Wiele osób cierpi z powodu przewlekłego bólu i potrzebuje silnych środków przeciwbólowych, takich jak tramadol. Co to za lek i czy można się od niego uzależnić? Jakie skutki uboczne wywołuje i jak pomóc choremu? Sprawdź, co mówią eksperci z ośrodka uzależnień.

 

Czym jest tramadol?

To lek przeciwbólowy i przeciwkaszlowy z grupy opioidów, którego substancją czynną jest tramal w postaci chlorowodorku. Występuje w postaci kapsułek, kropli podawanych doustnie, czopków doodbytniczych czy też w postaci roztworu do wstrzykiwań. Oddziałuje na układ nerwowy, dlatego można go stosować tylko ściśle według wskazań lekarza. Nie należy przekraczać zalecanej dawki tramadolu, gdyż może on uzależniać, podobnie jak narkotyk, i powodować negatywne skutki uboczne. Uzależnienie od leków jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta.

Jak działa tramadol?dzialanie-tramadolu

Jego działanie polega na upośledzaniu neuroprzekaźników, które są odpowiedzialne za wysyłanie sygnałów bólowych. Tramal zwiększa też stężenie serotoniny – hormonu szczęścia – oraz noradrenaliny. Zbyt niski poziom serotoniny może wpływać na obniżenie nastroju, powodować drażliwość, zwiększać niepokój i wywoływać stany lekowe. Jednak na skutek uzależnienia od tramadolu i jego przedawkowania może dojść do syndromu serotoninowego, a w konsekwencji nawet zagrożenia życia. Do objawów zbyt wysokiego poziomu serotoniny należą:

  • niepokój, pobudzenie czy dezorientacja,
  • wysokie ciśnienie i podwyższone tętno,
  • drgawki,
  • padaczka,
  • omamy,
  • zimne poty czy omdlenia.

Zbyt wysoki poziom noradrenaliny natomiast objawia się najczęściej stanami lekowymi, podwyższonym ciśnieniem i wzrostem tętna.

Jakie skutki uboczne wywołuje tramadol?

Dawkowanie tramadolu jest uzależnione od indywidualnych potrzeb pacjenta. W zależności, na jaką chorobę jest on stosowany, lekarz ustala odpowiednią dawkę. Choć jest to lek, może uzależniać, podobnie jak inne opioidy. Pacjenci niekiedy sami zwiększają jego dawkę. Uważają bowiem, że dotychczas stosowana im nie pomaga, a tym samym narażają się na uzależnienie i negatywne skutki z tym związane. To, w jakim stopniu można się uzależnić, zależy w dużej mierze od wagi osoby zażywającej tramal, stosowanej dawki czy też od psychiki pacjenta. Nadużywanie leku może skutkować:

  • zbytnim pobudzeniem,
  • uczuciem zmęczenia i nadmierną potliwością,
  • kłopotami z zasypianiem,
  • zaburzeniami układu krążenia – arytmią, przyspieszonym biciem serca,
  • śpiączką,
  • dusznościami,
  • zaburzeniami równowagi,
  • stanami psychotycznymi – dezorganizacją zachowania, myślenia, czy postrzegania rzeczywistości.

Tramadol zaburza też pracę układu nerwowego, opóźniając znacznie czas reakcji. Dlatego osoby go zażywające, a tym bardziej uzależnione, nie powinny prowadzić pojazdów mechanicznych.

Uzależnienie od tramadolu – jak pomóc choremu?

uzaleznienie-od-tramadoluTramal stosuje się w leczeniu bólu o różnym nasileniu. Z uwagi na łatwą dostępność leku w Polsce rokrocznie wzrasta liczba osób uzależnionych od tramadolu. Pacjent w nałogu ma poczucie, że jest on mu absolutnie potrzebny. Nagłe odstawienie leku może skutkować ostrymi objawami abstynencyjnymi. Mogą pojawiać się: bóle głowy, mdłości, wewnętrzny niepokój, halucynacje, silne pragnienie jego zażycia. To klasyczne objawy lekomanii, z którymi chory sam sobie nie poradzi. W takim stanie może stanowić zagrożenie dla siebie i innych. Dlatego detoks należy przeprowadzić pod okiem specjalistów w ośrodku uzależnień. Tam najpierw organizm chorego zostaje poddany detoksykacji, a następnie pacjent uczestniczy w terapii – indywidualnej czy grupowej. Jej celem jest nauczenie osoby w nałogu radzenia sobie z emocjami bez konieczności sięgania po silne leki przeciwbólowe czy inne używki. Wiele osób boi się odwyku, ale warto przekonać bliskich, aby przełamali swój lęk i skorzystali z profesjonalnej pomocy.

Walka z uzależnieniem od tramalu w Vita Libera

Specjaliści biją na alarm. W 2021 roku w aptekach sprzedano ponad 11 milionów opakowań tramadolu i innych preparatów z grupy opiatów. To o 2,2 mln więcej niż jeszcze 5 lat temu. Jak walczyć z uzależnieniem od leków? Najlepiej szukać fachowej pomocy. W specjalistycznym ośrodku Vita Libera pacjenci zostają objęci kompleksową opieką medyczną. Zajęcia prowadzone są przez psychologów oraz specjalistów od terapii uzależnień. Aby rozpocząć leczenie, nie jest potrzebne żadne skierowanie. Więcej informacji można uzyskać, dzwoniąc na infolinię. Zapraszamy do kontaktu.