Często mówi się, że alkoholicy, lekomani, narkomani czy hazardziści nie dopuszczają do siebie myśli, że mają problem. Wydaje im się, że świetnie sobie radzą z nałogiem. Tymczasem oszukują siebie i bliskich. Jednak czy wiesz, jak się należy zachować, gdy osoba uzależniona prosi Cię o pomoc? Znasz adres ośrodka, gdzie zainteresowani otrzymają wsparcie, przejdą detoks i kilkutygodniowy odwyk? Nie? Zobacz, co możesz zrobić i zacznij działać!

 

Świadomość problemu to pierwszy krok do nowego życia

Uzależnienie, niezależnie, czy dotyczy alkoholu, narkomanii, seksoholizmu, czy hazardu zawsze jest procesem psychicznym. Skutki w każdym przypadku mogą być równie niebezpieczne. Gdy nadchodzi przebudzenie, chory powinien wyzbyć się poczucia wstydu i przyznać do nałogu, przełamać tę trudną barierę i zdobyć się na szczerość przede wszystkim przed samym sobą. Świadomość problemu to pierwszy krok do nowego życia. Następny – to szukanie rozwiązania i prośba o pomoc w odzyskaniu równowagi i sensy życia. Odwyk w zamkniętym ośrodku i detoksykacja oraz psychoterapia to często jedyne rozwiązanie na wyjście z nałogu.rozmowa-osoba-uzaleznionej

W jaki sposób możesz pomóc osobie uzależnionej?

Zazwyczaj rozmowa z uzależnionym, który nie dopuszcza do siebie myśli o nałogu, kończy się irytacją i często kłótnią. Nie przyjmuje on do wiadomości, że ma problem i potrzebuje wsparcia. Dlatego, jeśli taka osoba prosi Cię o pomoc, wysłuchaj jej – bądź przy tym dyskretny i taktowny. W wielu przypadkach alkoholizmu, lekomanii czy narkomanii niezbędne jest specjalistyczne leczenie w zamkniętym ośrodku uzależnień. Twoim zadaniem jest takie poprowadzenie rozmowy, aby nakłonić bliską osobę do leczenia.

Terapia i odwyk w specjalistycznym ośrodku to najlepsze rozwiązanie. Tam osoba w nałogu otrzyma kompleksową pomoc. Najpierw musi przejść detoksykację. Dla wielu pacjentów może to być nie lada wyzwanie – budzi strach i lęk przed abstynencją i kilkutygodniową rozłąką z rodziną. Kolejnym etapem po odtruciu jest ciężka praca ze specjalistami od psychoterapii. Programy leczenia obejmują zajęcia indywidualne i grupowe.

Rozmowa i nieustanne wsparcie osoby uzależnionej

Czasem jest to trudne, bo trzeba ważyć słowa i dobrze dobierać argumenty. Do takiej rozmowy musisz się odpowiednio przygotować. Dokładnie przeanalizuj, co możesz zrobić. Znajdź informacje o konkretnym uzależnieniu – od alkoholu, hazardu, seksu czy narkomanii – o sposobach leczenia, odwyku oraz detoksykacji. Ważne jest uświadomienie bliskiej osobie, jak nałóg wpływa na jej zdrowie i relacje z otoczeniem – z:

  • najbliższymi – żoną, dziećmi i dalszą rodziną,
  • szefem i współpracownikami,
  • sąsiadami.

Musi też paść temat konkretnych działań, które trzeba podjąć, aby mieć szansę na wyjście z nałogu. Podczas dialogu nie podnoś głosu i nie denerwuj się – tylko spokój i opanowanie mogą zapobiec kłótni. Szczera rozmowa i nieustanne wsparcie to ważny krok, aby pomóc uzależnionemu w podjęciu decyzji o odwyku i detoksie w zamkniętym ośrodku. Pamiętaj, on sam musi tego chcieć, bo tylko wtedy ma realne szanse na sukces.

Jak pomóc osobie uzależnionej?

Przede wszystkim chory musi być przekonany, że naprawdę chce wyjść z nałogu i jest gotowy na detoks. Podczas rozmowy z Tobą powinien być trzeźwy i nie być pod wpływem innych środków ograniczających jego świadomość, a Ty:

  • bądź dla niego wsparciem,
  • okazuj mu życzliwość i zrozumienie,
  • rozmawiaj z nim o jego nałogu, obawach i lękach,
  • uświadamiaj, na czym polega jego problem i jak można z nim walczyć,
  • zachęcaj do podjęcia decyzji o detoksykacji i odwyku, a także psychoterapii.

terapia-uzaleznieniaPodpowiedz, że fachową pomoc może otrzymać w specjalistycznym ośrodku leczenia uzależnień. Motywuj go do podjęcia zmian w życiu. Nakłaniając do walki z uzależnieniem, zapewniaj, że może wyjść z niej zwycięsko i prowadzić normalne życie w trzeźwości.

Ośrodek Vita Libera dla osób uzależnionych

Pomoc osobie w nałogu jest możliwa, ale bez profesjonalnego wsparcia się nie uda. Dlatego najlepsze, co możesz zrobić, to przekonać ją, aby zdecydowała się na detoks i odwyk w prywatnym ośrodku, takim jak Vita Libera. Tam wszyscy uzależnieni mogą poddać się leczeniu pod okiem specjalistów – pierwszy etap trwa około 6 tygodni. Aby rozpocząć terapię, nie jest potrzebne żadne skierowanie. Masz pytania, skontaktuj się z nami, chętnie na nie odpowiemy i udzielimy szczegółowych informacji.