Jak każde inne uzależnienie, także alkoholizm nie pojawia się nagle, lecz rozwija się stopniowo. Jego pierwsza faza, prealkoholowa, jest zazwyczaj lekceważona, gdy tymczasem właściwe jej rozpoznanie może uchronić przed nałogiem i jego konsekwencjami. Dowiedz się, jak objawia się ten etap rozwoju choroby alkoholowej i jak powstrzymać jej dalszy postęp.

Spis treści

Cztery fazy alkoholizmu

Do specjalistycznych placówek takich jak nasz ośrodek dla uzależnionych od alkoholu trafiają najczęściej osoby w ostatnim stadium alkoholizmu. Warto jednak wiedzieć, że wyróżnia się aż 4 fazy tego nałogu. Zdefiniował je w 1960 roku amerykański lekarz Elvin Morton Jellinek, który uważał, że terapii wymagają osoby także na wcześniejszych etapach uzależnienia. Zgodnie z jego teorią występują następujące fazy rozwoju choroby alkoholowej:

  1. Faza prealkoholowa – zaczyna się niewinnie, ponieważ polega na coraz częstszym sięganiu po alkohol, jednak zazwyczaj podczas spotkań towarzyskich i w ilościach mieszczących się w granicach społecznie uznawanej normy.
  2. Faza ostrzegawcza – na tym etapie osoba uzależniona zaczyna szukać okazji do picia lub sama je inicjuje, a nawet sięga po trunki w samotności i pije je w coraz większej ilości. Charakterystycznym objawem tej fazy jest pojawianie się luk w pamięci.
  3. Faza krytyczna – jej symptomem jest utrata kontroli nad spożywaniem trunków. Chory coraz częściej wypija klina z samego rana, aby złagodzić kaca, a epizody abstynencji stają się dla niego trudne do zniesienia.
  4. Faza przewlekła – jest to ostatni etap choroby. który może zakończyć się nawet śmiercią. Podczas jego trwania osoba uzależniona skupia się niemal wyłącznie na piciu. Ma zatem kilkudniowe ciągi alkoholowe, a wskutek odstawienia używki odczuwa bardzo silnie objawy zespołu abstynencyjnego.

Kiedy spożywanie alkoholu zaczyna sprawiać przyjemność

Tak jak wspomnieliśmy na początku, najtrudniejsza do rozpoznania jest pierwsza faza uzależnienia, czyli prealkoholowa. Pozornie bowiem okazjonalne spożywanie trunków w towarzystwie nie wydaje się czymś groźnym. Niepokój powinno wzbudzić odczuwanie wyraźnej przyjemności z picia oraz traktowanie używki jako idealnego sposobu na zrelaksowanie się lub ucieczkę od problemów. Jest to już wyraźny sygnał, że alkohol staje się zbyt ważny w naszym życiu. Skoro zapewnia tak przyjemne doznania, będziemy bowiem sięgać po niego coraz częściej. To z kolei prosta droga do uzależnienia fizycznego. Ze względu na częstsze picie wzrasta tolerancja organizmu na etanol, a więc będzie trzeba coraz więcej wypić napojów z procentami, żeby odczuwać ich pozytywne oddziaływanie.

Długotrwałe skutki zaniedbania

Osoby, które zlekceważą objawy pierwszej fazy nałogu, szybko przechodzą do kolejnych etapów jego rozwoju. To jest już równia pochyła, z której coraz trudniej się wydostać. Leczenie uzależnienia od alkoholu możliwe jest co prawda w każdym stadium choroby, ale im jest ona bardziej zaawansowana, tym terapia trwa dłużej. Należy też pamiętać, że długotrwałe zaniedbywanie problemu powoduje degradację zdrowia, kłopoty w pracy oraz zaburzenie relacji rodzinnych. Chcąc tego wszystkiego uniknąć, warto udać się po pomoc do specjalisty już po rozpoznaniu pierwszych niepokojących sygnałów mogących świadczyć o rozwijaniu się uzależnienia.

Leczenie alkoholizmu – co musisz wiedzieć?

Jeśli zdecydujesz się odwiedzić ośrodek leczenia uzależnień alkoholowych w pierwszej fazie nałogu, masz szansę wyjść z niego za pomocą jedynie psychoterapii. Na tym etapie nie jest konieczny pobyt stacjonarny ani detoks alkoholowy. Zazwyczaj wystarczają regularne spotkania z psychoterapeutą oraz ewentualnie warsztaty grupowe. O sposobie leczenia zdecyduje specjalista, który zawsze dostosowuje terapię indywidualnie do każdego pacjenta. Ważne, by się do niego jak najszybciej zgłosić i poprosić o wsparcie.

Zaufaj poradom profesjonalistów!

Nie dopuść do sytuacji, w której utracisz kontrolę nad piciem. Jeśli czujesz, że możesz mieć problem z nałogiem, odwiedź nasz prywatny ośrodek dla uzależnionych od alkoholu Vita Libera (https://vitalibera.pl/) w Warszawie i porozmawiaj ze specjalistą. W naszej placówce możesz liczyć na kompleksową pomoc, która obejmuje leczenie w trybie stacjonarnym i dochodzącym. Zapewnimy Ci też najlepszą opiekę, jeśli potrzebna jest Ci detoksykacja.

Tekst powstał pod nadzorem merytorycznym

Sebastian Nowakowski
Od wielu lat pracuje jako specjalista psychoterapii uzależnień prowadząc terapię grupową i indywidualną dla osób uzależnionych , współuzależnionych i z syndromem DDA.