Najczęściej zespół amotywacyjny, inaczej nazwany też apatyczno-abulicznym, dotyka osoby, które zażywają od dłuższego czasu marihuanę i inne substancje psychoaktywne. Jednak badania w tym kierunku wciąż trwają. Czym się charakteryzuje ten stan, jakie czynniki mogą mieć wpływ na jego występowanie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule. Podpowiadamy też, na czym polega terapia i dlaczego powinna być ona połączona z leczeniem uzależnienia.

 

Definicja zespołu amotywacyjnego

Motywacja to mechanizm psychologiczny – impuls, który pcha człowieka do zaspokajania swoich potrzeb, osiągania określonych celów. Jej głównym motywem jest aktywacja. Zespół amotywacyjny natomiast to coś wręcz odwrotnego. To stan bierności i obojętności, który charakteryzuje się trudnościami poznawczymi, interpersonalnymi i społecznymi – każda motywacja do działania traci sens. Najważniejsze dla uzależnionego jest czerpanie korzyści z konsumpcji marihuany czy innych środków odurzających.charakterystyka-zespolu-amotywacyjnego

Czym charakteryzuje się zespół amotywacyjny?

Priorytetem dla osób dotkniętych tym zespołem jest zażywanie marihuany i innych podobnych środków. Pozostałe rzeczy zostają zaniedbywane, przestają się liczyć. Osoby dotknięte amotywacją mogą doświadczać niepokojących objawów, takich jak między innymi:

  • brak chęci do działania – bierność i rezygnacja z dążenia do wcześniej obranych celów i aspiracji życiowych,
  • zawężanie zainteresowań wyłącznie do spraw związanych z zażywaniem substancji psychoaktywnych – zaniedbywanie swojego wyglądu i higieny, rezygnacja z hobby, izolacja społeczna – wycofanie się z kontaktów z ludźmi, którzy nie są uzależnieni,
  • osłabienie sprawności poznawczej – zwłaszcza pamięci krótkotrwałej,
  • brak planów na przyszłość – liczy się tu i teraz.

Nawet jeśli taka osoba przestanie zażywać narkotyki, może nadal odczuwać objawy zespołu amotywacyjnego, które mogą utrzymywać się bardzo długo.

Często trudno jest odróżnić ten stan od depresji – wiele cech jest wspólnych. Różnica polega na tym, że osoby z depresją cierpią z powodu utraty chęci do życia, a te z zespołem apatyczno-abulicznym nie odczuwają poczucia winy.

Jak dochodzi do wystąpienia zespołu amotywacyjnego?

Badania nad przyczynami zespołu amotywacyjnego ciągle trwają. Niektórzy są zdania, że jedną z przyczyn mogą być zmiany w mózgu – w ośrodkowym układzie nerwowym lub w hormonach związanych ze starzeniem. Inni zaś uważają, że główna przyczyna tkwi w uzależnieniu od marihuany czy innych środków konopnych, a także od hazardu, alkoholu czy dopalaczy.

Osoby regularne stosujące marihuanę zaczynają cierpieć na spadek motywacji. To zakłóca ich zdolność do pracy, nauki i osiągania jakichkolwiek celów. Przestaje im na czymkolwiek zależeć. Rytm ich dnia skupia się wokół kolejnego skręta, myśli także krążą wokół tego, by jak najszybciej zapalić. Osoby takie cechuje bierność, apatia, trudności w skupieniu się na czymkolwiek.

W jaki sposób leczyć zespół amotywacyjny?zespol-amotywacyjny

Potrzeba szerszego spojrzenia i współpracy wielu specjalistów. Leczenie zespołu amotywacyjnego musi być ściśle połączone z terapią uzależnień. Jeśli podczas niej pacjent będzie zażywał nawet minimalne ilości konopi, nie przyniesie ona zamierzonego efektu. Aby zachęcić osobę w nałogu do życia, niekiedy, oprócz psychoterapii, zachodzi potrzeba wdrożenia farmakoterapii. Lekarz może zalecić leki przeciwdepresyjne, które pomogą wyjść z apatii, poprawić relacje interpersonalne z najbliższymi czy też włączyć się aktywnie do życia.

W specjalistycznym ośrodku można liczyć na pomoc lekarzy oraz psychoterapeutów. Terapie indywidualna i grupowa mogą w znaczący sposób przyczynić się do zmiany sposobu myślenia, przywrócenia chęci do normalnego funkcjonowania. Kontakt z innymi osobami, które zmagają się z podobnym problemem, pozwoli pacjentom lepiej zrozumieć, na czym polega uzależnienie i jakie niesie za sobą konsekwencje.

Zgłoś się do ośrodka Vita Libera po więcej informacji

Aby zerwać z nałogiem, potrzebne są determinacja i chęć zmiany życia na lepsze. Osoby dotknięte zespołem amotywacyjnym często nie znajdują w sobie takiej siły. Dlatego leczenie uzależnienia w tym przypadku jest niezwykle trudne. Najpierw trzeba pomóc pacjentowi znaleźć cel i uświadomić mu, że może go osiągnąć, o ile zawalczy o siebie i skończy z zażywaniem substancji psychoaktywnych. Wielka w tym rola rodziny i innych bliskich osób. Masz pytania? Chętnie na nie odpowiemy. Zgłoś się do ośrodka Vita Libera po więcej informacji.