Niektóre leki przeciwkaszlowe zawierają w swoim składzie substancje, które mogą silnie oddziaływać na ośrodkowy układ nerwowy. Zalicza się do nich dekstrometorfan. Stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty jest bezpieczny. Jednak niekontrolowane zwiększanie dawek może być bardzo niebezpieczne i prowadzić do lekomanii. Co to za substancja i jak rozpoznać pierwsze objawy uzależnienia? Kiedy konieczny jest detoks organizmu i jak wygląda terapia odwykowa? Zobacz, co na ten temat mówią specjaliści z ośrodka uzależnień Vita Libera.

 

Czym jest dekstrometorfan?

To bardzo popularny lek przeciwkaszlowy, syntetyczny opiat, o niewielkim działaniu przeciwbólowym. Wchłania się bardzo szybko – już po ok. 10-30 minutach po podaniu. Stosuje się go w leczeniu uporczywego suchego kaszlu. Jest składnikiem wielu leków, takich jak Gripex, Choligrip czy Acodin.

Dekstrometorfan stosowany zgodnie ze wskazaniem na ulotce nie jest groźny. Zażywany w większych dawkach może wywoływać działania niepożądane, prowadzić do stanu odurzenia narkotycznego i trudnych w leczeniu zaburzeń psychicznych. Wywiera bowiem duży wpływ na ośrodkowy układ nerwowy – zwłaszcza na psychikę. Może powodować kłopoty z pamięcią i koncentracją.

Jak wygląda uzależnienie od dekstrometorfanu i jak zdiagnozować jego przedawkowanie? Wspólnie z ekspertami z ośrodka uzależnień Vita Libera postaramy się odpowiedzieć na te pytania w dalszej części artykułu.

uzaleznienie-od-dekstrometorfanu

W jaki sposób działa dekstrometorfan na organizm?

Jest popularnym i łatwo dostępnym środkiem psychoaktywnym. Działa ośrodkowo na poziomie rdzenia przedłużonego, tłumiąc kaszel w przebiegu przeziębienia, zapalenia gardła czy oskrzeli, ale nie leczy jego przyczyny. Jest dostępny w postaci:

  • tabletek powlekanych,
  • syropu,
  • kapsułek miękkich.

Nie wolno łączyć dekstrometorfanu z innymi substancjami psychoaktywnymi, gdyż może to potęgować działania niepożądane. Z antydepresantami może wywołać zespół serotoninowy. W połączeniu z alkoholem zaś – nasilać depresję ośrodka oddechowego – oddechy są rzadsze i płytsze lub ustają całkowicie. Może to prowadzić do niedotlenienia mózgu i całego układu nerwowego, a w skrajnych przypadkach nawet do zgonu.

Jak zdiagnozować przedawkowanie dekstrometorfanem?

Maksymalna dzienna dawka dekstrometorfanu nie powinna przekraczać 120 mg dla dorosłych, a dla dzieci wynosi ona połowę, czyli 60 mg. Przyjęcie większej dawki niż 300 mg dziennie, może skutkować przedawkowaniem, a niekiedy prowadzić do uzależnienia. Mogą wtedy pojawiać się następujące objawy niepożądane:

  • zawroty głowy,
  • szum w uszach z zaburzeniami słuchu,
  • przyspieszony puls,
  • rozszerzenie źrenic,
  • kłopoty z mówieniem,
  • zaburzenia świadomości,
  • osłabienie zmysłów dotyku i smaku.

Przy zażywaniu większych dawek dekstrometorfan może działać jak narkotyk – powodować uczucie upojenia, pobudzenie psychoruchowe czy halucynacje.

Jak pomóc osobie uzależnionej od dekstrometorfanu?

 dzialanie-dekstrometorfanu

Osoby nadużywające leków psychoaktywnych często nie dopuszczają do siebie myśli, że mogą być uzależnione. Warto im to uświadomić, bo tylko wtedy terapia może przynieść oczekiwane efekty, a chory ma szansę na zerwanie z nałogiem i powrót do normalnego życia. Pierwszym etapem leczenia uzależnienia od dekstrometorfanu jest detoks. Powinien on odbywać się w profesjonalnym ośrodku pod ścisłą kontrolą specjalistów – psychologów, terapeutów i lekarzy. Nie można od razu odstawiać leku, tylko stopniowa zmniejszać jego dawkę. Detoksykację zazwyczaj uzupełnia się psychoterapią. W ośrodku Vita Libera leczenie jest dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta.

Zgłoś się po pomoc do ośrodka uzależnień

Przyjmowanie na własną rękę preparatów przeciwbólowych, przeciwgorączkowych czy przeciwkaszlowych nie powinno trwać dłużej niż kilka dni. Jeśli objawy choroby nie ustępują, potrzebna jest konsultacja ze specjalistą. Samowolne zwiększanie dawek leków może prowadzić do uzależnienia od dekstrometorfanu lub innej substancji czynnej. Leczenie lekomanii jest trudne i musi przebiegać wielotorowo. Detoks organizmu najlepiej przeprowadzić w warunkach zamkniętych w placówce odwykowej. Jedną z nich jest Vita Libera – prywatny ośrodek uzależnień, gdzie osoby z różnymi problemami mogą liczyć na pomoc specjalistów. Chcesz wiedzieć więcej? Jesteśmy do Twojej dyspozycji – serdecznie zapraszamy do kontaktu.