Odtrucie alkoholowe

Odtrucie alkoholowe – Odtruwanie alkoholowe Warszawa

Do naszego ośrodka w Warszawie na odtrucie alkoholowe zgłasza się bardzo duża liczba osób. Alkoholizm jest bowiem najczęstszą formą uzależnienia, która według statystyk dotyczy niemal 4,5% Polaków powyżej 15. roku życia. Jest to nałóg, który stopniowo niszczy zdrowie oraz życie osobiste i zawodowe.OdtruwanieDetoks alkoholowy jest zazwyczaj pierwszym krokiem do podjęcia walki z chorobą, aby przerwać ten groźny ciąg. Oprócz tego często przeprowadza się go u osób jeszcze nieuzależnionych, a jedynie potrzebujących pomocy po incydentalnym zatruciu alkoholem.

Na czym polega odtrucie alkoholowe?

Zarówno długotrwałe picie alkoholu (tzw. ciąg), jak i jego jednorazowe spożycie w zbyt dużej ilości prowadzi do nagromadzenia się w ciele człowieka toksyn, które negatywnie wpływają na zdrowie. Zaburzona zostaje gospodarka elektrolitowa, następuje silne odwodnienie organizmu i dochodzi do nieprawidłowego funkcjonowania poszczególnych narządów, w tym nawet ich uszkodzenia. Niestety w wielu przypadkach zatrucie może również stanowić zagrożenie dla życia. Dlatego staje się odtruwanie organizmu.

Warto skonsultować się z lekarzem w następujących przypadkach, gdy osoba;

  •  uzależniona piła przez długi okres.
  • jest niedożywiona, osłabiona, odwodniona,
  • spożywanie alkoholu było łączone z narkotykami.
  • istnieją dodatkowe schorzenia psychiczne lub somatyczne.

Specjalista, przeprowadzając badanie pacjenta, ocenia jego stan i może zdecydować o skierowaniu go do specjalistycznego oddziału szpitalnego na odtruwanie alkoholowe. Jego zadaniem jest jak najszybsze i najbezpieczniejsze złagodzenie fizyczno-psychicznych konsekwencji odstawienia „napojów wyskokowych”. Detoksykacja odbywa się w warunkach całodobowej opieki medycznej. W niektórych sytuacjach może być konieczne zastosowanie leków farmakologicznych o działaniu uspokajającym, nasennym, antydepresyjnym. Dodatkowo pacjent otrzymuje glukozę z witaminami, antybiotyki, płyny w celu uzupełnienia nawodnienia oraz elektrolity ustrojowe.

Odtruwanie alkoholowe ma na celu usunięcie szkodliwych substancji i toksyn z organizmu poprzez ich naturalne wydalenie. Jest to możliwe wyłącznie wskutek zachowania przez odpowiedni czas całkowitej abstynencji (zwykle przez co najmniej kilka dni). Konieczne jest również nawadnianie oraz uzupełnianie elektrolitów i innych substancji niezbędnych do prawidłowej pracy organizmu.

Kiedy konieczne jest odtruwanie alkoholowe?

Detoksykacja alkoholowa ratuje zdrowie i życie, a do tego jest pierwszym ważnym etapem leczenia uzależnienia. Z tego względu jej przeprowadzenie jest wskazane w kilku przypadkach:

  • gdy konieczne jest oczyszczenie organizmu z toksyn po zatruciu alkoholem,
  • w celu przerwania ciągu alkoholowego u osób uzależnionych,
  • przed rozpoczęciem terapii odwykowej.

We wszystkich tych sytuacjach odtrucie ma na celu całkowite pozbycie się szkodliwych substancji z organizmu, a w konsekwencji do przywrócenia jego równowagi. W przypadku osób uzależnionych chodzi również o odpowiednie przygotowanie ich kondycji fizycznej do dalszej walki z nałogiem.

Odtruwanie alkoholowe może zostać przeprowadzone w domu lub w specjalistycznym ośrodku leczenia uzależnień i placówce odwykowej. Pacjenci otrzymują wsparcie i niezbędną wiedzę, która może pomóc im radzić sobie z chorobą. Dodatkowo istnieje możliwość korzystania z terapii indywidualnej lub grupowej. Szczególnie ważną rolę odgrywają również grupy Anonimowych Alkoholików (AA), Dorosłych Dzieci Alkoholików (DDA).

Otrzymując wsparcie ze strony pracujących w tych instytucjach terapeutów, zdecydowana większość osób, będących po odtruwaniu i detoksykacji zaczyna w normalny sposób funkcjonować w społeczeństwie.

Czym jest AZA – Alkoholowy Zespół Abstynencyjny?

W przypadku wielu osób uzależnionych nagłe i całkowite odstawienie alkoholu okazuje się bardzo trudne. Przyzwyczajony do tej substancji organizm już w ciągu kilku godzin od rozpoczęcia abstynencji może zacząć bardzo gwałtownie reagować, dając nieprzyjemne dolegliwości, z których część może być nawet niebezpieczna dla pacjenta. Do najczęściej występujących objawów tzw. Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego wymagającego odtruwania i detoksu zaliczyć należy:

  • bóle brzucha, wymioty, nudności, biegunka,
  • bóle głowy,
  • stany depresyjne i lękowe,
  • bezsenność,
  • uczucie niepokoju i rozdrażnienia,
  • napady agresji,
  • nadmierne poty,
  • zaburzenia rytmu serca i poziomu ciśnienia krwi,
  • drgawki,
  • halucynacje,
  • omdlenia,
  • napady padaczkowe.

