Dla osób uzależnionych leczenie odwykowe jest jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się nałogu. Pod tym pojęciem kryje się bowiem kompleksowa terapia, która pomaga nie tylko na chwilę zerwać z uzależnieniem, ale także wytrwać w abstynencji przez długi czas. Sprawdź, na czym dokładnie polega ta metoda terapeutyczna oraz dlaczego warto się jej poddać w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień.
Czym jest leczenie odwykowe?
Określenie “leczenie odwykowe” należy rozumieć jako terapię, której celem jest ułatwienie pacjentowi trwałego zerwania z nałogiem. Może ona dotyczyć różnego rodzaju uzależnienia – zarówno od substancji psychoaktywnych, jak również tego o charakterze behawioralnym.
Metody terapeutyczne są dostosowywane indywidualnie do pacjenta. Czasami opierają się więc wyłącznie na psychoterapii, a niekiedy wymagają zastosowania także farmakologii.
Z leczenia odwykowego można skorzystać wyłącznie w profesjonalnych placówkach – np. w specjalistycznych poradniach oraz w prywatnych ośrodkach leczenia uzależnień.
Kompleksowa pomoc dla osoby potrzebującej
Walka z nałogiem jest bardzo trudna – bez wsparcia specjalisty większość osób niestety nie daje rady wytrwać w abstynencji. Uzależnienie jest bowiem bardzo złożonym problemem – najczęściej ma podłoże psychologiczne, fizjologiczne, a także środowiskowe i socjologiczne. Właśnie dlatego walka z nim musi odbywać się na wszystkich płaszczyznach, aby przyniosła oczekiwany efekt.
Oferowane w specjalistycznych ośrodkach leczenie odwykowe ma właśnie taki kompleksowy charakter. Pacjenci podczas kuracji mogą liczyć na wsparcie psychoterapeutów, psychologów, psychiatrów, a także lekarzy innych specjalizacji, jeśli jest to konieczne.
Który model leczenia jest lepszy – indywidualny czy stacjonarny?
Osoby uzależnione mogą skorzystać z dwóch form terapii – stacjonarnego i ambulatoryjnego.
Leczenie ambulatoryjne polega na regularnych spotkaniach z psychoterapeutą. Są to najczęściej sesje indywidualne oraz od czasu do czasu grupowe.
Stacjonarne leczenie odwykowe ma bardziej kompleksowy charakter – odbywa się w ośrodku zamkniętym, trwa minimum kilka tygodni i jest przeprowadzane w kilku etapach. Pierwszy polega na detoksie, czyli odtruciu organizmu – w jego trakcie pacjent otrzymuje pomoc medyczną, dzięki której łatwiej znosi dolegliwości związane z zespołem odstawiennym. W dalszej kolejności uczestniczy w indywidualnych sesjach terapeutycznych oraz warsztatach grupowych.
Taka forma terapii przynosi znacznie lepsze skutki. Przede wszystkim kilkutygodniowy pobyt w ośrodku pozwala pacjentowi całkowicie odciąć się od używek. Taka wymuszona abstynencja jest potem łatwiejsza do kontynuowania, tym bardziej że w czasie kuracji pacjent uczy się technik radzenia sobie w sytuacjach, w których dotychczas ulegał nałogowi.
Co ważne, w profesjonalnych placówkach proponowana jest terapia uzależnienia i współuzależnienia, a więc obejmuje także bliskich osoby walczącej z nałogiem. Po powrocie do domu pacjent zyskuje więc dodatkowe wsparcie rodziny, która w wyniku terapii wie, jak postępować, by pomagać osobie uzależnionej w wytrwaniu w abstynencji.
Wady i zalety leczenia odwykowego
Większość uzależnionych boi się leczenia odwykowego, szczególnie stacjonarnego. Wymaga ono bowiem rezygnacji na dłuższy czas z dotychczasowego życia, a więc opuszczenia rodziny i przyjaciół, a także przerwania pracy zawodowej. Zalet terapii w prywatnym ośrodku jest znacznie więcej niż wad. Do najważniejszych z nich należą:
- możliwość przeprowadzenia bezpiecznego detoksu pod okiem lekarzy,
- najlepsze warunki do walki z nałogiem – terapia uzależnień odbywa się w komfortowo urządzonym budynku i w otoczeniu specjalistów,
- wielowymiarowe wsparcie i możliwość skorzystania z różnych form terapeutycznych,
- skuteczność – stacjonarne leczenie odwykowe uznawane jest za najlepszą metodę wychodzenia z uzależnienia.
Poznaj opinię specjalistów!
Jeśli czujesz, że sam nie poradzisz sobie z problemem, zgłoś się na leczenie odwykowe w Warszawie, jakie proponuje nasz prywatny ośrodek leczenia uzależnień Vita Libera. Porozmawiaj z naszymi specjalistami, którzy zaproponują Ci najlepszą formę terapii. Nie zwlekaj z decyzją – im szybciej podejmiesz walkę z nałogiem, tym szybciej się od niego uwolnisz! My zrobimy wszystko, by Ci w tym pomóc.
Tekst powstał pod nadzorem merytorycznym
Sebastian Nowakowski
Od wielu lat pracuje jako specjalista psychoterapii uzależnień prowadząc terapię grupową i indywidualną dla osób uzależnionych , współuzależnionych i z syndromem DDA.