Młodzi ludzie coraz wcześniej zaczynają eksperymentować ze środkami psychoaktywnymi. Po marihuanę sięgają już 12-13. letnie dzieci. Dlaczego tak się dzieje, jak temu przeciwdziałać i kiedy niezbędny jest odwyk narkotykowy w ośrodku leczenia uzależnień? Czym terapia nieletnich różni się od terapii dorosłych? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym poradniku.

Dlaczego młodzież sięga po narkotyki?

Ciekawość i chęć spróbowania czegoś nowego przewyższa zdrowy rozsądek. Chwilowy stan euforii motywuje młodzież do zażywania środków odurzających. Uważają, że bez problemu mogą kontrolować sięganie po narkotyki z możliwością natychmiastowego odstawienia. Tymczasem nie zdają sobie sprawy, że gdy się od nich uzależnią, jedyną pomocą może okazać się odwyk narkotykowy, detoks i terapia w ośrodku leczenia uzależnień.

Młodzi pod presją znajomych, żeby się dobrze bawić, bardzo często sięgają po „wspomagacze”:

  • aby się rozerwać – dla uatrakcyjnienia imprezy,
  • żeby zwrócić na siebie uwagę rodziców, którzy są skupieni na swojej karierze zawodowej,
  • chcą uciec przed problemami w domu – agresją, awanturami, biedą, alkoholizmem jednego lub obojga z rodziców,
  • w celu dostosowania się do danej subkultury,
  • dla podniesienia swojej samooceny,
  • buntując się przed różnymi zakazami,
  • chcą być akceptowani i lubiani w środowisku rówieśniczym.

odwyk-u-nieletnich

Kiedy niezbędny jest odwyk narkotykowy u nieletnich?

Każdy przypadek ocenia się indywidualnie. Odwyk narkotykowy nie zawsze jest konieczny, np. jeśli nieletni próbuje narkotyków okazjonalnie, może skorzystać z terapii ambulatoryjnej. Gdy zażywa je regularnie, może być to uzależnienie psychiczne, które dość szybko przeradza się w fizyczne. Brak substancji odurzających w organizmie młodocianego może dawać nieprzyjemne oznaki, np. ból głowy, nudności, rozdrażnienie.

Po tym etapie następuje najgorsza faza – uzależnienia. Organizm nie może już funkcjonować bez narkotyków. Potrzebuje coraz większej ilości, a to może skutkować nawet przedawkowaniem. W tej fazie uzależnienia narkoman sam z siebie nie jest w stanie odstawić środków psychoaktywnych. Konieczny jest detoks i odwyk w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień. W szczególnych przypadkach możliwa jest terapia przymusowa.

Czym terapia nieletnich różni się od terapii dorosłych?

Metody leczenia uzależnień narkotykowych u młodzieży w wielu przypadkach są podobne do terapii dla dorosłych. Wymagają jednak innego podejścia – nieletni są w okresie rozwoju, burzy hormonów, buntu i poszukiwania własnego „Ja”. Młody człowiek często nie wie, gdzie tak naprawdę jest jego miejsce.

Bardzo ważną rolę w terapii młodzieży odgrywają rodzice nieletnich narkomanów. Oni również mogą liczyć na konsultacje specjalistów – lekarzy oraz terapeutów. To pomoże im zrozumieć, jakie mechanizmy psychologiczne sprzyjają rozwojowi uzależnienia i rządzą światem młodych narkomanów.

odwyk-nieletnich

Jak wygląda odwyk narkotykowy nieletnich?

Im szybciej nieletni narkoman uzyska pomoc specjalistów, tym szansa na uporanie się z nałogiem jest większa.

Pierwszym etapem leczenia narkomanii jest detoks, który polega na oczyszczaniu organizmu z toksyn i przywróceniu równowagi biologicznej. Odzyskanie sił fizycznych ma duże znaczenie dla dalszej terapii.

W drugim etapie uzależniony nastolatek musi uporać się z głodem narkotykowym poprzez leczenie farmakologiczne. Wykorzystuje się w tym przypadku substancje o właściwościach i działaniu podobnym do narkotyku, od którego uzależnił się młody człowiek. To pozwala ograniczyć objawy zespołu abstynencyjnego.

Ostatnim etapem terapii jest psychoterapia – indywidualna i grupowa. W zamkniętym ośrodku młody pacjent objęty zostaje indywidualnym tokiem leczenia – przy zastosowaniu różnych metod terapeutycznych. Podczas pobytu w placówce zapewnia się też młodzieży terapię zajęciową. Leczenie trwa od kilku do kilkunastu miesięcy – zależnie od danego przypadku.

Dowiedz się więcej w ośrodku leczenia uzależnień Vita Libera

Problem narkomanii wśród nieletnich jest poważny. Niestety państwowych placówek, gdzie młodzi ludzie mogą liczyć na specjalistyczną pomoc, jest ciągle za mało. Alternatywą może być odwyk narkotykowy w prywatnej klinice. Wsparcie dla rodzin dotkniętych problemem narkomanii oferuje m.in. Vita Libera – prywatny ośrodek leczenia uzależnień w Warszawie. Dowiedz się więcej o dostępnych formach terapii i pomóż swojemu dziecku wyjść z nałogu.