Dzisiaj trudno sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez dostępu do Internetu. Jest on niezbędny do pracy i nauki, służy także do komunikacji i rozrywki. Jednocześnie jednak stanowi dość poważne zagrożenie, ponieważ częste przebywanie w wirtualnym świecie może zamienić się w nałóg. Uzależnienie od Internetu jest zjawiskiem coraz bardziej powszechnym i niestety wywołuje wiele negatywnych skutków. Dowiedz się, jak rozpoznać problem oraz w jaki sposób sobie z nim poradzić.
Pierwsze symptomy – w jaki sposób je rozpoznać?
Rozpoznanie uzależnienia od Internetu jest dość trudne. Nie jest to typowa używka jak alkohol czy narkotyki, lecz ogólnodostępne narzędzie, którego używają wszyscy – zarówno dzieci, jak i dorośli. Z sieci korzystamy na każdym kroku (w pracy, szkole, domu), a więc wydaje się to być czymś oczywistym, a nie patologicznym.
Ten typ nałogu jest uzależnieniem behawioralnym, a więc dotyczącym zachowań. Siecioholizmem określa się zatem nadmierne i kompulsywne korzystanie z sieci. Istotne jest tutaj słowo „kompulsywne”. Oznacza ono niepohamowaną chęć robienia czegoś – do tego stopnia, że brak możliwości realizacji pragnienia wywołuje napięcie i złe samopoczucie.
Jak zatem rozpoznać nałóg?
Pierwszymi niepokojącymi symptomami jego rozwijania się są najczęściej:
- spędzanie coraz większej ilości czasu na surfowaniu w sieci,
- rezygnacja z dotychczasowych sposobów spędzania czasu na rzecz Internetu,
- natrętne sprawdzanie poczty lub profilu w sieci społecznościowej,
- odczuwanie zdenerwowania w sytuacjach braku dostępu do sieci.
Przebieg procesu uzależnienia
Początkowe symptomy uzależnienia od Internetu często są trudne do uchwycenia – większość osób nie dostrzega problemu w tym, że coraz więcej czasu poświęca na odwiedzanie ulubionych stron. Najczęściej zauważają to bliscy, gdy ich członek rodziny zaczyna coraz częściej wybierać świat wirtualny, tracąc powoli kontakt z tym realnym. Z czasem osoba uzależniona potrafi godzinami siedzieć przed komputerem, nawet do późnych godzin nocnych. Traci zainteresowanie innymi formami spędzania czasu, zaniedbuje także codzienne obowiązki, zarówno te domowe, jak i związane z pracą czy nauką.
W zaawansowanym stadium uzależnienia osoby dotknięte nałogiem najczęściej już nie potrafią go kontrolować. Brak możliwości skorzystania z Internetu objawia się u nich silnym zdenerwowaniem, lękiem, a nawet agresją.
Skuteczna diagnoza
Jeśli zauważysz u siebie lub bliskich powyższe objawy, warto udać się do specjalisty. Najlepszym miejscem na szukanie pomocy jest poradnia lub ośrodek leczenia uzależnień. W pierwszej kolejności należy postawić właściwą diagnozę, czy rzeczywiście ma się do czynienia z uzależnieniem, a jeśli tak, to jakie jest jego podłoże i stopień zaawansowania. Od tego zależy przebieg leczenia.
Terapia i sposoby zapobiegania uzależnienia
Terapię siecioholizmu proponuje nasz prywatny ośrodek leczenia uzależnień. Polega ona na regularnych spotkaniach z psychoterapeutą podczas sesji indywidualnych oraz grupowych. Jest to specjalna terapia uzależnień poznawczo-behawioralna, która ma na celu nauczyć pacjenta korzystania z Internetu w sposób kontrolowany.
Służą temu przede wszystkim różne ćwiczenia nowych zachowań, które pacjent musi w dużej mierze trenować samodzielnie w domu, np. prowadzić dziennik aktywności, sporządzać plan dnia uwzględniający coraz krótszy czas surfowania w sieci, podejmować czynności dotychczas zaniedbywane itp. Są to jednocześnie skuteczne sposoby na zapobieganie uzależnieniu.
W przypadku dzieci uzależnionych od Internetu ważną rolę w terapii pełnią ich rodzice, którzy muszą aktywnie włączyć się w kontrolowanie zachowań dziecka, a także spędzać z nim więcej czasu na innych aktywnościach np. wspólnej zabawie.
Prywatna poradnia leczenia uzależnień – zaufaj nam!
Nałogowe korzystanie z Internetu można skutecznie leczyć. Jeśli więc widzisz u siebie ten problem lub dotknął on bliską Ci osobę, skontaktuj się ze specjalistą. Profesjonalne wsparcie w tym zakresie oferuje nasz prywatny ośrodek leczenia uzależnień w Warszawie. Odwiedź placówkę Vita Libera, a nasi terapeuci zaproponują Ci optymalny program terapeutyczny, dzięki któremu na nowo odkryjesz świat realny, a z sieci zaczniesz korzystać w sposób kontrolowany.
Tekst powstał pod nadzorem merytorycznym
Sebastian Nowakowski
Od wielu lat pracuje jako specjalista psychoterapii uzależnień prowadząc terapię grupową i indywidualną dla osób uzależnionych , współuzależnionych i z syndromem DDA.