Dyskusja na temat legalizacji tzw. miękkich narkotyków, takich jak np. marihuana, trwa w wielu krajach od dłuższego czasu. Czy faktycznie są one bezpieczne? W którym momencie rekreacyjne zażywanie używek zamienia się w nałóg? Zobacz, co na ten temat mówią eksperci z ośrodka leczenia uzależnień Vita Libera.

Co kryje się pod pojęciem narkotyki rekreacyjne?

Inna ich nazwa to narkotyki klubowe – club drug. Pod tym pojęciem kryją się środki psychoaktywne, które zażywane są w celu:

  • poprawy samopoczucia – rozluźnienia, poczucia się lepiej,
  • wywołania pozytywnych emocji,
  • spowodowania odurzenia, pod którego wpływem zwiększa się pewność siebie i odczuwane są „lepsze” wrażenia.

Narkotyki rekreacyjne są najczęściej zażywane na różnego rodzaju spotkaniach towarzyskich, imprezach organizowanych w klubach czy dyskotekach. Nazwa ta jednak jest myląca i wprowadzona, żeby w świadomości młodych ludzie złagodzić negatywny obraz środków psychoaktywnych. Są równie groźne, jak narkotyki twarde. Młodzi ludzie nie są tego świadomi i często nie zdają sobie sprawy, że ich zażywanie może spowodować uzależnienie.

Rekreacyjne zażywanie narkotyków – jaki ma wpływ na organizm?

Nie ma bezpiecznych narkotyków, a te zażywne rekreacyjnie są najczęściej mieszaniną różnych niebezpiecznych specyfików, równie szkodliwych, zarówno dla ciała, jak i psychiki. Szczególnie jeśli robi to młody człowiek. Najbardziej niebezpieczne jest długotrwale przyjmowanie środków psychoaktywnych. Jednak zażywanie ich okazjonalnie również nie pozostaje obojętne dla organizmu i może prowadzić do nałogu. Ryzyko uzależnienia od narkotyków rośnie z każdym takim doraźnym epizodem psychotycznym.

Na rynek wprowadzane są ciągle nowe substancje, które powodują coraz silniejsze i dłuższe pobudzenie. Skutki ich działania mogą powodować wzrost ryzyka wystąpienia np. schizofrenii w życiu dorosłym.

uzywki

Pod nazwą narkotyki rekreacyjne kryją się groźne dla zdrowia i życia specyfiki, takie jak np.:

  • Ecstasy – MDMA – półsyntetyczna substancja psychoaktywna. Wykazuje działanie relaksujące i poprawiające krótkotrwale nastrój. Nienaturalnie wzmaga aktywność i skłonność do urojeń,
  • kwas y-hydroksymasłowy – GHB – może wywoływać stan częściowej lub całkowitej utraty przytomności i niezdolności do podejmowania decyzji – niekiedy też okresową utratę pamięci. Długotrwałe jego zażywanie często prowadzi do uzależnienia,
  • ketamina – substancja psychoaktywna – narkotyk – wykazuje działanie halucynogenne,
  • metamfetamina – pobudza psychoruchowo i seksualnie.

U osób uzależnionych, które eksperymentowały z różnymi środkami i stosowały je notorycznie, może to powodować z czasem zaburzenia psychiczne, m.in. depresję czy próby samobójcze. Wyjście z nałogu jest bardzo trudne. Pomoc można uzyskać w ośrodku leczenia uzależnień Vita Libera. Tam osoba uzależniona przechodzi detoksykację i uczestniczy w psychoterapii.

Kiedy rekreacyjne zażywanie narkotyków przeradza się w nałóg?

Granica jest bardzo cienka, zwłaszcza gdy młodzi ludzie eksperymentują z używkami i mieszają ze sobą różne substancje – alkohol, papierosy, marihuanę, Ecstasy. To może wywoływać liczne problemy zdrowotne i prowadzić do nałogu.

Im młodszy człowiek stosuje środki psychoaktywne, tym ryzyko uzależnienia od narkotyków rośnie. Zwykle zaczyna się od zażywania okazjonalnego podczas spotkań ze znajomymi. Często prowadzi to do regularnego stosowania i nieodpartej chęci przyjmowania środków, które pozwalają się odprężyć, poprawić nastrój. To już uzależnienie, które powoduje, że gdy tylko próbuje się odstawić substancję psychoaktywną, organizm źle reaguje – mogą pojawić się takie objawy jak:

uzaleznienie

  • bóle głowy,
  • złe samopoczucie,
  • ataki agresji.

Samemu trudno sobie z tym poradzić. Warto sięgnąć po fachową pomoc. Niekiedy jedyną drogą do wyjścia z nałogu może być odtrucie organizmu i psychoterapia w specjalistycznym ośrodku leczenia uzależnień, takim jak Vita Libera.

Leczenie uzależnień w ośrodku Vita Libera

Według badań, prowadzonych przez Kantar Polska na zlecenie Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, najczęściej zażywanym narkotykiem jest marihuana. Do jej przyjmowania przyznało się blisko 8% ankietowanych w wieku 15-34 lata. Dostać się w szpony uzależnienia od środków psychoaktywnych jest dosyć łatwo, ale aby z nich wyjść, trzeba pokonać długą drogę. Pomoc oferuje między innymi prywatny ośrodek leczenia uzależnień Vita Libera w Warszawie. Można tam przejść detoks i odwyk pod okiem specjalistów, a także wziąć udział w terapii indywidualnej oraz grupowej. W razie pytań serdecznie zapraszamy do kontaktu.