Występuje zarówno u abstynentów, jak i osób w nałogu. Głód alkoholowy, bo to nim mowa, to nagła i niepohamowana chęć potrzeby spożycia napojów procentowych. Stan ten wiąże się z dolegliwościami dotyczącymi zdrowia psychicznego, a także somatycznymi. Na czym polega, jakie są jego objawy i jak sobie z nim radzić? Koniecznie przeczytaj ten artykuł do końca, a na pewno się dowiesz!

 

Jakie są przyczyny głodu alkoholowego?

Wszystko, co wiąże się z alkoholem, może być niebezpieczne dla osoby w nałogu. Chodzi tutaj o miejsca, wydarzenia i tym podobne sytuacje związane z piciem. Czasami wystarczy jedna okazja i wspomnienie miłych chwil, kiedy to po wypiciu drinka czuliśmy się odprężeni i rozluźnieni – wszystkie troski znikały. To wtedy najczęściej dopada nas głód alkoholowy.

Najtrudniej jest krótko po odstawieniu napojów procentowych i zaprzestaniu ich picia. Wtedy objawy głodu są najsilniejsze. Wraz z upływem czasu abstynenckiego, częstotliwość i intensywność jego pojawiania się maleje. Im dłużej uzależniony jest w trzeźwości, tym rzadziej odczuwa objawy braku alkoholu w organizmie.

Na czym polega głód alkoholowy?

objawy-gloduŹródło nałogu tkwi w przyjemnościach dostarczanych przez alkohol, bardzo często w potrzebie ucieczki w inny świat przed cierpieniem czy zagrożeniem. Walka z uzależnieniem jest bardzo trudna. Na podstawie wnikliwej diagnozy konieczne jest postępowanie terapeutyczne, np. zmiana środowiska, stosowanie leków czy psychoterapia, która odgrywa ważną rolę w psychozach, jest jedną z metod pomocniczych.

Nawroty choroby alkoholowej występują głównie w konsekwencji stałych zmian w umyśle pacjenta, do których doszło w wyniku nadużywania napojów procentowych. Zdarza się, że do przerwania abstynencji dochodzi nawet po wielu latach od zakończenia leczenia. Głód alkoholowy może dopaść osobę uzależnioną w każdym momencie. Wystarczy, że dopadnie ją stres czy sytuacja kryzysowa. Wówczas, gdy pacjent nie radzi sobie samodzielnie, powinien zasięgnąć porady specjalisty.

Jakie są objawy głodu alkoholowego?

Symptomy somatyczne głodu alkoholowego objawiają się najczęściej ostrymi bólami głowy i żołądka, suchym kacem, kołataniem serca czy podwyższonym ciśnieniem krwi. Osoba, którą dopada nagła i niepohamowana chęć spożycia napojów procentowych, a nie może jej zaspokoić zazwyczaj:

  • czuje się rozbita psychicznie,
  • odczuwa niepokój,
  • ma trudności z zasypianiem,
  • cierpi na wahania nastroju i koszmary senne,
  • jest osłabiona.

Nawet kilkuletnia abstynencja nie gwarantuje, że nie pojawi się pokusa sięgnięcia po kieliszek, której trudno będzie się oprzeć. W razie niepodjęcia leczenia, w skrajnych przypadkach może dojść do napadu padaczki czy psychozy alkoholowej, co niekiedy niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne, a nawet prowadzić do stanów zagrożenia życia.

Jak poradzić sobie z głodem alkoholowym?

Dobrym sposobem na radzenie sobie z głodem alkoholowym jest wspomnienie wszystkich nieprzyjemnych rzeczy, jakich doświadczyliśmy podczas uzależnienia. Wiele osób w nałogu straciło rodzinę, pracę i przyjaciół. Warto pamiętać o złym samopoczuciu po spożyciu alkoholu i byciu na kacu.jak-poradzic-sobie-z-glodem

Aby przezwyciężyć taki głód, warto pić duże ilości wody i zjeść coś pożywnego – słodkiego lub mięsnego. Należy ponadto:

  • zrezygnować z kawy, papierosów, innych używek i środków psychoaktywnych,
  • zmienić styl życia – uprawiaj sport, dbaj o zdrową dietę,
  • unikać „starego” towarzystwa, z którym się piło i wpadło w nałóg,

Gdy to nie pomaga i nadal czuje się chęć napicia, warto porozmawiać z kimś, komu się ufa – terapeutą, kolegą czy inną bliską osobą.

Pamiętaj, ulegnięcie pokusie i sięgnięcie po alkohol, oznacza powrót do punktu wyjścia. Wystarczy jeden kieliszek, żeby zniweczyć to, co do tej pory udało się osiągnąć podczas leczenia, np. w ośrodku uzależnień. Warto wówczas przypomnieć sobie, ile pracy i wyrzeczeń kosztowało zerwanie z nałogiem.

Przezwycięż uzależnienie w ośrodku odwykowym

Poradzenie sobie z głodem alkoholowym jest trudne i wymaga dużego samozaparcia. To długi proces pełen wzlotów i upadków, ale z profesjonalnym wsparciem masz szansę na sukces. Ośrodek odwykowy, taki jak np. Vita Libera, zatrudnia wykwalifikowanych specjalistów i oferuje różne formy terapii. Aby rozpocząć leczenie, nie jest potrzebne żadne skierowanie. Więcej informacji można uzyskać pod specjalnym numerem telefonu. Zapraszamy do kontaktu – chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Może Cię też zainteresować: