Lekomania, czyli uzależnienie od leków, jest dzisiaj bardzo powszechnym problemem, który jednocześnie jest często lekceważony. Tymczasem nadmierne i niekontrolowane zażywanie lekarstw wymaga takiego samego leczenia jak narkomania czy alkoholizm. Nasz ośrodek odwykowy Vitalibera zajmuje się terapią osób borykających się z lekozależnością. Dowiedz się, jaką pomoc oferujemy osobom uzależnionym.

Detoksykacja lekowa – co musisz wiedzieć?

Jak sama nazwa wskazuje, uzależnienie od leków związane jest z nadmiernym przyjmowaniem lekarstw – najczęściej nasennych, uspokajających, psychotropowych lub przeciwbólowych. Wiele z nich zawiera substancje o działaniu podobnym do narkotyków np. barbiturany, opioidy, czy benzodiazepiny. Ich długotrwałe przyjmowanie powoduje uzależnienie psychiczne i fizyczne – chory nie potrafi funkcjonować bez zażycia kolejnej dawki. Niedostarczenie jej do organizmu powoduje tzw. zespół abstynencki podobny jak po odstawieniu alkoholu przez alkoholika. Objawia się przykrymi dolegliwościami w postaci nerwowości lub depresji, bezsenności, bólów głowy, mdłości, drżenia mięśni, a nawet halucynacji.

Gdy pacjent nie jest w stanie samodzielnie porzucić leków, niezbędne jest leczenie odwykowe. Jego pierwszym etapem jest detoksykacja, czyli oczyszczenie organizmu z substancji uzależniających. Dopiero potem można wdrożyć terapię na płaszczyźnie psychologicznej.

Przerwanie ciągu lekowego – właściwy start terapii

Przerwanie ciągu lekowego musi odbyć się pod kontrolą lekarza. Przed rozpoczęciem detoksykacji zawsze należy przeprowadzić tzw. wywiad medyczny, który ma na celu określenie rodzaju substancji uzależniającej, a także skutków jej zażywania dla zdrowia pacjenta. Zazwyczaj odstawienie leków odbywa się stopniowo, ponieważ radykalne zaniechanie przyjmowania pewnych środków farmaceutycznych może negatywnie wpłynąć zarówno na stan fizyczny, jak i psychiczny osoby uzależnionej. W skrajnych przypadkach może być to niebezpieczne.

Detoksykacja wiąże się też z pojawieniem się wymienionych wyżej objawów zespołu abstynenckiego. Niezwykle ważne jest zatem ich umiejętne łagodzenie, aby chory wytrwał do końca procesu oczyszczania organizmu i by terapia była dla niego w pełni bezpieczna. Właśnie z tego względu najlepszym miejscem na jego przeprowadzenie jest klinika odwykowa, w której można liczyć w tym zakresie na profesjonalną opiekę lekarzy specjalistów.

leczenie odwykowe

Jak długo trwa detoks lekowy?

W przypadku uzależnienia od leków czas trwania detoksykacji uzależniony jest w głównej mierze od stanu zdrowia pacjenta oraz rodzaju przyjmowanych środków farmaceutycznych. Najczęściej medyczny proces oczyszczania organizmu trwa kilka tygodni. Należy jednak pamiętać, że w celu całkowitego pozbycia się nałogu niezbędna jest również terapia psychologiczna, która może trwać nawet wiele miesięcy.

Niezbędna opieka lekarska

Odstawienie leków jest bardzo skomplikowanym procesem medycznym, dlatego wymaga opieki lekarskiej. Nie powinno się go przeprowadzać na własną rękę w warunkach domowych. Profesjonalną pomoc może zapewnić wyłącznie ośrodek odwykowy, którego specjalnością jest leczenie uzależnień od medykamentów. W takim miejscu pacjent może liczyć na wszechstronną pomoc lekarzy podczas detoksu lekowego, która polega m.in. na:

  • stałym kontrolowaniu stanu zdrowia,
  • fachowym zmniejszaniu dawek leku aż do całkowitego jego odstawienia,
  • podawaniu innych środków farmaceutycznych mających na celu złagodzenie objawów zespołu abstynenckiego,
  • aplikowaniu witamin i minerałów, które pomogą zregenerować organizm,
  • ustaleniu odpowiedniej diety wspierającej proces powrotu do zdrowia.

Warto też podkreślić, że podczas detoksu lekowego w ośrodku leczenia uzależnień pacjenci są objęci wsparciem psychologów, którzy pomagają przetrwać najtrudniejsze momenty terapii, a także wzmacniają motywację do walki z nałogiem.

uzależnienie od leków

Walcz o swoje zdrowie!

Podobnie jak inne nałogi, także uzależnienie od leków, możesz skutecznie przezwyciężyć z pomocą specjalistów. Zapewni Ci ją nasz prywatny ośrodek odwykowy Vitalibera w Warszawie, w którym możesz liczyć na bezpieczny detoks lekowy, a także wsparcie psychologów specjalizujących się w terapii uzależnień. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci powrócić do szczęśliwego życia bez konieczności zażywania medykamentów.

 

Tekst powstał pod nadzorem merytorycznym

  • Od wielu lat pracuje jako specjalista psychoterapii uzależnień prowadząc terapię grupową i indywidualną dla osób uzależnionych , współuzależnionych i z syndromem DDA.