Rocznie na całym globie miliony istnień ludzkich zostają niespodziewanie przerwane przez chorobę alkoholową, uznawaną za jedną z czołowych przyczyn zgonów na świecie. Szczególnie w Europie konsumpcja alkoholu jest znacząca, a Polacy, w porównaniu do innych obywateli krajów Unii Europejskiej, żyją krócej, co wiąże się z wysokim poziomem spożycia alkoholu w kraju. Choroba alkoholowa częściej zbiera śmiertelne żniwo wśród mężczyzn, mimo iż równie często dotyka obie płcie. Zgon alkoholika może wynikać z wielu przyczyn, w tym z urazów wynikających z wypadków, przemocy, samouszkodzeń, czy z powodu długotrwałych chorób somatycznych i psychicznych. Alkoholizm, jeśli pozostaje nieleczony, nieuchronnie prowadzi do przedwczesnej śmierci.
Długotrwałe skutki zdrowotne
Przez długie lata nadużywanie alkoholu prowadzi do wystąpienia groźnych i uciążliwych dolegliwości zdrowotnych, zarówno na płaszczyźnie fizycznej, jak i psychicznej. Osoby uzależnione od alkoholu zmierzyć muszą się z poważnymi komplikacjami wpływającymi na wiele systemów ich organizmu, takich jak krwionośny, nerwowy, oddechowy czy pokarmowy. Etanol ma niszczący wpływ na funkcjonowanie witalnych organów, w tym wątroby, nerek, trzustki, żołądka, serca, mózgu, a także prowadzi do wypłukiwania niezbędnych minerałów, co ostatecznie wpływa na ogólny stan zdrowia.
Znaczenie szybkiego podjęcia leczenia
Biorąc pod uwagę, jak tragiczne mogą być konsekwencje nadużywania alkoholu, niezaprzeczalnie kluczowe staje się jak najszybsze podjęcie leczenia alkoholizmu, niezależnie od etapu choroby, na którym znajduje się pacjent. Im wcześniej rozpoczęte zostanie leczenie, tym lepsze rokowania dla pacjenta. Należy jednak pamiętać, że na rozpoczęcie terapii nigdy nie jest za późno. W specjalistycznych ośrodkach leczenia uzależnień, pacjenci zmagają się z różnorodnymi objawami na wszystkich czterech etapach alkoholizmu: początkowym, ostrzegawczym, krytycznym i przewlekłym.
Przewlekła faza alkoholizmu
Ostatni etap alkoholizmu, faza przewlekła, charakteryzuje się długotrwałymi i ciągłymi okresami spożywania alkoholu, gdzie osoba uzależniona zasadniczo nie wykazuje okresów trzeźwości. Uzależniony nie odczuwa objawów głodu alkoholowego, które są typowe dla wielu osób w trakcie abstynencji, ponieważ jego ciało stale jest pod wpływem alkoholu. W tej fazie choroby, tolerancja na alkohol pacjenta znacznie spada, a już niewielkie ilości alkoholu są w stanie spowodować upicie. Często ze względu na brak środków finansowych, uzależnieni sięgają po tańsze i bardziej szkodliwe substytuty alkoholu, jak denaturat.
Rozwój uzależnienia
Rozwój alkoholizmu jest procesem, w którym picie staje się rytualnym elementem życia osoby uzależnionej. Alkohol przynosi poczucie odprężenia, a z czasem osoba uzależniona szuka coraz więcej okazji do jego spożywania, często robiąc to w samotności. Życie codzienne osoby uzależnionej zaczyna się ograniczać do poszukiwania i spożywania alkoholu, co prowadzi do izolacji społecznej i zawężenia kręgu zainteresowań. W zaawansowanej fazie choroby alkoholowej, osobie uzależnionej często towarzyszy również depresja alkoholowa. Objawy depresji pogłębiają się, gdy osoba uzależniona wycofuje się z życia zawodowego i rodzinnego, co dodatkowo pogarsza jej stan.
Chroniczne nadużywanie alkoholu
Chroniczne nadużywanie alkoholu prowadzi do poważnego wyniszczenia organizmu, osłabienia i śmierci z różnych przyczyn. Zalicza się do nich między innymi marskość wątroby, nadciśnienie tętnicze, hipotermię czy nawet samobójstwo. W przypadku wielu chorób, które wynikają z nadużywania alkoholu, często występują one w złożonych postaciach i rzadko kiedy występują pojedynczo.
Wpływ alkoholu na układ nerwowy i sprawność seksualną
Jeśli chodzi o wpływ alkoholu na układ nerwowy i sprawność seksualną, badania wykazały, że etanol ma destrukcyjny wpływ na mózg i układ nerwowy człowieka. Nadmierne spożywanie alkoholu może prowadzić do zaburzeń pamięci, świadomości, a nawet do napadów padaczkowych, które są wynikiem akumulacji toksyn w organizmie. Nałogowi często przypisują sobie wyższą sprawność seksualną, jednak rzeczywistość pokazuje, że alkohol przyczynia się do impotencji i innych zaburzeń seksualnych, takich jak zaburzenia erekcji czy obniżone libido, co w przypadku kobiet może prowadzić również do zmniejszenia wydzielania śluzu pochwowego i zaburzeń cyklu miesiączkowego.
Podsumowując, skutki nadmiernego spożywania alkoholu są poważne i zróżnicowane, a śmiertelne dawki etanolu mogą doprowadzić do natychmiastowej śmierci z powodu zatrucia. W związku z tym leczenie alkoholizmu jest niezbędne i powinno być rozpoczęte jak najszybciej, niezależnie od etapu uzależnienia, w którym znajduje się pacjent.