Spis treści
- Najskuteczniejsza metoda psychoterapii?
- Jakie techniki wykorzystuje się w terapii behawioralnej?
- Kto może poddać się takiej terapii?
- Terapia behawioralna a coaching
- Skorzystaj z pomocy specjalistów
Osobom szukającym pomocy psychologicznej w większości przypadków proponowana jest dzisiaj terapia behawioralna – w Warszawie stosuje ją m.in. nasz prywatny ośrodek odwykowy leczenia uzależnień Vita Libera. Zaletą tej metody terapeutycznej jest wysoka skuteczność przy jednoczesnym krótkim czasie jej trwania. Dowiedz się, na czym polega psychoterapia oparta na tej technice i jakie problemy pomaga rozwiązać.
Najskuteczniejsza metoda psychoterapii?
Większości psychoterapia kojarzy się ze spotkaniami w gabinecie terapeuty, w którym pacjent leżący na kozetce analizuje swoje dzieciństwo i najbardziej traumatyczne zdarzenia z życia. Taki sposób prowadzenia terapii rzeczywiście jest wciąż stosowany, jednak dzisiaj wykorzystuje się także inne metody terapeutyczne i jedną z najpopularniejszych jest właśnie terapia behawioralna. W przeciwieństwie do opisanej wyżej techniki nie opiera się na psychoanalizie, lecz na pomocy pacjentowi w zmianie sposobu myślenia i wypracowaniu określonych schematów zachowań.
Skupia się zatem na tym, co jest tu i teraz, a nie na przeszłości, a jej fundamentem jest przekonanie, że problemy, np. z uzależnieniem, wynikają z błędnych reakcji na określone bodźce. Istotną cechą metody behawioralnej jest jej wymiar edukacyjny oraz sposób prowadzenia terapii, który polega na szczerych i pełnych życzliwości oraz zaufania rozmowach pacjenta z terapeutą.
Terapia poznawczo- behawioralna (CBT) była rozwijana od lat 50. XX wieku, a ostatnio stała się najczęściej stosowaną metodą terapeutyczną. Powodem jej popularności jest wysoka skuteczność przy krótkim czasie leczenia – pacjenci otrzymują bowiem realną pomoc w ciągu maksymalnie 6 miesięcy spotkań z terapeutą.
Jakie techniki wykorzystuje się w terapii behawioralnej?
W terapii behawioralnej wykorzystywane są różne techniki terapeutyczne, w zależności od leczonego schorzenia. Inne metody wykorzystuje ośrodek leczenia uzależnień, a inne poradnia pomagająca zwalczać fobie lub zaburzenia odżywiania. W przypadku alkoholizmu lub innych nałogów stosowane są najczęściej:
- techniki doświadczalne, np. powadzenie dziennika myśli,
- technika awersyjna – jej celem jest odwrażliwienie pacjenta na określone bodźce,
- dialog sokratejski – polega na zadawaniu pytań przez terapeutę, aby naprowadzić pacjenta na zrozumienie swojego sposobu rozumienia określonych sytuacji,
- treningi asertywności – np. nauka odmawiania wypicia alkoholu podczas spotkań towarzyskich.
Warto podkreślić, że głównym celem terapii behawioralno-poznawczej jest wypracowanie przez pacjenta nowych schematów myślenia i kontrolowania swoich zachowań. Nie koncentruje się ona zatem na przyczynie problemu, lecz na jego rozwiązaniu.
Kto może poddać się takiej terapii?
Z terapii behawioralnej mogą skorzystać osoby o różnych problemach natury psychologicznej. Jak już wspomnieliśmy wyżej, stosuje ją np. poradnia uzależnień w leczeniu alkoholizmu i innych nałogów związanych z zażywaniem substancji psychoaktywnych. Metoda okazuje się skuteczna także w terapii uzależnień behawioralnych, np. seksoholizmu i zakupoholizmu.
Zastosowanie CBT jest jednak znacznie szersze. Wykorzystuje się ją także do rozwiązywania takich problemów jak:
- fobie,
- nerwice,
- natręctwa,
- zaburzenia odżywiania (bulimia, anoreksja),
- zespół stresu pourazowego,
- depresja poporodowa,
- zaburzenia obsesyjno-kompulsywne.
Terapia behawioralna a coaching
Mało kto wie, że popularny coaching również wykorzystuje techniki znane z terapii behawioralnej. Jest to forma treningów psychologicznych wspierających rozwój osobisty lub zawodowy poprzez osiąganie konkretnych celów, np. zwiększenie swojej efektywności w pracy. Rolą coacha jest głównie wspieranie motywacji klienta oraz uświadomieniu mu wewnętrznych przeszkód w osiągnięciu konkretnego celu. Pomaga w tym m.in. stosowany w CBT model GROW, którego celem jest wyzbycie się obaw i negatywnego nastawienia do zmian.
Skorzystaj z pomocy specjalistów
Jeśli chcesz skutecznie pozbyć się problemu z nałogiem, skorzystaj ze sprawdzonych metod terapeutycznych, takich jak terapia behawioralna. Stosuje ją nasz ośrodek terapii uzależnień Vita Libera, który od lat przy jej pomocy leczy m.in. alkoholizm, narkomanię, seksoholizm, a także inne uzależnienia behawioralne, np. od hazardu. Zaufaj specjalistom i daj sobie pomóc, aby znów cieszyć się życiem.
Tekst powstał pod nadzorem merytorycznym
Sebastian Nowakowski
Od wielu lat pracuje jako specjalista psychoterapii uzależnień prowadząc terapię grupową i indywidualną dla osób uzależnionych , współuzależnionych i z syndromem DDA.