Choć zajmują się tą samą dziedziną – psychiką człowieka – psychiatra, psycholog i terapeuta uzależnień – to trzy odrębne zawody. Ludzie często je ze sobą utożsamiają. Tymczasem nawet pod względem wykształcenia, są widoczne różnice: psycholog to magister psychologii, psychiatra – lekarz medycyny po specjalizacji z psychiatrii, a psychoterapeuta to osoba, która poza studiami magisterskimi ukończyła kilkuletnie studia podyplomowe. Do kogo zatem udać się po pomoc po leczeniu w ośrodku uzależnień? Specjaliści Vita Libera podpowiadają – sprawdź!

Jaki zakres obowiązków ma psycholog?

W swojej pracy skupia się na funkcjonowaniu człowieka, jego emocjach, zachowaniu czy motywacji. Nie ma uprawnień do prowadzenia psychoterapii, ale może doradzać i wesprzeć pacjentów w trudnościach życiowych. Odgrywa bardzo ważną rolę w terapii uzależnień. Często to do niego w pierwszej kolejności zwracają się uzależnieni albo ich bliscy, szukając pomocy. Osoby w nałogu często boją się odwyku i pobytu w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień. Postawa psychologa może więc mieć istotne znaczenie – w przełamaniu tego lęku. Po zakończeniu terapii w ośrodku warto kontynuować pracę z psychologiem, który może podpowiedzieć, jak radzić sobie:

  • w chwilach zwątpienia i chęci sięgnięcia po używki,
  • z trudnymi emocjami,
  • w normalnym życiu – wielu rzeczy pacjent musi nauczyć się od nowa.

Jeśli problemy mają charakter długotrwały i często nawracają, wówczas konieczna może okazać się pomoc psychoterapeuty lub psychiatry.

psycholog

Jaki zakres obowiązków ma psychiatra?

Wielu uzależnionych walczy z podwójną diagnozą, czyli poza walką z nałogiem, zmaga się z zaburzeniami psychicznymi, np. depresją czy schizofrenią alkoholową. Włączenie do procesu leczenia lekarza psychiatry może mieć miejsce zarówno przed podjęciem psychoterapii, jak i w jej trakcie, a nawet po jej zakończeniu.

Niektóre schorzenia i zaburzenia psychiczne mają charakter trwały. Nieleczone są źródłem dyskomfortu, przyczyniają się do pogorszenia jakości życia i są jednym z czynników, które mogą sprzyjać nawrotom choroby i uzależnienia. Dlatego tak ważna jest nie tylko terapia psychologiczna, ale też leczenie farmakologiczne, które powinno się odbywać pod kontrolą lekarza psychiatry – w ośrodku uzależnieńi po opuszczeniu.

Jaki zakres obowiązków ma terapeuta?

Psychoterapia jest metodą podstawową w leczeniu nerwic, chorób psychosomatycznych, zaburzeń osobowości oraz w uzależnieniach i alkoholizmie. Rola psychoterapeuty jest nieoceniona, gdy pacjent doświadcza kryzysów, chce coś zmienić w swoim życiu. Można zgłosić się do niego przy odczuwaniu lęku przed normalnym życiem, fobią, np. społeczną, przy trudnościach w budowaniu relacji międzyludzkich.

Terapia przybiera różne formy: spotkań grupowych, indywidualnych i online – zawsze ma na celu:

  • wsparcie pacjentów,
  • motywowanie ich do szukania nowego sensu życia bez używek,
  • pokazanie im drogi samorozwoju i budowania poczucia własnej wartości.

Ośrodek leczenia uzależnień zapewnia między innymi pomoc terapeuty. Kilka tygodni, to jednak zdecydowanie za mało, aby poradzić sobie ze wszystkimi problemami. Dlatego terapia powinna być kontynuowana także po zakończeniu leczenia odwykowego, ale już w systemie otwartym.

terapeuta

Kogo wybrać po leczeniu w ośrodku uzależnień?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wyjście z nałogu to nie tylko zaprzestanie picia, zażywania narkotyków czy innych środków psychoaktywnych. To proces wielotorowy. Dotyczy on zmian zachodzących w sferze psychologicznej, a także aspektów zdrowotnych, społecznych czy ekonomicznych. Dlatego także po leczeniu w ośrodku uzależnień ważna jest współpraca psychologa, psychiatry czy terapeuty ze specjalistami innych dziedzin.

Prywatna klinika Vita Libera specjalizująca się w terapii uzależnień oferuje wsparcie osobom, które zakończyły odwyk i chcą kontynuować leczenie w warunkach stacjonarnych. Programem terapeutycznym mogą zostać objęci także ich bliscy, którzy są często współuzależnieni. Na pomoc mogą liczyć również dorosłe dzieci alkoholików.

Chcesz wiedzieć więcej? Zgłoś się do Vita Libera

Wyjście z uzależnienia, niezależnie od jego formy, może trwać nawet kilka lat. Zakończenie kilkutygodniowego odwyku w ośrodku leczenia uzależnień, takim jak Vita Libera, to dopiero początek drogi do normalnego życia. Walka z nałogiem ma różne fazy i może być pełna wzlotów i upadków. Dlatego tak ważne jest, aby kontynuować pracę z różnymi specjalistami także po zakończenie terapii uzależnień – już w trybie dziennym. Aby skorzystać takiej pomocy, nie jest potrzebne żadne skierowane. Masz pytania, chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z nami.