Choć przejawy agresji nie zawsze idą w parze z alkoholizmem, to jednak zachowania agresywne są typową oznaką nadużywania alkoholu i objawem zespołu abstynenckiego. Skąd biorą się zachowania impulsywnie i jakie są ich skutki? Jak można pomóc alkoholikowi, gdzie szukać wsparcia dla siebie lub kogoś bliskiego? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.

Jak wygląda agresja u alkoholika?

Nie jest regułą, że alkohol wywołuje agresję, ale bardzo często zachowania impulsywne towarzyszą osobom nadużywającym napoje procentowe. Alkoholik często popada w różne konflikty, także z prawem. Jest kłótliwy, szuka zaczepki i prowokuje awantury – ma problemy w relacjach społecznych. Powodem jest niewłaściwa reakcja na bodźce i ocena sytuacji, które u trzeźwego człowieka są inne – realistyczne.

Co jest przyczyną agresji u alkoholika?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Przyczyny mogą być różne. Agresja u alkoholika jest poniekąd związana z podwyższonym poziomem testosteronu u mężczyzn. Im jest on wyższy, tym mogą występować częstsze i silniejsze napady zachowań impulsywnych. Jednak nie jest to jedyna przyczyna. Obniżona wartość serotoniny – hormonu szczęścia – również może wywoływać drażliwość oraz nadpobudliwość, co może skutkować zachowaniami kompulsywnymi u osoby długotrwale spożywającej alkohol.

Agresja może być też wynikiem zespołu abstynencyjnego. Pod wpływem alkoholu zaburzone zostaje funkcjonowanie mózgu u alkoholika. Pojawiają się nagłe zmiany nastrojów pod wpływem subiektywnego poczucia bycia prowokowanym przez otoczenie. Gdy poziom alkoholu we krwi spada, mózg niby zaczyna działać sprawniej, ale jest bardziej pobudzony. To z kolei może stymulować nieprawidłowe zachowania w korze mózgowej, co objawia się silnym pobudzeniem lub nadmierną nerwowością.

agresja

Jakie mogą być skutki agresji u alkoholika?

Zazwyczaj są one bardzo poważne. Agresja u alkoholika ma wpływ na jego życie rodzinne, zawodowe i ogólnospołeczne. Alkoholizm uwalnia w człowieku niewłaściwe zachowania, których następstwem może być:

  • przemoc domowa – często prowadzi do rozpadu rodziny. Alkoholik nierzadko wszczyna awantury, stosuje przemoc zarówno wobec dzieci, jak i partnera,
  • niewłaściwe – impulsywne i agresywne – zachowania wobec współpracowników czy podwładnych są niedopuszczalne, osoba w nałogu może łatwo stracić pracę, co przełoży się na obniżenie jego statusu materialnego i społecznego, a w związku z tym ucierpi on i cała jego rodzina,
  • wyalienowanie z życia społecznego. Nikt bowiem nie lubi przebywać z osobą pijaną i agresywną, która jest kłótliwa, arogancka i na każdym kroku wszczyna awantury. Dlatego alkoholik często zostaje odsunięty od towarzystwa – traci przyjaciół, a także odwracają się od niego najbliżsi.

Osoba w nałogu bywa także narażona na częste urazy i pobicia, ponieważ nie kontroluje swoich zachowań i często sama prowokuje bójki.

agresja-alkoholizm

Jak można pomóc alkoholikowi?

Początki bywają trudne, bo najczęściej nie dopuszcza on do siebie myśli, że ma problem alkoholowy i uważa, że w każdej chwili sam może przestać pić. To najczęściej okazuje się fikcją. Osoba dotknięta alkoholizmem sama sobie nie poradzi z syndromem odstawiennym. Pamiętaj, że napady agresji u alkoholika mogą się nasilać i chory może stanowić zagrożenie dla siebie i otoczenia. Dlatego, jeśli chcesz mu pomóc, spróbuj namówić go na detoks i odwyk w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień. Tam będzie miał zagwarantowaną opiekę medyczną i terapeutyczną. Podczas rozmowy z alkoholikiem musisz wykazać się stanowczością, dyskrecją i taktem.

Przeanalizuj sytuację, powiedz o swoich oczekiwaniach i zapewnij go o bezwarunkowym wsparciu, jeśli zdecyduje się na odtrucie organizmu i terapię. Nie pozwól jednak sobą manipulować, musisz być asertywny i stanowczy.

Ośrodek leczenia uzależnień jako jedno z rozwiązań

Zaawansowanej chorobie alkoholowej towarzyszy wiele schorzeń współistniejących. Dlatego wyjście z nałogu bez profesjonalnego wsparcia najczęściej kończy się niepowodzeniem. Najlepsze, co możesz zrobić, to namówić alkoholika na detoks i odwyk w prywatnym ośrodku uzależnień. Jednym z nich jest Vita Libera, który specjalizuje się w leczeniu różnych odmian alkoholizmu i oferuje rozmaite formy wsparcia. Są one dobierane indywidualnie – zależnie od potrzeb pacjenta. Wsparciem zostaje objęta cała rodzina. Więcej informacji można uzyskać pod specjalnym numerem telefonu.