Nałóg to choroba. Bez względu na to, czy chodzi o uzależnienie od alkoholu, hazardu, narkotyków, substancji psychoaktywnych czy leków – leczenie trwa całe życie, bo problem może powrócić. Najczęściej pokusa sięgnięcia po używkę wraca wraz z konkretnymi czynnikami, które kojarzą się z przeszłością, np. w określonym towarzystwie. W jaki sposób stawiać granice i w asertywny sposób odmawiać, by pozostać wolnym od nałogu? Sprawdź!

Spis treści

Czy potrafisz odmówić?

Dla osoby, która nie walczy z uzależnieniem, niektóre zachowania są trudne do zrozumienia. Dlaczego odmawiasz picia alkoholu, skoro to „tylko jeden drink”? Jak to możliwe, że spotkanie w gronie starych przyjaciół, z którymi próbowaliście różnych substancji psychoaktywnych, może być problemem? Dlaczego nie możesz podjąć się kolejnego stresującego zlecenia, skoro „tak dobrze płacą”?

Jeśli walczysz z nałogiem, każda z tych sytuacji może być potencjalnym zagrożeniem. Istnieją czynniki wyzwalające nieodpartą chęć sięgnięcia po używkę. Najczęściej chodzi o takie mechanizmy, które były bodźcem również w przeszłości.

Czy potrafisz powiedzieć stanowcze „nie”, gdy ktoś narusza Twoje granice? To umiejętność, której najczęściej trzeba się nauczyć. Jest jednak niezwykle przydatna szczególnie w przypadku walki z uzależnieniem.

Jak wypracować asertywne zachowania?

Wypracowanie asertywnych zachowań wymaga sporo pracy nad sobą. W jaki sposób to zrobić, żeby panować nad uzależnieniem, a jednocześnie zadbać o swój spokój ducha i komfort? Do najważniejszych sposobów należą:

  • skorzystanie z terapii – w trakcie leczenia odbywają się m.in. treningi asertywności, które pozwalają zwiększyć pewność siebie i poznać sposoby mówienia „nie”, umacniane są także wewnętrzne motywacje do unikania używek;
  • dbanie o pewność siebie nie tylko w trakcie leczenia – otaczaj się jedynie ludźmi, którzy wierzą w Ciebie i powodzenie Twojej terapii;
  • unikanie towarzystwa „do kieliszka” – lub grającego w gry hazardowe, nadużywającego narkotyków itp. Spotykając się z osobami, które mają podobny nałóg, niezwykle trudno odmówić;
  • stanowcze odmawianie – nie musisz każdego wprowadzać w szczegóły Twojej choroby, ale asertywna odmowa lub stosowanie wymówek to szansa na to, by uniknąć nachalnego namawiania.

Samokontrola to podstawa w walce z uzależnieniem

Nawet jeśli bliskie osoby wspierają Cię w walce z nałogiem – ostateczna decyzja należy do Ciebie. Jeżeli pokusa np. sięgnięcia po alkohol czy grania w gry hazardowe będzie zbyt silna, bez samokontroli może być trudno się jej oprzeć.

Terapia ze specjalistą to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu łatwiej kontrolować swoje zachowanie. W trakcie leczenia uzależnień uczysz się przede wszystkim identyfikować czynniki wyzwalające chęć sięgnięcia po używkę oraz ich unikać. Ustalasz i wprowadzasz w życie również plany zapobiegawcze, których celem jest zareagowanie na sygnały ostrzegawcze odpowiednio wcześnie.

Wytrwałość i konsekwencja

Leczenie uzależnienia trwa całe życie. Wytrwałość i konsekwencja to czynniki, które mają kluczowe znaczenie dla powodzenia terapii. Chociaż nauka asertywności nie jest prosta, warto zadbać o to, by umiejętnie stawiać granice.

Jeśli masz problem z odmawianiem i stanowczym wyrażaniem swojego zdania, na początku możesz spróbować innych metod, które ułatwiają unikanie używek. Do najpopularniejszych sposobów – oprócz powiedzenia wprost – należą:

  • obrócenie sytuacji w żart, co rozluźni atmosferę;
  • zmiana tematu i odbicie piłeczki;
  • zakończenie rozmowy z daną osobą;
  • stosowanie wymówek.

Pamiętaj, że tylko jeśli wytrwale i konsekwentnie zaczniesz odmawiać innym, masz szansę na sukces! Może się zdarzyć, że utracisz z tego powodu kilka relacji – w tym przypadku ważniejsze jest jednak Twoje zdrowie.

Skuteczna pomoc w walce z uzależnieniami

Szukasz wsparcia i profesjonalnej pomocy w walce z uzależnieniem, np. od alkoholu, hazardu, narkotyków czy leków? Ośrodek Vita Libera w Warszawie prowadzi skuteczne terapie dla osób borykających się z nałogiem. Grupa specjalistów dba o to, by efektywnie uwolnić Cię od uzależnienia. Na terapii nauczysz się m.in. asertywności i dowiesz się, jak skutecznie odmawiać. To kluczowe umiejętności, dzięki którym zrobisz krok w stronę lepszego życia!

Tekst powstał pod nadzorem merytorycznym

Sebastian Nowakowski
Od wielu lat pracuje jako specjalista psychoterapii uzależnień prowadząc terapię grupową i indywidualną dla osób uzależnionych , współuzależnionych i z syndromem DDA.