Występowanie powyższych objawów zależy od stanu zdrowia pacjenta, ilości spożytego alkoholu, czy też stopnia zaawansowania nałogu.

Zadzwoń teraz: +48 538 455 505

Kiedy odtruwanie alkoholowe wymaga pomocy lekarskiej?

W przypadku osób nieuzależnionych odtrucie alkoholowe można przeprowadzić w warunkach ambulatoryjnych, czyli po prostu w domu. Wystarczy, by pacjent był otoczony opieką bliskich mu osób, wspierających go podczas detoksu i odtruwania organizmu, które polega np. na podawaniu płynów, dbaniu o wartościową dietę i baczną obserwację samopoczucia. Niestety osoby dotknięte nałogiem zazwyczaj wymagają pomocy specjalisty ze względu na opisany wyżej Alkoholowy Zespół Abstynencyjny. Pojawienie się objawów AZA zwykle wywołuje u nich automatyczną chęć spożycia kolejnej dawki trunku w celu złagodzenia dolegliwości. Spożycie nawet niewielkiej jego ilości niestety uniemożliwia detoksykację organizmu, a tym bardziej przerwanie ciągu alkoholowego i rozpoczęcie odwyku.

Właśnie dlatego profesjonalny detoks przeprowadzany jest w szpitalach lub specjalistycznych ośrodkach, gdzie chorzy nie mają dostępu do napojów „wyskokowych”. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego odtruwanie alkoholowe powinno się przeprowadzać pod kontrolą specjalistów.

Niestety niektóre z dolegliwości związanych z AZA są niebezpieczne zarówno dla zdrowia, jak i życia. Napady padaczkowe, zaburzenia rytmu serca, czy psychiczne często wymagają interwencji lekarskiej i podania silnych środków farmakologicznych, co w warunkach domowych jest po prostu niemożliwe lub może być przeprowadzone zbyt późno.

Jak przebiega detoks alkoholowy w ośrodku w Warszawie?

Do naszej kliniki leczenia uzależnień Vita Libera na terenie Warszawy zapraszamy wszystkie osoby, które chcą przeprowadzić odtrucie alkoholowe jak i detoks alkoholowy. Proces ten odbywa się u nas pod kontrolą specjalistów, którzy otaczają pacjentów opieką od samego początku, by cały zabieg odbył się w sposób dla nich bezpieczny i komfortowy oraz zakończył się sukcesem.

Nasza pomoc koncentruje się na indywidualnym podejściu do pacjenta i obejmuje następujące działania w procesie odtruwania:

  • ocenę stanu zdrowia i stopnia zatrucia alkoholem – w razie konieczności przeprowadzamy szczegółowe badania diagnostyczne, aby rozpoznać czynniki ryzyka wystąpienia powikłań detoksu,
  • badanie kondycji psychicznej w celu ustalenia najlepszych metod pomocy psychologicznej i ewentualnego zastosowania środków farmakologicznych,
  • podawanie leków łagodzących fizyczne i psychiczne objawy np. środki uspokajające lub nasenne,
  • nawadnianie organizmu i zastosowanie odpowiedniej diety, co sprzyja odtruwaniu organizmu ze szkodliwych substancji,
  • uzupełnianie elektrolitów oraz witamin przyśpieszających regenerację organizmu i przywrócenie mu równowagi,
  • bieżące monitorowanie stanu psychofizycznego pacjenta.

Bardzo duże znaczenie dla prawidłowego przebiegu procesu odtruwania alkoholowego mają warunki, w jakich się on odbywa. Właśnie dlatego goście naszej kliniki podczas detoksu alkoholowego mają do dyspozycji komfortowe oddzielone miejsca w wydzielonej części budynku, w których mogą liczyć na spokój, ciszę oraz pełną dyskrecję, a także pomoc wykwalifikowanego personelu, który monitoruje stan podopiecznych przez całą dobę.

Jak wygląda dalsza terapia uzależnienia po odtruciu?

Usunięcie alkoholu i toksyn z organizmu pozwala odzyskać dobre samopoczucie, a także wyeliminować uczucie fizycznego przymusu sięgania po kolejne dawki trunków. Jest to więc najlepszy moment na to, by podjąć walkę z psychicznym uzależnieniem. Samodzielne wytrwanie w trzeźwości jest bardzo trudne, dlatego konieczne jest podjęcie terapii odwykowej, która znacznie zwiększa szanse na pozbycie się nałogu.

W naszej klinice osoby uzależnione mogą liczyć nie tylko na profesjonalne przeprowadzenie odtruwania alkoholowego, ale także na kurację odwykową. Terapia jest długotrwała i zawsze dostosowana do potrzeb pacjenta. Zwykle polega ona na prowadzeniu zajęć grupowych i indywidualnych z psychoterapeutą. Dla uzyskania najlepszych efektów opieką otaczamy także rodziny i bliskich osób uzależnionych, które potrzebują wsparcia oraz nauczenia się odpowiedniego postępowania wobec osoby walczącej z nałogiem. Stosujemy wiele nowoczesnych i skutecznych metod terapeutycznych zarówno podczas samego odwyku, jak i po zakończeniu odtruwania w celu zapobiegania nawrotom choroby. Wszystko po to, by zmaksymalizować szanse na całkowite wyleczenie z uzależnienia.

Może Cię też zainteresować: