Dorastanie w rodzinie, gdzie matka albo ojciec zmaga się z uzależnieniem od alkoholu, to dla dziecka ogromna trauma, która rzutuje na całe jego życie. Często już jako osoba dorosła zmaga się ono z syndromem DDA. Czy można tego uniknąć? Ja pomóc dziecku z rodziny alkoholowej? Kiedy zgłosić się z nim do psychologa i rozpocząć terapię? Na te inne pytania znajdziesz odpowiedzi w naszym poradniku.

Dlaczego tak ważne jest, aby zacząć współpracę z psychologiem dziecięcym?

Nałogowe picie sieje spustoszenie w organizmie alkoholika, a także w jego otoczeniu. Cała rodzina staje się dysfunkcyjna i potrzebuje terapii uzależnień. Dzieci tracą poczucie bezpieczeństwa, czują się współodpowiedzialne za sytuację w domu i często przejmują rolę innych członków rodziny. W takim środowisku nie mogą normalnie funkcjonować. Nie mają skąd czerpać prawidłowych wzorców. Są narażone na wiele czynników, które niekorzystnie wpływają na ich rozwój psychoemocjonalny.

Im szybciej takie dziecko trafi pod opiekę psychologa, tym lepiej. Na początek może być to psycholog szkolny, który udzieli wsparcia, podpowie, gdzie szukać pomocy i jakie powinny być kolejne kroki w terapii. Jeśli zostanie ona wdrożona odpowiednio wcześnie, istnieje szansa, że dziecko w dorosłym życiu nie będzie zmagać się z syndromem DDA.

dzieci alkoholika

Czy dzieci faktycznie nie rozumieją, co się wokół nich dzieje?

Wiele osób uzależnionych tak właśnie uważa. Twierdzą, że dzieci są zbyt małe, aby cokolwiek rozumieć. Tymczasem warto sobie uświadomić, że każdy mały człowiek już od pierwszych chwil życia reaguje na bodźce ze świata zewnętrznego i stara się na swój sposób na nie odpowiadać. Może nie jest jeszcze w pełni świadomy, co się wokół niego dzieje, ale czuje napiętą atmosferę i traci poczucie bezpieczeństwa. Trudno jest je odbudować, zwłaszcza jeśli tylko teoretycznie może liczyć na drugiego rodzica, który nie pije. Współmałżonek osoby w nałogu często sam ma problem ze swoimi emocjami – żyje w nieustanym stresie i często zapomina o potrzebach emocjonalnych dziecka. Dlatego tak ważna jest terapia i kontakt z psychologiem, który może pomóc małemu pacjentowi odzyskać równowagę, poczucie bezpieczeństwa i odbudować zaufanie do dorosłych.

Dlaczego tak ważne jest poczucie bezpieczeństwa u dziecka z rodziny alkoholowej?

Jego brak odbija się poważnie na psychice dziecka. Sprawia, że:

  • ma ono zaburzony obraz świata,
  • nie potrafi zaufać drugiej osobie,
  • ma obniżoną samoocenę,
  • nie umie nawiązywać relacji,
  • na każdą stresującą sytuację reaguje agresją albo śmiechem i obracaniem wszystkiego w żart.

Brak poczucia bezpieczeństwa u dziecka nie musi być wynikiem agresji alkoholika. Często wiąże się z lękiem o mamę czy tatę, a także o los młodszego rodzeństwa. Stara się ono przejąć rolę rodzica i stworzyć z pozoru normalny dom. W ten sposób dziecko chce zasłużyć na miłość i uwagę najbliższych. Tłumienie własnych emocji prowadzi do poczucia pustki, osamotnienia i wewnętrznego bólu. Wiele osób zmaga się z tym latami. Tak właśnie objawia się syndrom DDA.

dzieci alkoholika

W jaki sposób pomóc dziecku z rodziny alkoholowej?

Nie jest to łatwe, gdyż dzieci z rodzin alkoholowych często są postrzegane jako klasowi chuligani, „błaźni” czy wieczni marzyciele. Dlatego tak ważna jest rola psychologa czy pedagoga szkolnego, którzy jako pierwsi mogą zauważyć problem i w porę zareagować. Jeśli chcesz pomóc małoletniemu, postaraj się: wzbudzić ich zaufanie,

  • bądź gotowy go wysłuchać – zapewnij o swoim wsparciu,
  • szczerze rozmawiaj o sytuacji, nie okłamuj, że nic się nie dzieje, zapewnij, że nie jest to wina ani jego, ani rodziców – uzależnienie od alkoholu to choroba,
  • zapewnij mu kontakt z psychologiem.

Terapia ma pomóc dziecku nazywać stany, których doświadcza i nauczyć sobie z nimi radzić. To także element zajęć dla osób z syndromem DDA. Najlepiej by wsparciem terapeutycznym została objęta cała rodzina.

Ośrodek Vita Libera jako jedno z rozwiązań dla uzależnionego rodzica

Alkoholizm to straszna choroba, nad którą uzależniony nie ma kontroli, choć często wdaje się mu, że jest inaczej. Warto przekonać alkoholika do szukania profesjonalnej pomocy. Sam sobie nie poradzi, a swoim zachowaniem krzywdzi całą rodzinę. Aby rozpocząć terapię uzależnień w ośrodku odwykowym, takim jak Vita Libera, nie jest potrzebne żadne skierowanie. Do grup wsparcia mogą zgłosić się również osoby z syndromem DDA. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z nami.