W porównaniu do alkoholizmu czy narkomanii uzależnienie od leków wydaje się niegroźnym i rzadko spotykanym nałogiem. Tak naprawdę jednak lekomania dotyczy bardzo wielu osób i może być bardzo niebezpieczna w skutkach. Niekontrolowane zażywanie medykamentów może zagrażać nie tylko zdrowiu, ale także życiu. Dowiedz się, jak rozpoznać ten rodzaj uzależnienia, a także, na czym polega odwyk lekowy i terapia lekomanii.

Czym tak naprawdę jest lekomania?

Lekomania, czyli uzależnienie od leków, jest podobna do innych nałogów. Tak jak w przypadku narkomanii czy alkoholizmu tutaj również chodzi o nadmierne zażywanie substancji psychoaktywnych w celu osiągnięcia określonego stanu psychicznego lub fizycznego. W lekomanii tymi substancjami są leki. Lekoman przyjmuje je nie ze względu na zalecenia lekarza, lecz po to, by uzyskać pożądany efekt, bądź uniknąć przykrych dolegliwości z powodu ich niezażycia. Z czasem nie potrafi już żyć bez lekarstw i potrzebuje sięgać po coraz większe dawki.

Najczęściej uzależnienie dotyczy leków nasennych, uspokajających, euforyzujących lub przeciwbólowych. Niekontrolowane przyjmowanie takich medykamentów jest niebezpieczne, ponieważ może prowadzić do przedawkowania danej substancji, a w konsekwencji do zatrucia organizmu, negatywnych skutków ubocznych, a nawet śmierci.

Pierwsze sygnały uzależnienia od leków

W Polsce uzależnienie od leków jest często bagatelizowane, ponieważ jesteśmy narodem, który zażywa wyjątkowo dużo lekarstw. Rocznie przyjmujemy ich nawet 2 miliardy, z czego tylko 10% jest przepisywanych przez lekarzy. Jaki odsetek z nas jest lekomanami? Trudno powiedzieć, gdyż wciąż zbyt mało osób rozpoznaje u siebie problem i zgłasza się na odwyk lekowy. Warto więc umieć wykryć symptomy uzależnienia. Niepokój powinno wzbudzić przede wszystkim:

  • przedłużanie okresu zażywania leków oraz zwiększanie dawki bez konsultacji z lekarzem,
  • uczucie przymusu wzięcia lekarstwa wyłącznie z obawy o złe samopoczucie, a nie z powodu odczuwalnych już dolegliwości,
  • lęk przed sytuacją, w której zabraknie medykamentów,
  • odczuwanie nieprzyjemnych objawów w przypadku niezażycia leku,
  • przyjmowanie medykamentów pomimo świadomości ryzyka ich przedawkowania lub działania ubocznego.

Samodzielne odstawienie leków – zespół abstynencyjny

Jednym z charakterystycznych objawów uzależnienia jest zespół abstynencyjny, który występuje również w przypadku lekomanii. Pod nazwą tą należy rozumieć różne dolegliwości fizyczne i psychiczne, które pojawiają się u osoby uzależnionej wskutek odstawienia substancji psychoaktywnej. Najczęściej są to bóle głowy, nudności i wymioty, problemy ze snem, stany lękowe, depresja, drgawki, tachykardia itp.

W przypadkach niektórych medykamentów np. psychotropowych objawy zespołu abstynencyjnego mogą być bardzo silne i nawet niebezpieczne dla zdrowia. Właśnie dlatego nie jest zalecane samodzielne odstawienie leków. Najlepiej przeprowadzić detoks lekowy w ośrodku leczenia uzależnień, gdzie nad zdrowiem pacjentów czuwają lekarze, którzy potrafią w bezpieczny sposób złagodzić przykre objawy odstawienne.

Przebieg terapii

Aby uwolnić się od nałogu, warto zdecydować się przede wszystkim na profesjonalny odwyk lekowy, czyli oczyszczenie organizmu z toksyn nagromadzonych wskutek długotrwałego przyjmowania określonych substancji. W przypadku lekomanii niezwykle ważne jest, by taki detoks przeprowadzony był pod kontrolą lekarza, ponieważ zazwyczaj konieczne jest zastosowanie leków antagonistycznych w celu złagodzenia objawów zespołu odstawiennego.

Kolejnym krokiem powinna być terapia polegająca na pracy z psychoterapeutą, której celem jest leczenie uzależnienia psychologicznego. Podczas zajęć chory przede wszystkim ma szansę rozpoznać przyczyny swojego nałogu i uczy się radzić sobie z problemami bez sięgania po medykamenty.

Zacznij uwalniać się od lekomanii!

Jeżeli podejrzewasz u siebie lekomanię, najlepszym rozwiązaniem Twojego problemu będzie kompleksowa terapia uzależnień. W Warszawie proponuje ją nasz prywatny ośrodek odwykowy Vita Libera, w którym możesz liczyć na bezpieczny detoks lekowy pod okiem specjalistów, a potem profesjonalne leczenie nałogu według indywidualnie opracowanego programu terapeutycznego. Nie zwlekaj i zgłoś się do nas – z naszą pomocą uwolnisz się od uzależnienia i zapobiegniesz jego poważnym konsekwencjom.

Tekst powstał pod nadzorem merytorycznym

Dr Ewa Czaczkowska