Jak każde inne uzależnienie, także alkoholizm nie pojawia się nagle, lecz rozwija się stopniowo. Jego pierwsza faza, prealkoholowa, jest zazwyczaj lekceważona, gdy tymczasem właściwe jej rozpoznanie może uchronić przed nałogiem i jego konsekwencjami. Dowiedz się, jak objawia się ten etap rozwoju choroby alkoholowej i jak powstrzymać jej dalszy postęp. 

 

Cztery fazy alkoholizmu

Do specjalistycznych placówek takich jak nasz ośrodek dla uzależnionych od alkoholu trafiają najczęściej osoby w ostatnim stadium alkoholizmu. Warto jednak wiedzieć, że wyróżnia się aż 4 fazy tego nałogu. Zdefiniował je w 1960 roku amerykański lekarz Elvin Morton Jellinek, który uważał, że terapii wymagają osoby także na wcześniejszych etapach uzależnienia. Zgodnie z jego teorią występują następujące fazy rozwoju choroby alkoholowej:

  1. Faza prealkoholowa – zaczyna się niewinnie, ponieważ polega na coraz częstszym sięganiu po alkohol, jednak zazwyczaj podczas spotkań towarzyskich i w ilościach mieszczących się w granicach społecznie uznawanej normy.
  2. Faza ostrzegawcza – na tym etapie osoba uzależniona zaczyna szukać okazji do picia lub sama je inicjuje, a nawet sięga po trunki w samotności i pije je w coraz większej ilości. Charakterystycznym objawem tej fazy jest pojawianie się luk w pamięci.
  3. Faza krytyczna – jej symptomem jest utrata kontroli nad spożywaniem trunków. Chory coraz częściej wypija klina z samego rana, aby złagodzić kaca, a epizody abstynencji stają się dla niego trudne do zniesienia.
  4. Faza przewlekła – jest to ostatni etap choroby. który może zakończyć się nawet śmiercią. Podczas jego trwania osoba uzależniona skupia się niemal wyłącznie na piciu. Ma zatem kilkudniowe ciągi alkoholowe, a wskutek odstawienia używki odczuwa bardzo silnie objawy zespołu abstynencyjnego.

uzaleznienie-od-alkoholu-leczenie

Kiedy spożywanie alkoholu zaczyna sprawiać przyjemność

Tak jak wspomnieliśmy na początku, najtrudniejsza do rozpoznania jest pierwsza faza uzależnienia, czyli prealkoholowa. Pozornie bowiem okazjonalne spożywanie trunków w towarzystwie nie wydaje się czymś groźnym. Niepokój powinno wzbudzić odczuwanie wyraźnej przyjemności z picia oraz traktowanie używki jako idealnego sposobu na zrelaksowanie się lub ucieczkę od problemów. Jest to już wyraźny sygnał, że alkohol staje się zbyt ważny w naszym życiu. Skoro zapewnia tak przyjemne doznania, będziemy bowiem sięgać po niego coraz częściej. To z kolei prosta droga do uzależnienia fizycznego. Ze względu na częstsze picie wzrasta tolerancja organizmu na etanol, a więc będzie trzeba coraz więcej wypić napojów z procentami, żeby odczuwać ich pozytywne oddziaływanie.

Długotrwałe skutki zaniedbania

Osoby, które zlekceważą objawy pierwszej fazy nałogu, szybko przechodzą do kolejnych etapów jego rozwoju. To jest już równia pochyła, z której coraz trudniej się wydostać. Leczenie uzależnienia od alkoholu możliwe jest co prawda w każdym stadium choroby, ale im jest ona bardziej zaawansowana, tym terapia trwa dłużej. Należy też pamiętać, że długotrwałe zaniedbywanie problemu powoduje degradację zdrowia, kłopoty w pracy oraz zaburzenie relacji rodzinnych. Chcąc tego wszystkiego uniknąć, warto udać się po pomoc do specjalisty już po rozpoznaniu pierwszych niepokojących sygnałów mogących świadczyć o rozwijaniu się uzależnienia.

osrodek-leczenia-uzaleznien-alkoholowych

Leczenie alkoholizmu – co musisz wiedzieć?

Jeśli zdecydujesz się odwiedzić ośrodek leczenia uzależnień alkoholowych w pierwszej fazie nałogu, masz szansę wyjść z niego za pomocą jedynie psychoterapii. Na tym etapie nie jest konieczny pobyt stacjonarny ani detoks alkoholowy. Zazwyczaj wystarczają regularne spotkania z psychoterapeutą oraz ewentualnie warsztaty grupowe. O sposobie leczenia zdecyduje specjalista, który zawsze dostosowuje terapię indywidualnie do każdego pacjenta. Ważne, by się do niego jak najszybciej zgłosić i poprosić o wsparcie.

Zaufaj poradom profesjonalistów!

Nie dopuść do sytuacji, w której utracisz kontrolę nad piciem. Jeśli czujesz, że możesz mieć problem z nałogiem, odwiedź nasz prywatny ośrodek dla uzależnionych od alkoholu Vita Libera (https://vitalibera.pl/) w Warszawie i porozmawiaj ze specjalistą. W naszej placówce możesz liczyć na kompleksową pomoc, która obejmuje leczenie w trybie stacjonarnym i dochodzącym. Zapewnimy Ci też najlepszą opiekę, jeśli potrzebna jest Ci detoksykacja.

Tekst powstał pod nadzorem merytorycznym

  • Od wielu lat pracuje jako specjalista psychoterapii uzależnień prowadząc terapię grupową i indywidualną dla osób uzależnionych , współuzależnionych i z syndromem DDA.