Większość osób nadużywających alkoholu nie przyznaje się do uzależnienia, a o przebywaniu w specjalistycznym ośrodku w ogóle nie chce słyszeć. Tymczasem alkoholik coraz bardziej stacza się i jest zagrożeniem dla swoich najbliższych. Najgorsze są chwile, kiedy staje się agresywny, wszczyna awantury i znęca się nad rodziną. Zastanawiasz się jak zmusić go do terapii oraz czy możliwe jest leczenie osoby w nałogu bez jej zgody, ubezwłasnowolnienie i przymusowy odwyk? Sprawdź, jakie są procedury.

 

Dlaczego alkoholik nie chce uzyskać pomocy?

Takie osoby najczęściej uważają, że mają wszystko pod kontrolą i odwyk nie jest im potrzebny, wydaje im się, że sami sobie poradzą. Tymczasem życie w trzeźwości ich przeraża, ponieważ nie wyobrażają sobie egzystencji bez kieliszka. Na czym polega detoks alkoholowy i jak zmusić uzależnionego do terapii? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu.

Przymusowe leczenie dla alkoholikapomoc-alkoholikowi

Nadużywanie alkoholu jest szkodliwe nie tylko dla samego uzależnionego, ale też dla jego bliskich. Bardzo często:

  • przyczynia się do rozpadu rodziny, utraty przyjaciół oraz znajomych,
  • skutkuje zwolnieniem z pracy i brakiem środków do życia,
  • jest przyczyną agresji wobec najbliższych,
  • niesie za sobą problemy zdrowotne, które nierzadko prowadzą do nieodwracalnych zmian w organizmie alkoholika, a nawet mogą przyczynić się do jego śmierci.

Wczesne rozpoznanie, jeszcze gdy brak powikłań somatyczno-psychicznych, pozwala na szybsze podjęcie leczenia i ograniczenie wielu negatywnych skutków ubocznych toksycznego wpływu alkoholu na ludzki organizm. Bardzo ważnym elementem kuracji jest wsparcie rodziny, którym proponuje się terapię wspólną. W jej ramach najbliżsi członkowie poznają specyfikę zespołu uzależnienia, uczą się, jak radzić sobie ze złością i praktycznie uczestniczyć w procesie powrotu alkoholika do zdrowia. Przez cały proces leczenia – zależnie od stanu zaawansowania pacjenta – jest również poddawany odpowiedniej porcji informacji w trakcie zajęć edukacyjnych.

Prywatne ośrodki odwykowe udostępniają specjalistyczne programy terapeutyczne, które są niezwykle pomocne w walce z tą mało przyjemną i wyniszczającą organizm chorobą. Otrzymując wsparcie ze strony pracujących w tym miejscu ekspertów – zdecydowana większość osób uzależnionych po wyjściu na zewnątrz i powrocie do społeczeństwa zaczyna w normalny sposób funkcjonować.

Niestety w wielu przypadkach osoba w nałogu nie chce dobrowolnie poddać się odwykowi. Najbliżsi w trosce o jej dobro zastanawiają się, czy da się zmusić ją do leczenia w zamkniętym ośrodku. W zasadzie terapia jest dobrowolna, ponieważ tylko wtedy można mieć nadzieję na chęć zmiany nawyków i życie w trzeźwości.

Są jednak szczególne przypadki, kiedy można skierować uzależnionego na detoks alkoholowy oraz przymusową terapię.Dopuszcza to ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Do kuracji odwykowej kierowane są osoby, po wydaniu opinii biegłego, które w związku ze swoim nadużywaniem:

  • powodują rozkład życia rodzinnego,
  • demoralizują małoletnich,
  • uchylają się od obowiązku zaspokajania potrzeb rodziny,
  • systematycznie zakłócają spokój lub porządek publiczny.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że taka presja leczenia jest niekiedy mało skuteczna, ponieważ brak chęci zmiany nie jest dobrym prognostykiem na życie w trzeźwości. Często alkoholicy wracają do nałogu. Nawet najlepsza terapia w ośrodku uzależnień nie przyniesie spodziewanego efektu, jeśli osoba nadużywająca napojów procentowych nie chce zerwać z piciem. Dlatego bardzo ważne jest, aby najbliżsi byli wsparciem dla niej i ze wszech miar uświadamiali ją, co może zyskać, poddając się odwykowi i leczeniu.

Procedura zobowiązania i kierowania alkoholika leczenia odwykowego?

Zgodnie z art. 21 wyżej wymienionej ustawy terapia odwykowa prowadzona jest w zakładach leczniczych w formie ambulatoryjnej lub stacjonarnej. Jak zmusić alkoholika do leczenia według tego aktu normatywnego? Oto kroki, które trzeba podjąć:

  1. Wszczęcie procedury przez gminną komisję ds. rozwiązywania problemów alkoholowych.
  2. Rozmowa z wnioskodawcą i zbieranie materiałów dowodowych, które mają uzasadnić, czy zachodzą przesłanki ustawowe (np. rozkład życia rodzinnego).
  3. Skierowanie na badanie przez biegłych i włączenie ich opinii do dokumentacji.
  4. Wniosek do sądu, jeśli osoba uzależniona, mimo stwierdzenia u niej choroby nie wyraża zgody na dobrowolne leczenie.

Wydane na rozprawie sądowe postanowienie oznacza obowiązek poddania się przez alkoholika terapii odwykowej w wyznaczonym terminie i trybie oraz we wskazanej placówce. Na czas trwania obowiązku terapii sąd może ustanowić nadzór kuratora. W sytuacji, kiedy zobowiązany nie stawi się lub nie będzie kontynuował kuracji, może zostać zarządzane doprowadzenie go przez organy Policji. 

Czy można ubezwłasnowolnić alkoholika?

Alkoholizm jest chorobą, która wymaga podejścia wielotorowego. Trzeba połączyć detoks i odwyk z psychoterapią. Leczenie będzie miało sens tylko wtedy, kiedy chory sam zechce pokonać nałóg i wytrwać w trzeźwości. Warto jemu uświadomić negatywne skutki i konsekwencje, jakie mogą go dotknąć.

Alkoholik jednak bardzo często usprawiedliwia swoje uzależnienie:

  • stresem,
  • kłopotami w pracy,
  • trudną sytuacją materialną,
  • niezrozumieniem przez rodzinę, pracodawcę.

Jeśli jednak to się nie uda, można zwrócić się o pomoc o ubezwłasnowolnienie alkoholika. Najpierw jednak trzeba wystąpić z wnioskiem do gminy. Mogą to zrobić bliscy uzależnionego oraz inne osoby dotknięte skutkami jego choroby. W ustawie „O wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi” określono przesłanki, jakie należy spełnić, aby takie orzeczenie mogło zostać wydane i sprawa trafiła do sądu. Ubezwłasnowolnienie alkoholika i skierowanie go na detoks i leczenie mogą mieć miejsce, kiedy nałogowe picie:

Najbliżsi niejednokrotnie chronią też osobę w nałogu przed otoczeniem – ukrywają jej problem i tłumaczą różne niepowodzenia. Psychologowie zalecają, aby tego nie robić. Tylko wtedy istnieje cień szansy, że zrozumie ona zło, jakie wyrządza picie i poprosi o wsparcie.

Jeśli jednak to się nie uda, można zwrócić się o pomoc o ubezwłasnowolnienie alkoholika. Najpierw jednak trzeba wystąpić z wnioskiem do gminy. Mogą to zrobić bliscy uzależnionego oraz inne osoby dotknięte skutkami jego choroby. W ustawie „O wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi” określono przesłanki, jakie należy spełnić, aby takie orzeczenie mogło zostać wydane i sprawa trafiła do sądu. Ubezwłasnowolnienie alkoholika i skierowanie go na detoks może mieć miejsce, kiedy nałogowe picie:osrodek-odwykowy

  • przyczynia się do rozpadu życia rodzinnego,
  • demoralizuje nieletnich,
  • jest powodem uchylania się od pracy czy jej utraty,
  • zakłóca spokój publiczny.

W takich przypadkach potrzebne są niezbite dowody w postaci: zeznań świadków, protokółów interwencji policji czy rachunków za pobyt w izbie wytrzeźwień. Biegły powołany przez specjalną Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych lub prokurator, po przeanalizowaniu sprawy, mogą skierować ją do Sądu, który orzeka o konieczności leczenia danej osoby w ośrodku zamkniętym.

Ośrodek uzależnień Vita Libera dla alkoholików

Wiesz już wszystko, jak zmusić do leczenia.Masz pytania na temat całej procedury ubezwłasnowolnienia alkoholika? Prywatny ośrodek Vita Libera powstał z myślą, aby nieść pomoc osobom w nałogu i ich rodzinom, które często są współuzależnione. Detoks i odwyk odbywa się w warunkach zamkniętych, ale to dopiero początek drogi do życia w trzeźwości. Podejmując wielotorową terapię pod okiem specjalistów, można mieć nadzieję na sukces i nowe, lepsze jutro.

Może Cię też zainteresować: