście.

Czas trwania detoksykacji organizmu

Osoby długotrwale nadużywające leków zazwyczaj muszą liczyć się z dużym prawdopodobieństwem wysokiego stopnia zatrucia organizmu określoną substancją. W takim przypadku nagłe odstawienie danego farmaceutyku mogłoby poważnie zaszkodzić zdrowiu, a nawet życiu pacjenta borykającego się z problemem uzależnienia. W klinice Vita Libera zdajemy sobie z tego sprawę. Dlatego przy przeprowadzaniu detoksu lekowego staramy się stosować metodę małych kroków. Polega ona na systematycznym zmniejszaniu dawki zażywanego farmaceutyku. Proces ten rozciągnięty jest w czasie. U niektórych osób może on trwać kilka lub kilkanaście dni, a czasem jest on znacznie dłuższy. Lekarze i psychoterapeuci w takich okolicznościach biorą zawsze pod uwagę indywidualne potrzeby chorego cierpiącego na uzależnienie od leków.