Długotrwałe spożywanienapojów procentowych może prowadzićdo uzależnieniai wielu powikłań. Jednym ze schorzeń przewlekłych, które mogą towarzyszyćalkoholizmowi, jest polineuropatia – zaburzenia nerwów obwodowych. Czym dokładnie objawia się ta choroba i jakie są rokowania, co do jej leczenia? Czy wystarczy przestać pić, aby układ nerwowy się zregenerował i zaczął funkcjonować prawidłowo? Sprawdź, co na ten temat mówią eksperci Vita Libera – prywatnego ośrodka uzależnień.

Czym jest polineuropatia?

To grupa zaburzeń nerwów obwodowych – włókien czuciowych, zmysłowych, ruchowych i wegetatywnych. Na skutek nałogowego picia alkoholu może dojść do uszkodzenia układu nerwowego. W krwiobiegu osoby nadużywającej napoje procentowe gromadzi się nadmierna ilość toksyn, a w szczególności aldehydu octowego. Stanowi to duże zagrożenie dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Do wystąpienia polineuropatii mogą przyczyniać się także choroby współistniejące. Jakie jeszcze są przyczyny i objawy tego schorzenia i jak je leczyć? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu.

polineuropatia-alkoholizm

Jakie są przyczyny polineuropatii?

Szacuje się, że na polineuropatię cierpi około 10 do 30% osób dotkniętych alkoholizmem, i to oni są w największej grupie ryzyka. Wśród innych przyczyn zaburzeń nerwów obwodowych wymienia się najczęściej między innymi:

  • choroby genetyczne i współistniejące – takie jak np. cukrzyca, miażdżyca czy borelioza,
  • schorzenia endokrynologiczne – niedoczynność tarczycy, choroba Hashimoto czy guzy przysadki,
  • niedożywienie,
  • niedobór witamin – zwłaszcza z grupy B,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • działanie toksyn, np. aldehydu octowego, który jest pochodną alkoholu – niszczy zdrowe komórki nerwowe.

Jakie są objawy polineuropatii?

Choroba ta ma charakter postępujący i związana jest z czasem trwania alkoholizmu. Im dłuższy ciąg, tym objawy się nasilają. Rozpoznanie polineuropatii nie jest proste, ponieważ daje ona różne objawy i ma rozmaite fazy:

  • początkowo pojawia się pieczenie w dalszych częściach kończyn dolnych lub górnych – stopach i dłoniach,
  • z czasem mrowienie występuje w częściach ciała zlokalizowanych bliżej tułowia – ramionach, udach,
  • następnie do tych objawów dołączają inne, takie jak: osłabienie czucia głębokiego oraz siły mięśniowej czy też dolegliwości bólowe w obrębie kończyn, a także podatność skóry na zakażenia – owrzodzenia, długotrwała chrypka czy obniżenie barwy głosu.

W przypadku gdy polineuropatia dotyczy również włókien autonomicznych – unerwiających narządy głowy, szyi, jamy brzusznej czy miednicy, u alkoholika można zaobserwować skoki ciśnienia tętniczego, zaburzenia rytmu serca, zaparcia, biegunki czy nasiloną potliwość dłoni i stóp.

polineuropatia

Jak leczyć polineuropatię alkoholową?

Podstawą terapii jest łagodzenie objawów bólowych i neurologicznych. Sposób postępowania i ewentualne wdrożenie leczenia farmakologicznego powinny być skonsultowane z lekarzem specjalistą i odbywać się pod jego ścisłą kontrolą. Kluczową rolę odgrywa także stosowanie pełnowartościowej diety – dostarczanie witamin – zwłaszcza z grupy B i minerałów. Niekiedy niezbędna jest też rehabilitacja, gdy pojawiają się zaniki mięśni czy niedowłady kończyn.

Warunkiem leczenia polineuropatii jest zachowanie całkowitej abstynencji alkoholowej. Dlatego konieczne mogą okazać się detoksykacja i terapia – indywidualna oraz grupowa pod kierunkiem psychoterapeutów i psychologów. Odtrucie alkoholowe najlepiej przechodzić w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień. Jednym z takich miejsc jest Vita Libera – prywatny ośrodek odwykowy w Warszawie, który specjalizuje się w pomocy osobom dotkniętym alkoholizmem, a także zmagającym się z innymi nałogami.

Zgłoś się do ośrodka Vita Libera po więcej informacji i pomoc

Coraz więcej młodych ludzi sięga po napoje procentowe i nawet nie zdaje sobie sprawy, jak podstępną chorobą jest alkoholizm. Częste picie – trwające tygodniami, a nawet latami – prowadzi do uzależnienia i nieodwracalnych zmian w mózgu. Choć rokowania, co do cofnięcia się polineuropatii są dobre, nie należy bagatelizować jej pierwszych objawów. Szybka diagnoza i podjęcie terapii mogą zahamować proces jej rozwoju. Leczenie jest trudne i długotrwałe. Możliwe jest jedynie przy zaprzestaniu picia. Konieczne mogą okazać się detoks pod opieką specjalistów i wielotorowa terapia. Nie wiesz, od czego zacząć? Zgłoś się do ośrodka Vita Libera po więcej informacji i pomoc. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania.