O grupach AA słyszał chyba każdy, ale o Programie 12 kroków Anonimowych Alkoholików już niekoniecznie. Co to takiego i jak przebiegają poszczególne etapy leczenia i odwyku alkoholowego? Czym są mityngi AA i jaką rolę odgrywają w terapii uzależnień? Wyjaśniamy – sprawdź!

 

Na czym polega program 12 kroków w leczeniu alkoholizmu?

To program skierowany do trzeźwiejących alkoholików, który ma pomóc im w wyjściu z nałogu. Został stworzony w latach 30. XX wieku. Opiekunem – przewodnikiem duchowym uzależnionego jest osoba dłużej pozostająca w trzeźwości – bardziej doświadczony alkoholik, który ma poprowadzić nowicjusza przez wszystkie etapy w leczeniu alkoholizmu. Przychodząc na mityng AA, osoba w nałogu, która jest zdecydowana na włączenie się do programu, pisze wraz ze swoim mentorem harmonogram 12-stu kroków. To żmudna praca, która wymaga od uzależnionego silnej woli i samozaparcia. Przejście wszystkich etapów ma mu pomóc zmienić dotychczasowe nawyki, sposób myślenia i życia.12-krokow-aa

Etapy programu 12 kroków w leczeniu alkoholizmu

Decydując się na program 12 kroków i nawiązując relację sponsorską – z mentorem, osoba w nałogu musi zdawać sobie sprawę, że każdy kolejny etap jest następstwem poprzedniego w drodze leczenia alkoholizmu. Nie da się ominąć kilku punktów i kontynuować go dalej. Wszystko jest dokładnie przemyślane i kolejność nie jest przypadkowa. Osoba chcąca przestać pić pisze odpowiedzi na pytania i na mityngach odczytuje je na głos.

  1. W pierwszym kroku uzależniony musi przyznać się do bezsilności wobec nałogu, zdać sobie sprawę ze swojej choroby, potrzeby odwyku i wielotorowej terapii.
  2. Druga zasada to uwierzenie w większą „Siłę”, która ma przywrócić mu zdrowy rozsądek.
  3. W trzecim etapie osoba w nałogu, która jest wierząca, powierza swoją wolę i życie opiece Boga, odpuszcza lęki i przymus kontrolowania rzeczywistości po odstawieniu alkoholu.
  4. Czwarty stopień to praca nad charakterem – walka ze złymi cechami, takimi jak porywczość czy zbyt szybkie obrażanie się.
  5. Piąty krok to zaufanie drugiemu człowiekowi rozmawianie z nim o swoich wadach.
  6. W szóstej fazie zaś uzależniony uczy się akceptacji samego siebie.
  7. Siódma zasada to uznanie wyższości Boga – jakkolwiek go pojmujemy i proszenie go, aby pomógł nam przezwyciężyć nasze słabości w stosunku do innych.
  8. Ósmy krok to świadome mierzenie się z przeszłością, kiedy to krzywdziło się bliskich.
  9. W dziewiątej fazie uzależniony jest gotowy czynić zadość tym, którzy zostali przez niego zranieni.
  10. Dziesiąty etap to baczne przyglądanie się sobie i pilnowanie, aby już nie krzywdzić bliźnich.
  11. W jedenastym kroku następuje rozwój duchowy osoby trzeźwiejącej.
  12. Wreszcie ostatnia – dwunasta zasada, kiedy to uzależniony jest gotowy, aby dzielić się swoim doświadczeniem z innymi osobami będącymi w nałogu.

Jak wyglądają spotkania w trakcie programu 12 kroków?spotkania-aa-12-krokow

Mityngi AA to cykliczne spotkania Anonimowych Alkoholików. Polegają one przede wszystkim na zaufaniu. Pytania do programu 12 kroków zostały napisane przez inne osoby uzależnione, których pragnieniem była walka z alkoholizmem i wyjście z nałogu. Poszczególne spotkania różnią się scenariuszem, sposobem prowadzenia, poruszanymi tematami, ale ich zamysł jest zawsze ten sam, to terapia uzależnień, która ma na celu pomoc, wymianę doświadczeń związanych z trzeźwieniem i wychodzeniem z choroby. Sesje mogą mieć charakter:

  • roboczy – wszyscy uczestnicy są zachęcani do zabierania głosu,
  • dyskusyjny – rozmowa i wymiana doświadczeń,
  • spikerski – na którym alkoholik – członek wspólnoty AA – opowiada o wychodzeniu z alkoholizmu i swojej drodze do życia w trzeźwości.

Mityngi zawsze przebiegają zgodnie z przygotowanym scenariuszem. Oprócz rozmowy na konkretne tematy, na każdym spotkaniu odczytywanych jest 12 kroków AA. Zbierane są też dobrowolne datki, ponieważ grupa utrzymuje się wyłącznie z nich.

Chcesz wiedzieć więcej? Zadaj pytanie terapeutom z ośrodka Vita Libera

Z badań wynika, że nawet 2 miliony Polaków może mieć problem alkoholowy. Jak temu przeciwdziałać, jak pomóc osobie uzależnionej? Potrzebna jest terapia wielotorowa. Mityngi AA, program 12 kroków – to dopiero początek. Leczenie alkoholizmu to długotrwały proces pełen wzlotów i upadków – może trwać nawet kilka lat. Warto pamiętać, że wsparcia wymaga cała rodzina, w tym DDA – Dorosłe Dzieci Alkoholików. Chcesz wiedzieć więcej, np. jak wygląda odwyk? Zadaj pytanie terapeutom z ośrodka Vita Libera – jesteśmy do Twojej dyspozycji.