Tylko osoby, którym nie wyszło w życiu, są alkoholikami. Napoje procentowe wyłącznie w weekendy to nie alkoholizm. Uzależnienie od alkoholu się dziedziczy. Osoby w nałogu same mogą przestać pić, detoks jest im niepotrzebny… Ile razy słyszeliśmy takie stereotypy albo sami je powtarzaliśmy? Ile jest w nich prawdy? Odpowiadamy – przeczytaj nasz artykuł i usystematyzuj swoją wiedzę.

Tylko osoby, którym nie wyszło w życiu, są alkoholikami

Są zaniedbani, często brudni i z zarostem na twarzy, a do tego zataczają się i sypiają na ławce w parku lub w melinie… To mit! Wśród osób dotkniętych alkoholizmem jest wiele takich, którym życie ułożyło się po ich myśli – są szczęśliwe, wykształcone i zadbane. Nierzadko odniosły sukces zawodowy i mają wysoki status społeczny. One po prostu nie potrafią poradzić sobie z problemami życia codziennego. O takich osobach trudno nawet pomyśleć, że nadużywają alkoholu, nie pasują do stereotypowego opisu alkoholika. Tymczasem gdyby nie ukrywały swojego nałogu – nie bagatelizowałyby problemu i na czas zgłosiły się do ośrodka uzależnień, a tam przeszły detoks i terapię indywidualną oraz grupową, ich życie mogłoby być dużo lepsze.

stereotypy-alkoholizm

Alkohol tylko w weekendy? To nie alkoholizm!

Zdaniem niektórych osób picie okazjonalne w weekendy to nie alkoholizm, bo alkoholik upija się codziennie i musi ciągle być w stanie odurzenia. To stereotyp. „Weekendowi alkoholicy”:

  • często nie dopuszczają do siebie myśli, że są uzależnieni i potrzebują profesjonalnej pomocy, aby skończyć z nałogiem,
  • doskonale się maskują przed najbliższymi i znajomymi,
  • kiedy pracują – nie piją, ale w każdy weekend i wolny dzień od pracy – się upijają,
  • są wręcz przekonani, że okazjonalne spożywanie napojów procentowych nie jest groźne.

Takie picie tylko w weekendy może trwać przez wiele lat i nikt z otoczenia nawet się nie domyśla, że osoba jest dotknięta alkoholizmem i powinna poddać się detoksowi oraz terapii w ośrodku uzależnień. Niekiedy okazjonalne spożywanie alkoholu może przerodzić się w picie nałogowe – codzienne. Dlatego nie warto bagatelizować problemu i przyznać przed samym sobą, że potrzebuje się specjalistycznej pomocy.

Uzależnienie od alkoholu się dziedziczy

Na ten moment nie ma na to dowodów naukowych, choć badania w tym kierunku wciąż trwają. Niewątpliwie jednak codzienne picie i awantury w domu rodzinnym na pewno nie są obojętne dla prawidłowego rozwoju dziecka. Niekiedy może ono popaść w alkoholizm, powielająctaki modelu życia, ale nie jest to skutkiem dziedziczenia, a wychowania i modelowania.

Z problemem alkoholizmu mogą zmagać się dorosłe dzieci alkoholików – DDA. Dorastały one w trudnych warunkach, mają problemy emocjonalne i często powielają model rodziny, w jakiej się wychowywały. Brak im odpowiedniego procesu socjalizacji – nabywania właściwego systemu wartości, norm oraz wzorów zachowań. Dlatego powinny one otrzymać psychologiczne wsparcie. Razem z leczeniem alkoholika w ośrodku uzależnień, także jego rodzina powinna uczestniczyć w terapii.

stereotypt-alkoholizm

Alkoholik w każdym momencie może przestać pić

To nieprawda. Stereotypem jest przekonanie, że pije on z własnego wyboru i tylko od niego zależy, kiedy z tym skończy. Alkoholizm to choroba, a osoba, która na nią cierpi, sama sobie nie poradzi. Silna wola jest niezbędna do zaprzestania picia, ale nie wystarczy. Leczenie uzależnienia jest procesem złożonym i długotrwałym. Bez pomocy specjalistów – lekarzy, psychoterapeutów i psychologów alkoholik nie jest w stanie sam wyjść z nałogu. Ważną rolę odgrywają detoks, terapia indywidualna i grupowa, wsparcie psychologiczne, a także pomoc rodziny i najbliższych. Odwyk w ośrodku uzależnień to jedna z metod terapii alkoholizmu.

Uzależnienie od alkoholu? Sprawdź, jak wygląda pomoc w ośrodku Vita Libera

Stereotypów dotyczących alkoholizmu jest wiele. Najgorsze jednak jest przekonanie, że przyznanie się do uzależnienia to powód do wstydu. To nieprawda, życiową porażką jest trwanie w nałogu. Dlatego nie wstydź się szukać pomocy dla siebie lub kogoś bliskiego. Detoks i odwyk alkoholowy budzą u wielu pacjentów lęk. Niepotrzebnie! To pierwszy krok na drodze do życia w trzeźwości i najlepszy moment na rozpoczęcie terapii grupowej lub indywidualnej. Aby rozpocząć leczenie w ośrodku uzależnień Vita Libera, nie jest wymagane żadne skierowanie, wystarczy chęć zerwania z nałogiem. Chcesz dowiedzieć się więcej, przyjdź lub zadzwoń. Jesteśmy do Twojej dyspozycji.