W naszym ośrodku pomoc mogą otrzymać nie tylko osoby uzależnione, ale również te, które odczuwają skutki życia w rodzinie, w której obecny był nałóg. Mówimy tutaj o tzw. Dorosłych Dzieciach Alkoholików, nazywanych w skrócie DDA. Z powodu traumatycznych przeżyć w dzieciństwie związanych z alkoholizmem rodziców często nie radzą sobie w dorosłym życiu z emocjami i relacjami międzyludzkimi. Sprawdź, na czym polega oferowana przez nas terapia DDA w Warszawie i kiedy warto się jej poddać. 

 

Do kogo skierowana jest terapia?

Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, terapia DDA jest skierowana do osób, które w dzieciństwie żyły pod jednym dachem z osobą uzależnioną od alkoholu. Chodzi tu przede wszystkim o dzieci alkoholików, na które nałóg rodziców miał tak duży wpływ, że odcisnął piętno na ich dorosłym życiu.

Dzieciństwo takich osób często było niezwykle traumatyczne – związane z ciągłym uczuciem osamotnienia, niepewności, wstydu, a nierzadko także strachu przed nieprzewidywalnym zachowaniem pijanego rodzica. Doznane krzywdy i brak miłości w młodości stają się u takich osób powodem różnych problemów w dorosłości. Najczęściej są nimi:

  • trudności w stworzeniu trwałej relacji partnerskiej,
  • niskie poczucie własnej wartości,
  • uczucie pustki i smutku, często prowadzące do depresji,
  • emocjonalny chłód i wycofanie,
  • stany lękowe,
  • skłonność do uzależnień.

Nie wszyscy sobie z radzą z takimi problemami i to właśnie dla nich przeznaczona jest terapia DDA.

osrodek-terapii-uzaleznien

Cele i efekty terapii

Problemy, z jakimi borykają się Dorosłe Dzieci Alkoholików, wynikają z ich traumatycznych przeżyć w dzieciństwie, które często są przez nie wypierane z pamięci. Z tego względu terapia DDA w pierwszej kolejności ma na celu odblokowanie wspomnień i związanych z nimi negatywnych emocji, które przez lata były kumulowane. W ich uwolnieniu pomagają terapeuci, którzy jednocześnie wskazują ich związek z aktualnymi problemami i uczą jak sobie z nimi poradzić, aby już nie miały wpływu na dorosłe życie.

Dlaczego warto poddać się leczeniu?

Oferowana przez nasz ośrodek terapii uzależnień profesjonalna pomoc dla osób z syndromem DDA jest najlepszym sposobem na rozliczenie się z bolesną przeszłością i przewartościowania swojego życia. Samodzielne poradzenie sobie z problemami niestety bywa bardzo trudne. Wiele Dorosłych Dzieci Alkoholików cierpi latami, rujnując po drodze swoją karierę zawodową i ponosząc kolejne porażki w sferze osobistej. Niestety część z tych osób bezwiednie powtarza błędy swoich rodziców i popada w nałogi. Wśród naszych pacjentów są osoby z syndromem DDA, którym potrzebna jest również terapia alkoholowa.

Już po zauważeniu pierwszych problemów emocjonalnych warto zatem udać się do terapeuty. Dzięki jego pomocy można stopniowo odbudować to, co zostało zniszczone w dzieciństwie i uniknąć jego przykrych konsekwencji.

terapia-alkoholowa

Indywidualne i grupowe wsparcie w potrzebie

Podobnie jak terapia uzależnień, także ta dotycząca osób z syndromem DDA odbywa się głównie indywidualnie. Najważniejsze są osobiste spotkania z terapeutą, ponieważ podczas nich pacjenci chętniej sięgają do wspomnień i są bardziej otwarci na ich analizę oraz zrozumienie ich związku z teraźniejszością. Szczere rozmowy w intymnej atmosferze sprzyjają również mówieniu o aktualnych problemach oraz pomagają znaleźć ich rozwiązanie.

Wiele osób korzysta również z zajęć grupowych, w których mogą wymieniać się doświadczeniami z innymi pacjentami. Dzięki temu łatwiej dostrzegają nieprawidłowe wzorce wyniesione z własnego domu, a także czują się silniejsze przez świadomość, że nie są same w zmaganiu się z przeszłością. Spotkania w grupie pomagają im stawić czoła aktualnym trudnościom, a także otworzyć się na innych i nabrać zaufania do ludzi, z czym dotychczas mieli problemy.

Eksperci w dziedzinie leczenia uzależnień

Będąc osobą z syndromem Dorosłego Dziecka Alkoholika, nie musisz samotnie zmagać się ze swoimi problemami. Vitalibera jest prywatnym ośrodkiem, w którym odbywa się nie tylko kompleksowa terapia alkoholowa w Warszawie, ale też profesjonalna terapia DDA. Skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy chętnie pomogą Ci uporać się z trudną przeszłością i odzyskać to, co przez nią zostało w Tobie zniszczone – radość życia, wiarę w ludzi i miłość oraz poczucie własnej wartości. Daj sobie pomóc!

Tekst powstał pod nadzorem merytorycznym

  • Od wielu lat pracuje jako specjalista psychoterapii uzależnień prowadząc terapię grupową i indywidualną dla osób uzależnionych , współuzależnionych i z syndromem DDA.