Detoksykacja

Terapia uzależnień to wieloetapowy proces. Istotnym krokiem na drodze do realizacji jej najważniejszych założeń jest detoksykacja organizmu. Odbywa się ona w warunkach odstawienia alkoholu lub substancji odurzających. Zasadniczym celem detoksu przeprowadzanego pod okiem lekarzy i psychologów zatrudnionych w naszej klinice odwykowej Vita Libera jest łagodzenie uciążliwych symptomów fizycznych i psychicznych zespołu abstynencyjnego. Zdajemy sobie sprawę z różnorodności potrzeb pacjentów korzystających z usług ośrodka. Dlatego dla każdego z nich przygotowujemy indywidualny plan detoksykacji organizmu. Dowiesz się więcej na ten temat dzięki dalszej lekturze tekstu.

Czym jest zespół abstynencyjny?

Całkowita rezygnacja z przyjmowania preparatów o właściwościach uzależniających w praktyce jest bardzo trudna do zrealizowania. W niedługim czasie po zaprzestaniu odurzania się alkoholem, narkotykami albo lekami pojawia się bowiem tzw. „głód biochemiczny”. Organizm przyzwyczajony do systematycznego dostarczania określonych związków chemicznych w sytuacji ich odstawienia zaczyna wykazywać objawy typowe dla zespołu abstynencyjnego. O konieczności przeprowadzenia detoksykacji narządów wewnętrznych świadczą przede wszystkim takie symptomy, jak:

  • napady agresji;

  • drżenie rąk i ciała;

  • bóle głowy i mięśni;

  • wymioty i nudności;

  • bezsenność;

  • ogólne rozdrażnienie.

Odtruwanie organizmu wykonuje się u osób znajdujących się w ciągu alkoholowym bądź narkotycznym. Detoksykacja stanowi również istotny krok na drodze do wyzwolenia się z nałogu lekomanii. Nie znajduje ona natomiast zastosowania w procesie leczenia uzależnień behawioralnych.

Detoksykacja w warszawskim oddziale

W klinice Vita Libera w Warszawie detoksykacja jest istotnym etapem terapii nałogów. Jej celem jest oczyszczenie organizmu z alkoholu, narkotyków lub innych substancji psychoaktywnych, a także toksyn nagromadzonych w wyniku ich długotrwałego nadużywania. Proces odtruwania powinien być nadzorowany przez specjalistów – tylko wtedy można uniknąć niebezpiecznych dla zdrowia skutków ubocznych oraz ryzyka niepowodzenia terapii. Medycy z naszego ośrodka w ramach leczenia uzależnień podejmują się przeprowadzenia procesu detoksykacji organizmu pacjenta. Zobacz, na czym polega ta czynność.

Czemu służy detoksykacja organizmu?

Długotrwałe spożywanie alkoholu lub przyjmowanie innych środków psychoaktywnych niesie za sobą szereg negatywnych skutków. Przede wszystkim dochodzi do fizycznego uzależnienia, objawiającego się odczuwaniem przymusu regularnego dostarczania do narządów wewnętrznych kolejnych dawek danej substancji. To z kolei prowadzi do nagromadzenia toksyn i stopniowej degradacji narządów wewnętrznych, a więc pogarszania się zdrowia. Detoksykacja alkoholowa to nic innego jak oczyszczanie organizmu z tych wszystkich szkodliwych substancji. Zostają one wydalone w sposób naturalny w wyniku całkowitego odstawienia środków uzależniających. Aby proces zakończył się sukcesem, abstynencja musi trwać co najmniej kilka dni. Odtrucie i pozbycie się krążących we krwi i całym ciele pozostałości środków psychoaktywnych pomaga przywrócić stan równowagi w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych człowieka. Ma również fundamentalne znaczenie w dalszym procesie walki z nałogiem.

Na czym polega detoks w ośrodku leczenia uzależnień?

Zabieg detoksykacji organizmu polegający na odstawieniu substancji uzależniających można przeprowadzić w warunkach domowych. W praktyce jednak jest to bardzo trudne, ponieważ u większości osób pojawiają się objawy zespołu abstynencyjnego. Są to dolegliwości fizyczne o różnym charakterze i nasileniu, które nie tylko skłaniają pacjentów do przerwania detoksu, ale w wielu przypadkach stanowią zagrożenie dla ich zdrowia, a nawet życia. Przykładem takich objawów są, chociażby drgawki, czy zaburzenia świadomości. Właśnie dlatego oczyszczanie organizmu z alkoholu czy narkotyków powinno się przeprowadzać pod nadzorem specjalistów.

Musisz też mieć świadomość, że detoksykacja to dopiero pierwszy etap na drodze do wyjścia z nałogu. Dopiero po jego przeprowadzeniu można przystąpić do przepracowania mechanizmów uzależnienia oraz destrukcyjnych schematów myślowych i negatywnych emocji, które odpowiadają za skłonność do popadania w nałogi. Odbywa się to w ramach psychoterapii organizowanej w naszej klinice Vita Libera.

Zadzwoń teraz: +48 538 455 505

Czas trwania oczyszczania organizmu z toksyn

Zastanawiasz się, kiedy można spodziewać się zniknięcia nieprzyjemnych objawów zespołu abstynencyjnego? Na długość procesu detoksykacji wpływają różne uwarunkowania. Zalicza się do nich przede wszystkim:

  • ogólny stan zdrowia pacjenta;

  • głębokość uzależnienia;

  • czas, który upłynął od ostatniego przyjęcia danej substancji.

W większości przypadków do pełnego oczyszczenia organizmu z toksyn potrzeba około 10 dni. Niekiedy jednak zdarza się, że okres ten wydłuża się do kilku tygodni.

Musisz też pamiętać o tym, że detoksykacja ciała stanowi dopiero początek w walce z nałogiem. Pełna regeneracja organizmu zwykle trwa jeszcze przez dłuższy czas po jego odtruciu. Dotyczy to zwłaszcza układu pokarmowego, zwłaszcza żołądka i wątroby, które przy wieloletnim nadużywaniu alkoholu, leków bądź narkotyków ulegają poważnym dysfunkcjom. Proces ich zdrowienia w takiej sytuacji z reguły przebiega w wolnym tempie.

Formy leczenia przy detoksykacji

W naszym ośrodku odtruwanie z alkoholu odbywa się w odpowiednio przystosowanych do tego salach zapewniających spokój oraz bezpieczeństwo. Nad przebiegiem terapii czuwa zespół medyczny składający się z lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych, którzy na bieżąco monitorują samopoczucie i stan psychofizyczny pacjenta. Detoksykacja wspierana jest przez szereg działań m.in.:

  • ocenę stanu zdrowia pacjenta,

  • odpowiednią dietę i nawadnianie,

  • podawanie elektrolitów i preparatów witaminowych,

  • zastosowanie leczenia farmakologicznego, jeśli jest to konieczne w celu złagodzenia psychicznych i fizjologicznych objawów zespołu abstynencyjnego.

Dzięki kompleksowej opiece zespołu medycznego odtrucie organizmu przebiega w łagodniejszy sposób i jest bezpieczne. Eliminujemy nie tylko przykre objawy detoksykacji, ale także ryzyko groźnych powikłań. Nasi pacjenci po zakończeniu tego etapu terapii są gotowi fizycznie do kontynuowania leczenia, którego celem jest całkowite pozbycie się nałogu. Jeżeli Ty lub Twoi bliscy potrzebujecie takiej pomocy i chcecie oczyścić organizm przed podjęciem właściwej terapii uzależnienia, zapraszamy do naszego ośrodka.

Leki stosowane w trakcie detoksu

Istota procesu odtruwania narządów wewnętrznych przeprowadzanego w naszej klinice Vita Libera sprowadza się do regulowania składu oraz czynności biochemicznych zachodzących w ciele człowieka. Podczas detoksykacji używamy różnych leków. Można do nich zaliczyć przede wszystkim farmaceutyki:

  • odżywiające organizm (np. elektrolity, sole mineralne, witaminy);

  • łagodzące symptomy odstawienia określonych substancji (np. preparaty nasenne, uspokajające, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe);

  • osłabiające odczucie głodu biochemicznego (m.in. metadon).

Wymienione środki lecznicze nie mogą być stosowane na własną rękę. Mogłoby to bowiem doprowadzić do pojawienia się poważnych skutków ubocznych. Jedyną osobą kompetentną do przepisywania oraz dozowania określonych specyfików wykorzystywanych przy detoksykacji organizmu jest lekarz.