Każdy człowiek posiada naturalne mechanizmy obronne, które pomagają mu radzić sobie z codziennymi trudnościami, niespodziewanymi wydarzeniami czy wewnętrznymi konfliktami i problemami. U osoby chorej zaczynają one działać przeciwko niej, sprzyjając rozwojowi uzależnienia. Jakie są jego psychologiczne mechanizmy? Co wpływa na takie, a nie inne zachowania człowieka? Odpowiadamy – zapraszamy do lektury.

Co wpływa na zachowanie osoby uzależnionej?

Na zachowania osoby uzależnionej wpływają między innymi mechanizmy, które powstają na skutek intensywnego działania psychofarmakologicznego alkoholu wzmacnianego przez doświadczenia interpersonalne – społeczne i intrapersonalne – oparte na własnych przeżyciach, emocjach i refleksjach, jakie towarzyszą piciu alkoholu. Mogą one być pobudzane przez negatywne stany emocjonalne i doświadczenia towarzyszące stresowi oraz przez szczególne okoliczności zewnętrzne. W psychologii wyróżnia się trzy główne mechanizmy uzależnienia:

  • nałogowego regulowania uczuć,
  • iluzji i zaprzeczania,
  • rozproszonego i rozdwojonego „Ja”.

mechanizmy-uzaleznienia

Mechanizm nałogowego regulowania uczuć

Osoba w nałogu sięga po alkohol, narkotyki czy leki, kiedy nie umie radzić sobie z trudnymi emocjami, bólem czy stresem. Pragnie spokoju. Pożądany stan emocjonalny może osiągnąć tylko poprzez stosowanie „wspomagaczy”. Alkohol czy inne używki uśmierzają przykre stany – niepokój, rozdrażnienie, ból czy przygnębienie. To z kolei generuje głód alkoholowy, za który jest odpowiedzialny mechanizm nałogowego regulowania emocji i uczuć.

Po spożyciu napojów procentowych uzależniony odczuwa ulgę, ale nie na długo. Gdy tylko pojawi się problem, wszystko się powtarza. Dochodzą nowe problemy, z którymi alkoholik nie potrafi sobie poradzić. Dlatego pije dalej. Tolerancja organizmu na substancje psychoaktywne wzrasta bardzo szybko. Błogie uczucie ulgi trwa krótko, a konsekwencje picia są długotrwałe. Pomoc można uzyskać w ośrodku leczenia uzależnień, gdzie pacjenci mogą poddać się wielotorowej terapii – indywidualnej i grupowej.

Mechanizm iluzji i zaprzeczania

To specyficzny rodzaj zachowań odpowiedzialny za zaburzenie procesów myślowych. Mechanizm iluzji i zaprzeczenia powoduje, że osoba uzależniona sama nie potrafi poradzić sobie z nałogiem. Zaprzecza, że ma jakiekolwiek problem. Twierdzi, że w każdej chwili może zrezygnować z picia, zażywania narkotyków czy innych środków psychoaktywnych. Żyje w świecie iluzji – ma ograniczoną zdolność do racjonalnego postępowania. Z jednej strony jest przekonana, że nie ma problemu, a z drugiej – zbyt słaba, by poradzić sobie z nałogiem. Uzależniony:

  • pamięta tylko przyjemne zdarzenia związane z piciem, zażywaniem narkotyków czy innych substancji psychoaktywnych,
  • nie przyjmuje do wiadomości, że problem dotyczy jego,
  • zmienia temat, gdy tylko porusza się niewygodne dla niego kwestie.

Podjęcie terapii w ośrodku leczenia uzależnień daje szansę na walkę z chorobą i rozpoczęcie życia bez różnego typu „wspomagaczy”.

Mechanizm rozproszonego i rozdwojonego “Ja”

Mechanizm ten powoduje, że osoba w nałogu widzi siebie w podwójnej wersji. Obraz ten jest niespójny. Z jednej strony uważa siebie za człowieka silnego, który ma nad wszystkim kontrolę – pije, bo chce. Z drugiej strony, kiedy wytrzeźwieje – ma przeciwstawne myśli. Widzi siebie jako osobę słabą, bezradną, która nie potrafi zapanować nad swoim życiem. Tak naprawdę nie wie, kim i jakim człowiekiem jest.

Uzależniony chce kontrolować swoje emocje pod wpływem alkoholu czy narkotyków. Jednak gdy trzeźwieje – ma jeszcze większe poczucie winy, wyrzuty sumienia i wstydu. Wtedy ponownie sięga po używki, aby poczuć się lepiej. Terapia w ośrodku leczenia uzależnień może pomóc mu odzyskać kontrolę nad własnym życiem.

Szukasz pomocy dla siebie lub bliskiej osoby? Dowiedz się więcej o ośrodku Vita Libera

Osoba na głodzie sama sobie nie poradzi z nałogiem – mechanizmy uzależnienia są zbyt silne. Dlatego w takiej sytuacji tak ważne jest wsparcie rodziny. Szukasz pomocy dla siebie lub bliskich? Dowiedz się więcej o ośrodku Vita Libera, który oferuje różne formy wsparcia dla ludzi dotkniętych alkoholizmem, narkomanią, seksoholizmem czy lekomanią, a także dla osób z syndromem DDA. Chcesz poznać szczegóły? Zapraszamy do kontaktu.