Wiele osób, które spożywa codziennie piwo, uważa, że to nie nałóg, a nawet jeśli wypijają za dużo tego trunku, to jest to o wiele bezpieczniejsze niż picie napojów wysokoprocentowych. To błąd! Nadmierne spożywanie piwa jest równie szkodliwe dla organizmu, co alkohole – wino czy wódka. Czy codzienne picie piwa uzależnia? Jakie są skutki uboczne i czy w przypadku uzależnienia konieczny jest detoks? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule. Sprawdź!

 

Picie piwa – czy jest szkodliwe?

To zależy od częstotliwości. Samo picie piwa nie sprawia, że jest się alkoholikiem. Jednak w nadmiarze może prowadzić do nałogu. Spożywanie jakiegokolwiek alkoholu w dużych ilościach nie sprzyja wątrobie. Wszystko za sprawą cukrów prostych, jakie są zawarte w piwie.

Czy codzienne picie piwa może uzależnić?picie-piwa

Osoby, które codziennie piją piwo, nawet nie zdają sobie sprawy, że są narażone na uzależnienie alkoholowe. Skutki tego mogą być podobne do nadmiernego spożywania wina czy wódki. Choć nie jest regułą, że pijąc codziennie piwo, człowiek stanie się alkoholikiem i będzie wymagać detoksu. Każdy organizm jest inny i to, iż niektórzy mogą się uzależnić, nie oznacza, że dotyczy to wszystkich osób pijących. Nie ma „bezpiecznej” dawki napojów procentowych. Każda może być toksyczna dla naszego organizmu, zwłaszcza jeśli pije się codziennie, np. do obiadu czy siedząc przed telewizorem po pracy.

Jedno jest pewne, każdy, kto regularnie spożywa piwo, musi wiedzieć, jakie niesie to ze sobą niebezpieczeństwo. Powinien być gotowy na to, że może popaść w nałóg i się uzależnić.

Ile piw dziennie to alkoholizm?

Tego nigdy nie wiadomo. Zazwyczaj zaczyna się niewinnie. Niby jedno piwko dziennie, potem dwa i nawet się nie zauważa, jak wpada się w pułapkę uzależnienia, z której trudno będzie się samemu wydostać. Standardowo za normę „bezpieczną” przyjmuje się wypicie 2 piw dziennie w tygodniu – z dwoma dniami abstynencji. Warto jednak pamiętać, że niekiedy nawet małe dawki mogą prowadzić do nałogu, np. gdy:

  • obowiązkowo musisz codziennie spożyć kilka piw – odczuwasz przymus sięgnięcia po kolejną puszkę – to znak, że już nie kontrolujesz ilości przyjmowanego alkoholu,
  • Twoja tolerancja na ten trunek z czasem się zwiększyła – teraz potrzebujesz wypić znacznie więcej niż dotychczas,
  • myśli Twoje bardzo często koncentrują się na piciu,
  • szukasz byle okazji do wypicia – każdy pretekst jest dobry – stres, kłopoty w domu lub w pracy, awans albo urodziny, imieniny – swoje lub kogoś z rodziny, kolegów czy bliskich przyjaciół.

Kiedy więc zauważysz u siebie powyższe objawy, koniecznie odstaw piwo, to pierwsze symptomy uzależnienia – niezbędna może okazać się pomoc fachowców.

Jakie są skutki uzależnienia od piwa?

picie-piwaZ uwagi na to, że piwo ma wysoki indeks glikemiczny, negatywnie wpływa na trzustkę, co może powodować mniejsze wydzielanie enzymów trawiennych. Alkohol zaburza też metabolizm tłuszczów, powodując odkładanie się tkanki tłuszczowej – zazwyczaj w okolicach brzucha, tzw. otyłość brzuszna. To z kolei może prowadzić do:

  • nadciśnienia,
  • chorób serca – migotania przedsionków,
  • cukrzycy typu 2,
  • udarów mózgu.

Wszystkie napoje procentowe mają również właściwości moczopędne, co sprzyja odwodnieniu organizmu. Ich nadmierne spożywanie nie jest więc dobrym sposobem na uzupełnienie płynów. Regularne picie piwa może też zwiększać ryzyko miażdżycy, nowotworów wątroby i jelita grubego, a także prowadzić do hiperglikemii. Jest to szczególnie niebezpieczne dla diabetyków.

Uzależnienie od piwa, podobnie jak każdy nałóg, trzeba leczyć. Jeśli potrzebny jest detoks od alkoholu, najbezpieczniej jest, jeśli odbywa się on w specjalistycznym ośrodku. Tam każdy pacjent może liczyć na pomoc. Ważna jest psychoterapia indywidualna oraz grupowa i wsparcie rodziny.

Szukaj pomocy w ośrodku uzależnień

Przyznanie się do uzależnienia alkoholowego – picia za dużych ilości piwa – wymaga odwagi i wewnętrznej siły. Nie każdy jest w stanie sam w sobie je odnaleźć. Dlatego tak ważne jest trzeźwe spojrzenie życzliwych osób na całą sytuację. Nie wiesz, co robić? Najlepiej poszukaj profesjonalnej pomocy w ośrodku odwykowym, takim jak np. Vita Libera, gdzie można skorzystać ze wsparcia specjalistów – przejść detoks i poddać się różnym formom terapii.

Może Cię też zainteresować: