Przewlekły ból często bywa nie do zniesienia, utrudnia codzienne funkcjonowanie. Nic więc dziwnego, że chorzy szukają coraz silniejszych środków przeciwbólowych, np. na bazie kodeiny, które przynoszą im ulgę. Powinno się je stosować pod ścisłą kontrolą lekarza, gdyż niestosowanie się do jego zaleceń i samodzielne zwiększanie dawek, może prowadzić do uzależnienia. Jakie są jego pierwsze objawy, co powinno nas zaniepokoić? Sprawdź, co na ten temat mówią eksperci.

 

Czym dokładnie jest kodeina?

To alkaloid, składnik opium, pochodna metylowa morfiny – znacznie słabsza od niej jako narkotyk. Kodeinę można też pozyskać na drodze syntezy chemicznej z morfiny. To biały proszek:

  • trudno rozpuszczalny w wodzie, ale rozpuszcza się w alkoholu,
  • bez zapachu,
  • o gorzkim smaku.

Kodeina należy do środków odurzających. Jest składnikiem wielu leków stosowanych do uśmierzana kaszlu, jako lek uspokajający i przeciwbólowy. Długotrwałe stosowanie może prowadzić do uzależnienia lekowego. Większe dawki mogą powodować drgawki, śpiączkę, reakcje alergiczne i inne powikłania.uzaleznienie-kodeina

Jak kodeina może działać na organizm?

Wśród leków przeciwbólowych wyróżnia się nieopioidowe, np. paracetamol, a także opioidowe – zawierające w swoim składzie kodeinę. Te ostatnie mogą skutecznie uśmierzać ból i poprawiać jakość życia, ale też nierzadko prowadzą do uzależnienia. Szybko rosnąca tolerancja na lek wymusza na chorym przyjmowanie coraz większych dawek. To może prowadzić do przedawkowania kodeiny, a wtedy mogą pojawiać się następujące objawy:

  • senność,
  • bóle głowy,
  • mdłości,
  • otępienie,
  • wysypka skórna,
  • apatia.

Choć jej działanie jest dużo słabsze od morfiny, może dość szybko uzależniać. Osoby, które podejrzewają u siebie uzależnienie od kodeiny, powinny zgłosić się do specjalistycznego ośrodka. Nie należy samodzielnie próbować zmniejszać dawek lub odstawić leku, gdyż może to wywołać symptomy odstawienia.

Jak wygląda syndrom odstawienia w przypadku uzależnienia od kodeiny?

Preparaty zawierające kodeinę są z reguły dostępne na receptę, ale leki o mniejszej jej zawartości można kupić w aptekach bez recepty. W przewlekłym stosowaniu dotychczasowe dawki przestają wystarczać i chory zwiększa je na własna rękę. W konsekwencji przestaje kontrolować przyjmowane ilości, co prowadzi do szybkiego uzależnienia. W przypadku zmniejszenia dawki lub odstawienia pojawia się syndrom abstynencyjny. Mogą się pojawić wtedy nieprzyjemne objawy, takie jak:

  • głód narkotykowy,
  • potliwość, nudności, biegunki i bóle głowy,
  • skurcze mięśni,
  • nadpobudliwość,
  • agresja,
  • kołatanie serca.

Dlatego niewskazane jest samodzielne odstawianie kodeiny. Warto skorzystać z pomocy specjalistów z ośrodka leczenia uzależnień. Tam pod okiem lekarzy i psychoterapeutów pacjent w bezpieczny sposób przechodzi detoks lekowy oraz uczestniczy w terapii indywidualnej lub grupowej. Ma zapewnione wsparcie psychologiczne – uczy się, jak radzić sobie z nałogiem.

Jak leczyć uzależnienie od kodeiny?uzaleznienie-kodeina

W przypadku uzależnienia od kodeiny terapia przebiega podobnie jak przy innych tego typu jednostkach chorobowych. Pacjent musi się liczyć z długotrwałym procesem odwykowym. Powinno się to odbywać się pod okiem lekarza psychiatry, który ściśle współpracuje z terapeutami.

Najpierw następuje detoksykacja – oczyszczanie organizmu z toksyn. Często towarzyszą temu nieprzyjemne objawy, dlatego detoks lekowy powinno się przeprowadzać w ośrodku zamkniętym. Pacjent cały czas pozostaje pod ścisłą opieką lekarzy i terapeutów. Celem terapii jest wypracowanie bezpiecznych metod radzenia sobie z bólem – bez leków narkotycznych.

Najważniejsze jest, aby uzależniony od kodeiny zrozumiał, że jego problemem jest nałóg i chce on z niego wyjść. Tylko wtedy specjalistyczne leczenie będzie miało sens i może przynieść efekty.

Chcesz wiedzieć więcej o uzależnieniu od kodeiny? Zgłoś się do ośrodka Vita Libera

Według statystyk Polacy kupują blisko 120 milionów opakowań leków przeciwbólowych rocznie. Nadużywanie takich środków, np. na bazie kodeiny, to często tylko jeden krok do uzależnienia. To ogromny problem społeczny. Chcesz wiedzieć więcej, szukasz pomocy dla siebie, a może dla kogoś bliskiego? Zastanawiasz się, jak wygląda detoks lekowy? Skontaktuj się z nami. Odpowiemy na wszystkie pytania i wspólnie z lekarzami pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie Twojego problemu.