Spis treści
- Seksoholizm – mechanizm uzależnienia
- Źródło problemu
- Inne uzależnienia powiązane z seksoholizmem
- Diagnoza i terapia
- Eksperci wyjaśniają
Chociaż seks jest czynnością w pełni naturalną, w sprzyjających okolicznościach może stać się destrukcyjnym nałogiem. W naszym artykule wyjaśniamy najważniejsze źródła i mechanizmy obsesyjnego dążenia do fizycznej bliskości. Przeczytaj i sprawdź, jak odróżnić seksoholizm od normalnego popędu seksualnego. Dowiedz się także, co może Ci dać w tej kwestii profesjonalna terapia uzależnień.
Seksoholizm – mechanizm uzależnienia
Mechanizm seksoholizmu jest podobny do każdego innego uzależnienia behawioralnego. Osoba dotknięta tego typu problemem odczuwa niekontrolowany przymus wykonywania czynności o seksualnym charakterze, które powodują u niej krótkotrwały epizod euforii. Potrzeba staje się na tyle silna, że powoduje całkowite zaniedbywanie codziennych obowiązków, a także rezygnację z dotychczasowych zainteresowań. To właśnie ten destrukcyjny wpływ na pozostałe obszary życia stanowi jeden z głównych objawów nałogu.
Źródło problemu
Przyczyny seksoholizmu są zróżnicowane. Część ekspertów wskazuje na schematy i zachowania wyniesione z dysfunkcyjnego domu rodzinnego. Jako czynnik ryzyka wskazuje się uzależnienie rodziców, stosowanie przemocy (w tym molestowanie) lub ich niedostępność emocjonalną. Kompulsywne zachowania seksualne są w takim przypadku podświadomą próbą zaspokojenia potrzeb z okresu dorastania lub potwierdzenia własnej wartości. Chroniczne osamotnienie może prowadzić do ciągłego poszukiwania bliskości w formie kontaktu cielesnego.
Inna grupa badaczy sugeruje, że uzależnienie może być uwarunkowane biologicznie. Nadmierne zainteresowanie seksem towarzyszy niektórym zaburzeniom psychiatrycznym, np. epizodom manii w depresji dwubiegunowej. Ryzykownym zachowaniom sprzyjają również zaburzenia pracy płatów mózgowych (np. w wyniku urazu), a także brak zrównoważenia głównych neuroprzekaźników w mózgu – dopaminy i serotoniny.
Inne uzależnienia powiązane z seksoholizmem
Dla większości uzależnionych seks jest tylko narzędziem, mającym wywołać u nich wspomniany chwilowy stan euforyczny. Trudno się zatem dziwić, że często poszukują oni także dodatkowych źródeł dopaminy, np. hazardu lub substancji psychoaktywnych (narkotyków). Tego rodzaju środki mogą być również wykorzystywane w celu tłumienia wstydu oraz poczucia winy. U osób dotkniętych seksoholizmem nierzadko można zaobserwować zaburzenia mentalne o charakterze obsesyjno-kompulsywnym. Do najpowszechniejszych tego typu schorzeń należą: anoreksja, bulimia lub nałogowe objadanie się.
Diagnoza i terapia
Choć ostateczne rozpoznanie seksoholizmu powinno opierać się na rzetelnej ocenie specjalisty, powód do niepokoju stanowią następujące objawy:
- poczucie przymusu i braku kontroli nad własnym postępowaniem,
- niemożność zmiany zachowania pomimo występowania negatywnych konsekwencji,
- znaczące pogorszenie nastroju, agresja i rozdrażnienie w sytuacji braku możliwości realizacji popędów seksualnych,
- ciągłe dążenie do intensyfikacji doznań, które z czasem może przybierać ryzykowne i niebezpieczne formy.
Powyższe symptomy pomaga załagodzić odpowiednio opracowana psychoterapia uzależnień. Jej głównym celem jest zmiana postrzegania seksu oraz jego roli w życiu pacjenta. Seksoholik uczy się identyfikować ukryte przyczyny pojawiających się impulsów, co pozwala mu stopniowo zmieniać swoje zachowanie i przywrócić kontrolę nad własną seksualnością. Pozytywnie na efekty terapii wpływa zaangażowanie najbliższych, zwłaszcza obecnego partnera. W niektórych przypadkach leczenie bywa dodatkowo wspierane środkami farmakologicznymi.
Eksperci wyjaśniają
Jak każda inna czynność powodująca wydzielanie endorfin, seks (w dowolnej formie) może stać się nałogiem. Dzieje się tak, tym bardziej że osoby uzależnione często wykorzystują go w celu głęboko zakorzenionych, niezaspokojonych potrzeb emocjonalnych oraz problemów z postrzeganiem siebie. Jeżeli podejrzewasz u siebie seksoholizm, warto podjąć leczenie. Regularna terapia poznawczo-behawioralna pomoże Ci odzyskać kontrolę nad impulsami oraz poprawić jakość Twojego życia. Sprawdź, co oferuje Ci w tej kwestii prywatna poradnia leczenia uzależnień Vita Libera w Warszawie.