6 kwietnia 2022

Zjawisko nawrotowości w leczeniu alkoholizmu

Choroba alkoholowa jest uznawana za nieuleczalną – przez całe życie objawy mogą wrócić i wywołać niemal niemożliwy do zatrzymania pociąg do substancji wyskokowych. Leczenie alkoholizmu polega więc nie tylko na odstawieniu używki. Jednym z kluczowych etapów jest uświadomienie sobie mechanizmu nawrotowości. Na czym dokładnie polega i jak sobie z nim radzić? Poznaj kilka wskazówek, które pomogą Ci walczyć z nałogiem na co dzień.

Spis treści

Uzależnienie od alkoholu – choroba nawracająca

Alkoholizm oraz inne nałogi należą do chorób nawracających. W praktyce oznacza to, że nie da się ich w 100% wyleczyć. Osoba uzależniona, tzw. trzeźwy alkoholik, walczy z problemem całe życie. Najczęściej nieodparta potrzeba napicia się przychodzi wraz z bodźcem, który wywoływał tę chęć w przeszłości. Mogą to być np. kontakt z kompanami „od kieliszka” czy powrót emocji i problemów sprzed lat.

Nierzadko pociąg do alkoholu powodują negatywne myśli i problemy z samooceną, stres czy kłopoty w relacjach. Gdy nałóg był aktywny, używka przynosiła krótkotrwałą ulgę i organizm może szukać jej i tym razem.

W poradni leczenia uzależnień Vita Libera w Warszawie nauczysz się, jak radzić sobie z potrzebą napicia się alkoholu. W tym przypadku najważniejsze jest stworzenie planu zapobiegawczego i uświadomienie sobie, że alkoholizm może nawrócić. Jeśli przygotujesz się psychicznie i emocjonalnie na wystąpienie możliwych objawów, łatwiej będzie Ci odeprzeć pokusę.

Wypracowanie skutecznych nawyków

Nie bez przyczyny jednym z najważniejszych elementów leczenia alkoholizmu jest uświadomienie sobie powodu, dla którego używka stała się tak istotna. Dzięki temu można łatwiej wypunktować zachowania i emocje, które towarzyszyły osobie chorej w stanie aktywnego nałogu.

Istotną częścią terapii jest też odrzucenie tych czynników i unikanie sytuacji, które mogłyby wyzwolić ryzyko. Zaleca się więc np. zmianę towarzystwa i zerwanie kontaktów ze znajomymi pijącymi wspólne alkohol czy unikanie miejsc, w których rozwijał się nałóg, by nie budzić wspomnień.

Kluczowe jest również wypracowanie skutecznych nawyków, które pomogą odpowiednio zareagować na objawy nawrotu choroby. Najczęściej są one inne dla każdego alkoholika i rozpoznane w trakcie terapii ze specjalistą.

Jak odmawiać picia alkoholu?

„Ze mną się nie napijesz?” – to zdanie, które wielu osobom uzależnionym spędza sen z powiek. W jaki sposób odmówić picia alkoholu np. na imprezie, weselu czy zwykłym spotkaniu towarzyskim? Co zrobić w sytuacji, gdy towarzysze nie wiedzą o chorobie?

Do najskuteczniejszych sposobów odmawiania należą:

  • mówienie wprost – nie musisz się tłumaczyć, ale stanowczo i asertywnie powiedz, że nie pijesz alkoholu,
  • odbicie piłeczki – wujka, który ciągle nalega na kieliszek, zapytaj na przykład, dlaczego nie pójdzie z Tobą na siłownię,
  • zażartowanie z sytuacji – humorystyczne przedstawienie swojego stanowiska często rozluźnia atmosferę,
  • zakończenie rozmowy – przeproś rozmówcę i powiedz, że udajesz się np. do toalety czy się przewietrzyć,
  • wymyślanie wymówek – jeśli nie czujesz się na siłach, by tłumaczyć się ze swojej decyzji, powiedz po prostu, że jesteś kierowcą czy zażywasz leki.

Namawianie do picia alkoholu nigdy nie jest w porządku. Najlepiej więc rzeczowo i jasno porozmawiać na ten temat z bliskimi.

Czy jest skuteczna metoda?

Nie istnieje jedna skuteczna metoda walki z nawrotami alkoholizmu. Objawy mogą wyzwalać różnego typu czynniki, przede wszystkim na zasadzie skojarzeń. Najważniejsze, aby odpowiednio je zidentyfikować i wprowadzić skuteczne rozwiązania.

Profesjonaliści z prywatnego ośrodka leczenia uzależnień Vita Libera od lat pracują z trzeźwymi alkoholikami. Stosowana terapia alkoholowa jest dobierana do pacjenta w taki sposób, by zapewnić największą skuteczność i komfort. Współpraca osoby uzależnionej ze specjalistą pozwala przede wszystkim wypracować plan zapobiegawczy. Dzięki temu znacznie łatwiej znaleźć efektywny w danym przypadku sposób.

Eksperci radzą

Walka z alkoholizmem wymaga przede wszystkim siły psychicznej i dogłębnego zrozumienia istoty choroby. Na szczęście istnieją sposoby, żeby ograniczyć ryzyko nawrotu uzależnienia. Terapeuci w prywatnym ośrodku Vita Libera w Warszawie pomogą Ci lepiej poznać zjawisko nawrotowości w leczeniu alkoholizmu oraz wypracować takie mechanizmy i nawyki, dzięki którym zapanujesz nad swoją chorobą!

Może Cię też zainteresować:

Tekst powstał pod nadzorem merytorycznym

Sebastian Nowakowski
Od wielu lat pracuje jako specjalista psychoterapii uzależnień prowadząc terapię grupową i indywidualną dla osób uzależnionych , współuzależnionych i z syndromem DDA.