Życie pod jednym dachem z osobą dotkniętą alkoholizmem jest nie do wytrzymania. W domu często dochodzi do przemocy. Alkoholik niejednokrotnie bawi się uczuciami bliskich, okłamuje ich, a nawet szantażuje. Dlaczego uzależniony korzysta z takich form manipulacji? Kiedy niezbędna może okazać się terapia uzależnień i detoks? Sprawdź, co na ten temat mówią eksperci.

W jaki sposób rozpoznać manipulacje alkoholika?

Alkoholizm wyzwala w uzależnionym mechanizm iluzji i zaprzeczenia. Osoba nadużywająca napojów procentowych wypiera ze swojej świadomości fakt, że jest alkoholikiem. Uważa, że nie ma żadnego problemu i wszystko jest pod jej kontrolą. W każdej chwili może przestać pić. Tymczasem fakty są zupełnie inne. Zawsze znajdzie się powód do picia. Czasami jest to byle pretekst, np. udany dzień w pracy, imieniny czy urodziny kolegi, a nawet dobra ocena dziecka. Alkoholik zaczyna kłamać i manipulować, mówi, że jest trzeźwy, nic nie pił, zaniża ilość wypitego alkoholu, używa przy tym pieszczotliwych zdrobnień, bagatelizując problem.

alkoholizm

Dlaczego niepijący alkoholik kłamie i manipuluje?

Alkoholikiem jest się przez całe życie. Dlatego rodzina niepijącego alkoholika musi bardzo uważać, na jego zachowania. Za każdym razem, gdy tylko rozmowa schodzi na temat alkoholizmu, kłamstw i manipulacji, ten próbuje zmieniać temat. Częściowo winę za taki stan rzeczy ponoszą bliscy osoby uzależnionej. Starając się ją chronić, nierzadko nieświadomie stwarzają jej warunki do picia i kłamstw:

  • wyręczają w codziennych obowiązkach,
  • załatwiają zwolnienia lekarskie,
  • udzielają drobnych pożyczek, które i tak po kryjomu przeznaczane są na alkohol.

Alkoholik potrafi być naprawdę miłym człowiekiem – dba o najbliższych, chodzi na rodzinne spacery, przyrządza pyszne obiady i bawi się z dziećmi. Doskonale się przy tym maskuje. Nad jego umysłem i stanem emocjonalnym kontrolę przejmuje choroba. Tylko profesjonalna terapia uzależnień i detoks mogą mu pomóc. Jednak to uzależniony sam musi zdać sobie sprawę z nałogu i wyrazić chęć podjęcia leczenia.

Dlaczego alkoholik szantażuje najbliższych?

Kiedy rodzina ma dość jego alkoholizmu, agresji, obietnic poprawy, ten w obawie, że najbliżsi go opuszczą, zaczyna stosować szantaż emocjonalny. Rodzina ponownie daje się nabrać i poddaje się manipulacji. Alkoholik otrzymuje kolejną szansę, ale znów nie wywiązuje się z danego słowa – kłamie i obiecuje poprawę. Wszyscy mają w końcu dość jego manipulacji i zapewniają, że tym razem naprawdę odchodzą. Wtedy sięga on po sprawdzoną broń – szantaż. Po raz kolejny obiecuje, że zerwie z nałogiem, ale twierdzi też, że gdy najbliżsi go opuszczą:

  • popadnie w głębszy alkoholizm,
  • sam sobie nie poradzi z uzależnieniem,
  • zrobi sobie krzywdę, gdyż życie bez rodziny nie ma sensu.

Najgorsze jest to, że alkoholik wierzy w to, co mówi. Jednak nie tędy droga. Tylko szczera rozmowa o problemie i sposobach terapii uzależnień mogą przynieść spodziewane efekty.

alkoholizm

Jak radzić sobie z manipulującym alkoholikiem?

Przede wszystkim musisz zdać sobie sprawę z tego, że osoba dotknięta alkoholizmem nie kłamie i nie manipuluje Tobą z wyrachowania. Ona naprawdę wierzy w to, co mówi. Zatraciła kontrolę nie tylko nad swoimi zachowaniami, ale też nad tym, co ma do powiedzenia. Jednak nie usprawiedliwiaj wszystkich zachowań alkoholika, gdyż może on to wykorzystać przeciwko Tobie. Będzie próbował odwrócić uwagę od problemu i zacznie Tobą manipulować. Musisz z nim szczerze porozmawiać o problemie alkoholowym, detoksie i terapii – bez stawiania granic i wymuszania obietnic. Uzależniony sam musi chcieć skorzystać z profesjonalnej pomocy. W ośrodku leczenia uzależnień wsparcie znajdą nie tylko osoby w nałogu, ale także ich rodziny.

Bliska osoba potrzebuje pomocy w uzależnieniu? Wesprzyj ją w leczeniu, kierując do ośrodka uzależnień

Niektóre osoby dotknięte alkoholizmem chciałyby przestać pić, ale sama myśl o detoksie i odwyku je przeraża. Boją się długotrwałej izolacji, rozłąki z rodziną czy nieprzychylnych ocen znajomych oraz sąsiadów. Dlatego zapewnij bliską osobę, że jeśli podejmie leczenie, ma Twoje bezwarunkowe wsparcie. Może to pomóc jej w podjęciu decyzji o zgłoszeniu się do ośrodka terapeutycznego, takiego jak Vita Libera. Tam chętni mogą przejść odtrucie organizmu i terapię uzależnień – grupową i indywidualną. W razie pytań jesteśmy do Twojej dyspozycji.