Walka z nałogiem to długi i trudny proces, który może trwać nawet kilka lat. Warto w takich przypadkach skorzystać z pomocy profesjonalistów i pod ich kierunkiem rozpocząć leczenie. Na czym polega terapia uzależnień stacjonarna i ambulatoryjna – co wybrać? Odpowiadamy. 

Kiedy udać się na terapię uzależnień?

Najważniejsze, żeby osoba w nałogu zadała sobie sprawę, że ma problem. Dopiero wtedy powinna podjąć świadomą decyzję o leczeniu i zgłosić się na terapię. Mechanizmy uzależnienia od alkoholu, narkotyków, seksu czy hazardu są bardzo podobne. Do najważniejszych symptomów, na które warto zwrócić uwagę, zalicza się:

  • silną i nieodpartą chęć sięgnięcia po daną substancję – zazwyczaj w sytuacjach silnego stresu czy też w obliczu negatywnych emocji,
  • potrzeba zażywania coraz większych ilości alkoholu, narkotyków czy innych substancji psychoaktywnych w celu uzyskania podobnego efektu,
  • niedotrzymywanie słowa mimo zapewnień ograniczenia spożywania środków uzależniających,
  • w przypadku braku alkoholu, narkotyków czy innych substancji psychoaktywnych u uzależnionego występują: przyspieszone bicie serca, drgawki, zmienne nastroje – raz rozdrażnienie, apatia, innym razem wesołość.

Jeśli zaobserwujesz u siebie czy bliskiej osoby takie symptomy, koniecznie zgłoś się do specjalisty od leczenia uzależnień.

terapia-stacjonarna-ambulatoryjna

Na czym polega terapia stacjonarna?

Decydując się na terapię stacjonarną, pacjent przebywa w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień. Tam objęty zostaje specjalistyczną opieką lekarską oraz poddany detoksowi. Uczestniczy w zajęciach indywidualnych i grupowych, podczas których uczy się radzić sobie z nałogiem i trenuje umiejętności społeczne. Pracuje nad sposobami radzenia sobie w życiu bez substancji uzależniających, a także nad higieną snu, odpoczynku i posiłków.

Pacjent w ośrodku stacjonarnym uczy się też:

  • współżycia w grupie – poznaje nowych ludzi, którzy również zmagają się z uzależnieniem,
  • nawiązywania nowych kontaktów,
  • rozwiązywania problemów bez „wspomagaczy” – alkoholu, narkotyków, środków psychoaktywnych, hazardu.

Na czym polega terapia ambulatoryjna?

W tym przypadku pacjent również uczestniczy w terapii, ale nie przebywa cały czas w ośrodku. Zajęcia odbywają się w dziennej poradni leczenia uzależnień. W dzień zgłasza się do niej, ale nocuje w swoim domu. Taka placówka również zapewnia zajęcia grupowe i indywidualną, pracę z doświadczonymi terapeutami, ale też rodzinną. Czas, jaki jest niezbędny do przeprowadzenia skutecznej terapii, zależy od rodzaju i skali problemu.

Dochodzenie pacjenta do trzeźwości może być równie skuteczne, co w terapii stacjonarnej, ale trwa znacznie dłużej i zagrożenia nawrotów mogą być większe.

terapia-ambulatoryjna-stacjonarna

Terapia stacjonarna czy ambulatoryjna — którą wybrać?

Pacjent podczas terapii stacjonarnej może całkowicie oderwać się od problemów dnia codziennego i zająć się tylko sobą. Odcięty od środków uzależniających ma zapewnioną całodobową pomoc wykwalifikowanej kadry. Znacznie ułatwia to radzenie sobie bez „wspomagaczy”. Może wreszcie funkcjonować bez ciągłego kontrolowania wszystkiego, co się wokół niego dzieje. Przebywając w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień, uczy się powrotu do normalnego rytmu dobowego, który został zaburzony w okresie picia czy zażywania środków psychoaktywnych. Pacjent może też szybciej zmierzyć się z uzależnieniem – zaakceptować swoją bezsilność wobec alkoholu i różnych spraw, nad którymi nie miał kontroli, a jeśli miał, to znacznie ograniczoną.

Z terapii ambulatoryjnej korzystają zazwyczaj osoby walczące z nałogiem, które z różnych powodów nie chcą lub nie mogą przebywać w ośrodku stacjonarnym. Niektórzy wstydzą się, boją napiętnowania czy przyznania się do życiowej porażki.

Bardzo często po opuszczeniu ośrodka zamkniętego pacjent kontynuuje terapię w systemie ambulatoryjnym.

Zgłoś się po pomoc do ośrodka leczenia uzależnień Vita Libera

Zrób pierwszy krok, aby wyjść z nałogu. Aby rozpocząć leczenie uzależnień w prywatnym ośrodku, nie jest potrzebne żadne skierowanie. Wystarczy chęć i silna motywacja. Najpierw pacjent przechodzi odtrucie organizmu, np. alkoholowe czy narkotykowe. Zalecana jest terapia stacjonarna i przynajmniej kilkutygodniowy pobyt w ośrodku. Po jego opuszczeniu wskazana jest terapia ambulatoryjna, np. mityngi AA czy NA. Chcesz dowiedzieć się więcej? Jesteśmy do Twojej dyspozycji, chętnie odpowiemy na każde pytanie.