Nawet 10% populacji – głównie mężczyzn – może cierpieć z powodu uzależnienia od seksu. Wydaje się, że bogate życie intymne to powód do radości. Gdy jednak namiętność staje się obsesją, potrafi znacznie uprzykrzyć życie. Seksoholizm to choroba – podobnie jak np. alkoholizm czy narkomania. Również w tym przypadku niezbędne jest leczenie, czyli zastosowanie terapii uzależnień w specjalistycznym ośrodku. Na czym dokładnie polega ten nałóg i co zrobić, żeby się od niego uwolnić? Eksperci z Vita Libera odpowiadają!

Spis treści

Gdy namiętność przeradza się w obsesję

Zaczyna się standardowo – seks jest sposobem na przyjemność, rozładowanie negatywnych emocji czy zachowanie bliskości z partnerem. W pewnym momencie staje się jednak obsesją, która niszczy relacje i niekorzystnie wpływa na codzienne życie. Być może brzmi znajomo.

Czy każdy miłośnik seksu jest uzależniony? Nie. Żeby mówić o nałogu, trzeba wziąć pod uwagę trzy cechy charakterystyczne:

  • obsesję na punkcie konkretnego zachowania,
  • przymus wykonywania danej czynności, brak umiejętności przestania,
  • kontynuowanie zachowań nawet mimo niekorzystnych skutków, takich jak problemy w relacji, utrata pracy, zaniedbywanie obowiązków.

Najważniejszym krokiem jest więc uświadomienie sobie, że to seksoholizm. Aby rozpocząć terapię, osoba chora musi po prostu tego chcieć. Nierzadko w leczeniu bierze udział również partner seksoholika, co pozwala kompleksowo zadbać o rodzinę.

Seksoholizm i współuzależnienia

Uzależnienie od seksu należy do tych nałogów, które nie są związane z żadną substancją. Osoba chora nie może powstrzymać się od konkretnego zachowania – w tym przypadku czynności seksualnych (nie tylko seks partnerski, ale też masturbacja itp.). Nierzadko zdarza się, że obsesja prowadzi do zachowań dewiacyjnych.

Specjaliści zawracają uwagę, że seksoholizm należy również do tych uzależnień, które bardzo często występują wraz z innymi. Wielu seksoholików cierpi więc z powodu kompulsywnego objadania się, narkomanii, hazardu, pracoholizmu itp. Nierzadko mają także zaburzenia osobowości czy problemy emocjonalne.

Dla seksoholików bliskość fizyczna nie jest już sposobem na okazanie miłości partnerowi czy zaspokojenie swojego popędu. To mechaniczna czynność, bez której nie mogą żyć i wokół której myśli krążą przez cały czas.

Objawy i skutki seksoholizmu

Ten rodzaj nałogu na pierwszy rzut oka nie jest łatwy do zauważenia. Seks jest fizjologiczną potrzebą każdego człowieka, dlatego nie zawsze można od razu odróżnić osobę bardzo lubiącą bliskość fizyczną od tej, która jest po prostu uzależniona. Do najczęstszych objawów seksoholizmu należą:

  • uczucie ciągłego rozdrażnienia i niezaspokojenia,
  • brak kontroli nad swoim popędem, który jest najważniejszym elementem życia,
  • częste myślenie i fantazjowanie na temat konkretnych zachowań,
  • potrzeba coraz silniejszych wrażeń, co nierzadko kończy się podejmowaniem ryzyka (np. seksu bez zabezpieczenia),
  • przedłożenie zaspokojenia nad inne emocje, zaniedbywanie rodziny, pracy, obowiązków.

Skutkami uzależnienia są przede wszystkim obniżenie jakości życia i podporządkowanie każdego dnia swojemu nałogowi. Osoba uzależniona często nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Cierpią relacje, zdrowie i obowiązki.

Nie daj się uzależnieniu – zacznij terapię!

Seksoholizm jest nałogiem, który można skutecznie leczyć. Terapia uzależnień polega w tym przypadku na spotkaniach ze specjalistą – indywidualnych lub grupowych. Kluczowym elementem jest poznanie przyczyn uzależnienia. W ośrodku Vita Libera prowadzone jest leczenie seksoholizmu, dzięki któremu życie intymne wraca na prawidłowe tory.

Ze względu na to, że seks jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka, celem nie jest abstynencja seksualna. Osoba chora uzyskuje wsparcie i narzędzia, dzięki którym możliwe jest przywrócenie potrzeb do naturalnego poziomu.

Klinika Vita Libera jest dla Ciebie

Masz problem z uzależnieniem od seksu? A może z seksoholizmem walczy bliska Ci osoba? W ośrodku Vita Libera w Warszawie jesteśmy po to, by Ci pomóc! Terapeuci specjalizujący się w leczeniu nałogów mają sprawdzone metody, dzięki którym życie wraca na właściwe tory. Z każdego uzależnienia można wyjść – jeśli uzyskasz wsparcie. Zrób krok w stronę wolności od nałogu!

Tekst powstał pod nadzorem merytorycznym

Sebastian Nowakowski
Od wielu lat pracuje jako specjalista psychoterapii uzależnień prowadząc terapię grupową i indywidualną dla osób uzależnionych , współuzależnionych i z syndromem DDA.