Mówi się, że uzależnienie od gier karcianych, liczbowych, zdrapek czy zakładów bukmacherskich jest jednym z najgroźniejszych. Dlaczego? Jak rozpoznać pierwsze symptomy choroby, jak rozmawiać z taką osobą o jej problemie i jak wygląda odwyk hazardzisty? W naszym poradniku znajdziesz kilka cennych wskazówek na ten temat. Podpowiadamy też, gdzie szukać fachowej pomocy dla siebie i bliskich – sprawdź.

 

Uzależnienie od hazardu – co musisz o nim wiedzieć?

Wiele osób uważa, że hazardzistę można spotkać tylko w kasynie. Tymczasem to mit! Do gier hazardowych należy nie tylko tak zwany jednoręki bandyta czy ruletka, to także:

  • poker,
  • zakłady bukmacherskie,
  • gry liczbowe,
  • zdrapki,
  • kości,
  • wszelkiego rodzaju loterie: pieniężne, fantowe.

Między niewinną rozrywką a nałogiem istnieje bardzo cienka granica. Nałogowy hazard zalicza się do uzależnień behawioralnych – od wykonywania pewnych czynności i od emocji, jakie temu towarzyszą: adrenalina, euforia, niepewność.uzaleznienie-od-hazardu

W XXI wieku większość gier jest dostępnych online, a to oznacza, że chory nawet nie musi wychodzić z domu, aby obstawiać zakłady. Dlatego odwyk od hazardu, przynajmniej w jego początkowej fazie, warto odbyć w ośrodku zamkniętym – nie jest to jednak regułą. Wiele zależy od potrzeb pacjenta i stopnia zaawansowania choroby. Wyróżnia się kilka faz uzależnienia, od początkowego – lekkiego zainteresowania, np. ruletką czy pokerem, po fazę zwycięstw, strat, aż po determinację i całkowitą utratę nadziei. Sposób leczenia i rodzaj terapii zawsze powinien być ustalony ze specjalistą i odbywać się pod jego ścisłą kontrolą.

Jak postępować z osobą uzależnioną od hazardu?

Podobnie jak w przypadku wszystkich innych uzależnień osoba w nałogu – hazardzista, zachowuje się irracjonalnie, okłamuje siebie i najbliższych – jest jakby w amoku. Zrobi wszystko, żeby znowu zagrać, kolejny raz obstawić i odegrać się za wcześniejsze niepowodzenia. Nawet jeśli przegra, będzie w stanie się zapożyczyć lub okraść rodzinę, aby zdobyć środki na grę. Dlatego tak ważna jest postawa osób najbliższych.

Jeśli chcesz pomóc hazardziście wyjść z nałogu i wrócić do normalnego funkcjonowania, musisz postawić jasne granice – asertywność ma kluczowe znaczenie w postępowaniu z osobą uzależnioną. Tylko wtedy dotrze do niej, że ma problem, musi się leczyć i iść na odwyk.

Rozmowa z uzależnionym od hazardu – jak powinna wyglądać?

Niewątpliwie to trudne zadanie, bo hazardziście, który myśli tylko o tym, aby się odegrać, perspektywa dużej fortuny przesłania cały świat. Warto podkreślić jednak, że to najbliżsi, o ile nie są współuzależnieni, mają największe szanse, aby namówić osobę w nałogu na odwyk od hazardu. Jak powinna wyglądać taka rozmowa:

  • staraj się zachować spokój – nie ulegaj emocjom,
  • skup się na argumentach, podaj konkretne przykłady: „przegrałeś już pół pensji i nie mamy za co zapłacić rachunków”, „po raz kolejny się spłukałeś”, „nie dotrzymałeś obietnicy i znów grasz”,
  • mów o swoich emocjach, ale nie szantażuj – bardzo często groźby bez pokrycia powtarzane wielokrotnie nie robią już wrażenia na hazardziście,
  • okaż szacunek – bezpośrednio zwracaj się do rozmówcy,rozmowa-z-uzaleznionym
  • staraj się uświadomić uzależnionemu, jak destrukcyjnie jego nałóg wpływa na rodzinę,
  • bądź asertywny i konsekwentny – nie rzucaj słów na wiatr.

W czasie rozmowy zasugeruj ukochanej osobie odwyk od hazardu, przekaż informację, gdzie szukać pomocy. Nie oczekuj, że dialog od razu przyniesie zamierzony skutek. Musisz okazać cierpliwość i empatię, ale nie pozwól sobą manipulować.

Ośrodek Vita Libera jako jedna z możliwości

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS, w 2019 roku 37 procent Polaków powyżej 15. roku życia uprawia hazard. Odsetek ten systematycznie rośnie. Równocześnie wzrasta też świadomość zagrożeń, jakie mogą nieść ze sobą tego typu rozrywki. Osoba uzależniona od gier sama nie poradzi sobie z nałogiem. Najczęściej nie jest jego świadoma albo żyje w kłamstwie. Dlatego tak ważna jest postawa najbliższych. Szczera rozmowa z uzależnionym to dopiero pierwszy krok, aby uświadomić hazardziście, w jakiej sytuacji się znalazł, jak to wpływa na jego rodzinę i otoczenie. Warto zgłosić się po profesjonalne wsparcie, np. do prywatnego ośrodka Vita Libera. Odwyk od hazardu może być prowadzony w warunkach zamkniętych oraz stacjonarnie. Masz pytania? Chętnie na nie odpowiemy. Serdecznie zapraszamy do kontaktu.