Spis treści

Wieloletnie nałogi prowadzą do negatywnych konsekwencji społecznych i zdrowotnych. Z tego powodu niezmiernie ważne jest to, aby osoba dotknięta tego rodzaju problemem, jak najszybciej trafiła pod opiekę specjalistów. W artykule prezentujemy istotę, przebieg oraz główne cele pomocy terapeutycznej. Zapraszamy do zapoznania się z korzyściami, jakich dostarcza terapia uzależnienia od alkoholu, narkotyków bądź innego typu substancji.

Na czym polega terapia uzależnień?

Główne zadanie terapii różnego rodzaju uzależnień (od alkoholu, narkotyków, hazardu) stanowi uwolnienie pacjenta od przymusu picia – zarówno w wymiarze fizycznym, jak i psychicznym. Ponadto, jest ona ukierunkowana na redukcję negatywnych konsekwencji nałogu, a także wsparcie w powrocie do sprawnego funkcjonowania w społeczeństwie. Leczenie opiera się na różnorodnych metodach psychoterapeutycznych, które zawsze dobierane są indywidualnie, w zależności od potrzeb i stanu uzależnionego. Do najczęściej stosowanych technik należą:

  • reprogramming, czyli wykształcenie odmiennych reakcji na bodźce,
  • grupowe i indywidualne sesje terapeutyczne (np. systemowe, poznawczo-behawioralne),
  • treningi umiejętności.

W niektórych przypadkach uczestnikom terapii podawane są środki farmakologiczne. Dzieje się to najczęściej na etapie detoksykacji, którego celem jest oczyszczenie z organizmu szkodliwych substancji chemicznych.

Uzależnienia możliwe do wyleczenia

Każde uzależnienie, nawet te najbardziej nietypowe, może podlegać leczeniu. Warto jednak podkreślić, że kliniki są zazwyczaj ściśle wyspecjalizowane, przez co koniecznie należy zapoznać się z zakresem ich działalności. Przykładowo, prywatny ośrodek terapii uzależnień Vita Libera w Warszawie oferuje wsparcie w zakresie nałogowego korzystania z:

  • alkoholu,
  • leków,
  • narkotyków i dopalaczy,
  • seksu,
  • hazardu.

Udzielamy również pomocy dla osób współuzależnionych, a także pacjentów dotkniętych syndromem DDA.

Zdecyduj się na pierwszy krok

Zapisanie się na terapię uzależnienia od alkoholu jest w większości przypadków łatwiejsze niż uzyskanie innego typu świadczeń medycznych. Często wystarczy jedynie kontakt z kliniką oraz umówienie się na konkretny termin. Warunek konieczny stanowi abstynencja – jeżeli pacjent ma problemy z samodzielnym utrzymaniem trzeźwości, może zostać poddany wstępnej detoksykacji.

Nieco inaczej wygląda kwestia odwyku w trybie stacjonarnym – w tym przypadku trzeba uzyskać skierowanie, np. od lekarza medycyny rodzinnej lub psychiatry. Leczenie uzależnień w placówce publicznej jest w Polsce bezpłatne i refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Warto jednak liczyć się z koniecznością długiego oczekiwania na miejsce w tego typu instytucji. Dobre rozwiązanie w takiej sytuacji stanowi prywatny ośrodek leczenia uzależnień. Oferuje on pacjentom natychmiastową pomoc, którą można otrzymać bez skierowania.

Czy leczenie stacjonarne jest konieczne?

Nie – całodobowa opieka w trybie stacjonarnym to tylko jeden z dostępnych wariantów terapii. Pobyt w zamkniętej placówce stanowi zazwyczaj pierwszy, najbardziej intensywny etap pomocy terapeutycznej, w którego trakcie pacjenci dążą do:

  • uświadomienia sobie skali problemu oraz jego konsekwencji,
  • zrozumienia przyczyn powstania nałogu,
  • rozbudzenia w sobie silnej motywacji do walki z chorobą,
  • przemodelowania zachowań i reakcji na różne sytuacje.

Dalsza faza leczenia może odbywać się w warunkach ambulatoryjnych, czyli na zasadzie regularnych odwiedzin ośrodka w celu odbycia sesji terapeutycznej. Dużą zaletą tej formy wsparcia jest możliwość prowadzenia normalnego trybu życia – bez konieczności rezygnacji z pracy lub ograniczania kontaktów z najbliższymi.

Terapia uzależnień – zaufaj specjalistom

Nadużywanie alkoholu lub innego typu substancji to duży problem zarówno dla samego uzależnionego, jak i jego najbliższego otoczenia. Profesjonalna terapia to pierwszy krok w stronę zerwania z nałogiem i rozpoczęcia nowego, lepszego życia. Prywatny ośrodek leczenia uzależnień Vita Libera w Warszawie oferuje nowoczesne programy terapeutyczne, które są realizowane w trybie stacjonarnym i ambulatoryjnym. Zapewniamy dyskrecję, bezpieczeństwo, jak również całodobową opiekę doświadczonych lekarzy, psychoterapeutów, pielęgniarek i ratowników medycznych.

Tekst powstał pod nadzorem merytorycznym

Aleksandra Kling
Psycholog i terapeuta EMDR